امروز در این مطلب قرار است که با نقد و بررسی بازی Dungeon of the Endless در کنار شما باشیم. این بازی که در ژانر بازی های استراتژیک و اکشن قرار می گیرد ، تقریبا یک اثر موفق در حوزه گیم به حساب می آید. این بازی نیز در خصوص بقاء و نجات دادن جان کاراکتر ها می باشد. موضوعی که در عصر امروز بازی های رایانه ای به یک نوع موضوع بسیار پرطرفدار تبدیل شده که البته هواداران قابل توجهی نیز دارد.

تقریبا تمام ویژگی های یک بازی استراتژیک خوب برای این بازی نیز درنظر گرفته شده است. در نتیجه شما باید بدانید که در این بازی رهبری شما باید بسیار کامل و بی نقص باشد. به این خاطر که تمامی تصمیمات شما بصورت مستقیم بر روی روند بازی تاثیر گذار بوده و مسیر حرکت بازی شما به دست خودتان پیش خواهد رفت. تجربه این بازی برای علاقه مندان به بازی های استراتژیک حتما پیشنهاد می شود.

شما از همان ابتدا با داستان بازی آشنا خواهید شد. شما در یک سفینه ای که برایش مشکل پیش آمده گیر افتاده اید. همین موضوع شروع کننده داستان بازی خواهد بود. شما هر طور که شده باید برای بقاء خودتان دست به کار بشوید. در این شما با کاراکتر های زیادی درگیر خواهید شد. این بازی در نحوه قصه گویی روند بسیار مطلوب و خوبی را در پیش گرفته و می تواند شما را همگام با خودش جلو ببرد.

نکته جالبی که در خصوص این بازی به چشم می آید ، نحوه صفحه آرایی و به اصطلاح نحوه چیدمان المان ها در محیط بازی می باشد. مشخصا یک برنامه ریزی خوب در این خصوص توسط گروه سازنده بازی انجام شده و مراحل بازی به گونه ای خوب برای شما خلق شده اند. شما در مراحل مختلف این بازی خودتان را درگیر اتفاقات و حوادث جدید خواهید دید و همین موضوع همواره شما را شگفت زده خواهد کرد.

در این بازی نیز ، همانند سایر بازی های استراتژیک شاهد هستیم که شما باید تماما مدیریت بازی را بدست بگیرید. شخصیت های این بازی کاملا بر اساس فرمان های شما پیش خواهند رفت. در نتیجه تقریبا می توان گفت که استراتژی شما تعیین کننده روند کلی بازی خواهد بود. شما همچنین به عنوان رهبر این بازی ، آزادی بسیار عالی در خصوص تصمیم گیری های خودتان خواهید داشت. این موضوع قطعا یک نکته مثبت برای این بازی به حساب می آید.

کاراکتر و شخصیت های مثبت این بازی که مدیریت و رهبری آن ها در دستان شما می باشد ، همگی دارای ویژگی های خاص هستند. این موضوع یعنی شما هنگامی که قرار است از کاراکتر ها استفاده نمایید ، باید به توانایی های آن ها توجه کنید و بر اساس توانایی های لازم خود آن ها انتخاب نمایید. انتخاب های شما کاملا باید عقلانی و بر پایه فکر باشد وگرنه ممکن است شما در نبرد های خود با شکست مواجه بشوید.

خب با این تفاسیر آن چه که تقریبا مشخص و واضح می باشد ، این است که شما یک رهبر همه جانبه برای کاراکتر ها به حساب می آیید. رهبری کردن کاراکتر ها حتما نیازمند یک سری ابزار مدیریتی خواهد بود. خوشبختانه گروه بازی ساز این اثر به خوبی توانسته تا ابزار های کنترلی را برای شما در این بازی قرار بدهد. ابزار هایی که باعث شده اند تا گیم پلی این بازی موفق و قابل قبول گردد. کاراکتر های این بازی می توانند به خوبی دستورات شما را با دقت بالا انجام بدهند.

روند کلی بازی هم یک روند مشخص را پیش می گیرید. در سفینه ای که شما در آن قرار دارید ، اتاقک های بسیار زیادی در آن وجود دارد. شما باید تمامی این اتاقک ها را از دشمنان پاک سازی نمایید. در نتیجه شما باید در هر اتاقی که قرار می گیرید ، ابتدا دشمنان را از بین ببرید و سپس به فکر رفتن به اتاقک بعدی باشید. روند کلی بازی بر همین پایه بوده و بازی با همین فرمان جلو خواهد رفت.

نکته دیگری که در خصوص کاراکتر های این بازی قابل مشاهده می باشد ، متاسفانه برخی از کاراکتر ها دارای ویژگی هایی هستند که تقریبا این ویژگی ها در عملکرد آن ها قابل مشاهده نیست. در واقع این موضوع یک نکته منفی برای این بازی به حساب می آید. ای کاش تمامی توانایی ها و قابلیت های کاراکتر ها قابل مشاهده بود و کاراکتر ها دارای توانمندی هایی بودند که می شد آن ها را در بازی مشاهده کرد.

در آخر بد نیست یک بار دیگر به آنچه که در این نقد گفته شد اما بصورت اجمالی در یک پاراگراف اشاره کنیم. ساختار این بازی خیلی عالی و کم نقص خلق شده است. با یک بازی استراتژیک بسیار عالی و مناسب روبرو هستیم و راحت می توانیم به این بازی اعتماد کنیم و با آن ارتباط برقرار نماییم. در این بازی همه چیز در کنترل ما خواهد بود و این ما هستیم که با تصمیمات خودمان روند بازی را شکل خواهیم داد. در کل روند بازی تصمیمات ما بسیار تاثیر گذار هستند و این موضوع نیز به وضوح قابل مشاهده می باشد. کاراکتر های این بازی نیز دقیقا کاری که ما به آن ها دستور می دهیم را انجام می دهند.

8.0

Good

  • انتخاب صحیح موقعیت ها در شبیه سازی بازی
  • وجود ابزار های لازم جهت رهبری کامل بازی

Bad

  • همخوانی نداشتن برخی از ویژگی کاراکتر ها با عملکرد آن ها