بازی Despotism 3k ایده متفاوتی را در بطن داستانی خود به کار برده که تا پیش از این در هیچ بازی دیگری با آن روبرو نشده بودیم. در اکثر بازیهایی که با محوریت داستانی مفاهیمی مانند استبداد و سلطه گری مطلق ساخته می شوند، ما در طرفی هستیم که انسان ها نقش حاکم مطلق را دارند و بر دیگر موجودات و گونه ها حکم رانی می کنند. اما در بازی Despotism 3k این قضیه برقرار نیست و اینبار بر عکس قضیه، شما نقش ربات ها و ماشین آلات را بر عهده می گیرید که انسان ها را به بردگی گرفته اند و باید تا می توانید از آنها کار بکشید. در واقع شما باید از انسان های ضعیف برای استخراج قدرت و ساختن امپراتوری خود استفاده کنید. با نقد و بررسی این بازی از طرف تیم Game Inja در ادامه با ما همراه باشید.
بازی Despotism 3k در سبک شبیه ساز و مدیریتی خصوصا مدیریت منابع است که در ان باید از مردم رقت انگیز سوء استفاده کنید. شما در نقش یک هوش مصنوعی عصبانی قرار می گیرید که مدیریت منابع را بر عهده داشته و مزرعه انسانی را کنترل می کند. برای ادامه دادن و زنده ماندن در بازی زمان نیاز به تولید نیرو، غذا و انسان دارید. در بازی چهار دستگاه وجود دارد که به منظور تولید انرژی باید انسان‌ها را داخل آنها بفرستید. این چهار مورد شامل یک گردونه بزرگ تحت عنوان چرخ همستر غول پیکر، یک لوله تولید مثل و یک تولید کننده غذا می شود. مورد چهارم را هم می توانید در شرایط خاص و ضروری استفاده کنید، به این صورت که می ‌توانید انسان‌ها را به منظور بالا بردن بازدهی تولید نیرو و غذا وارد یک راکتور کنید!

انسان ها با رفتن به داخل hamster wheel، انرژی تولید می کنند و شما باید آنها را وادار به انجام این کار کنید. آنها ممکن است به غذا و استراحت نیاز داشته باشند، اما این یک نگرانی بزرگ محسوب نمی شود. انرژی باید صرف ارتقاءهایی مانند چرخ همستر یا ربات هایی شود که انسان ها را به داخل چرخ می برند. در جریان گیم پلی همواره باید وضعیت آنها را پیگیری کنید تا مطمئن شوید که در برابر خستگی و گرسنگی تسلیم نمی ‌شوند، اگرچه ضعیف‌ ترین ‌ها را همیشه می ‌توانید به داخل راکتورها بندازید.
هر بیست ثانیه یک بار منابع شما، با مقدار زیادی انرژی شارژ می ‌شود. هر لحظه این عمل متوقف شود، بازی تمام شده و شما سرنگون خواهید شد و انسان ها پیروز خواهند شد. هر روز انرژی بیشتری از شما گرفته می شود و شما نیز باید تمام توان خود را به کار گیرید تا بتوانید جایگاه تان به عنوان یک حاکم را حفظ نمایید. با کمی بازی کردن و قرار گرفتن در جریان گیم پلی، متوجه می شوید که نمی ‌توانید تعدادی زیادی از انسان ‌ها را وارد چرخ همستر کنید، زیرا آنها نیازهای اولیه ای دارند و تا زمانی که آنها را برطرف نسازید، تولید انرژی ای نخواهید داشت. شما باید همواره اطمینان حاصل کنید که غذای کافی برای زنده ماندن آنها در اختیار دارید و اینکه آنها زیر فشار کار و از خستگی نمی میرند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که همیشه تعداد ثابتی از انسان های جدید برای استفاده و بهره برداری وجود دارد.
یادگیری گیم پلی بازی آسان است، اما تسلط بر آن سخت است. ایجاد تعادل میان نیاز به تولید انرژی و تولید انسان‌هایی که انرژی تولید می ‌کنند، به اندازه کافی دشوار است. در طول بازی با برخی رویدادها روبرو می شوید که جریان گیم پلی را تحت تاثیر قرار می دهند: مانند تغییر دما که بر میزان خستگی انسان ها تاثیر می گذارد و یا کمبود غذا.

من احساس می ‌کنم که پس از مدتی، بازی تکراری می ‌شود و ادامه دادن بعد از یک مدت زمان طولانی بازی کردن، سخت است، زیرا باخت می‌تواند ناامیدکننده باشد و پس از باخت باید کاملا دوباره از اول شروع کنید که مطمئنا حوصله زیادی می طلبد. بخش زیادی از بازی (نه همه آن) مربوط به گرفتن رویدادهای خوب و دانستن اینکه کدام گزینه را انتخاب کنید است، زیرا این رویدادها هستند که می توانند تفاوت بین برنده شدن آسان یا باخت وحشتناک را نشان دهند.
موسیقی های بازی خیلی سریع تر از جریان گیم پلی پخش می شوند و شما را مجذوب خود می کنند. گرافیک بازی نیز برای یک عنوان مستقل خوب است.

بازی Despotism 3K یک بازی استراتژی اعتیادآو و یک بازی مدیریتی بسیار سرگرم کننده است که شاید هیچ مورد قابل توجهی از نظر گرافیکی یا حالت های متنوع بازی ارائه ندهد، ولی موضوع گیم پلی آن بسیار جالب و سرگرم کننده است. موضوع سوء استفاده از انسان ها برای تولید نیرو و انرژی به منظور تامین نیازهای خودخواهانه شما، اگرچه کمی خشن است، ولی بسیار اعتیاد آور است. اگر فقط به دنبال یک بازی مدیریتی ساده یا کاری برای انجام دادن مثلا در حین گوش دادن به موسیقی هستید، این بازی را پیشنهاد می کنم. اگر به دنبال یک بازی پیچیده ‌تر هستید که نیاز به تفکر زیادی دارد و در آن تعداد زیادی انتخاب وجود دارد که چگونه یک کار را انجام دهید، احتمالا این بازی انتخاب مناسبی نخواهد بود.

9.0

Good

  • طراحی فوق العاده و هنری پیکسلی بازی
  • استفاده از رویدادهایی که طنز هستند و حس تازگی بازی را حفظ می کنند
  • استفاده از مفاهیم جدید در بخش داستانی

Bad

  • بازی در هنگام باخت واقعا ناامیدکننده است
  • گیم پلی اغلب به جای مهارت، بر شانس تکیه دارد
  • می تواند احساس تکراری بودن بازی به شما دست دهد