امروز هم قصد داریم تا علاوه بر معرفی یک بازی جذاب و پلتفرمر به بررسی پایان های مختلف آن و تاثیرش در روند بازی و انتخاب های درون آن بپردازیم. بازی Firework در سال 2020 و برای سیستم عامل ویندوز یا رایانه های شخصی و همینطور کنسول دستی Nintendo Switch منتشر شده است.

بازی هایی وجود دارند که شما را برای چندین و چند بار مجبور به تجربه دوباره خود خواهند کرد و خود این نوع بازی ها نیز به چندین و چند دسته ی مختلف تقسیم میشوند، از بازی هایی که فقط لذت بخش بوده و صرفا بخاطر گیم پلی بی نقص و لذت بخش خود این دلیل را فراهم آورده تا بازی هایی که انتخاب های شما در روند داستانی یا شخصیت پردازی در درون آن تاثیر گذار هستند. دلایل بسیار زیادی میتواند جزو این عوامل باشد اما قسمت مورد بحث ما تاثیر انتخاب ها برای تغییر پایان بندی های مختلف خواهد بود، در ابتدا و اولین بازی هایی که به این مساله میپرداختند، کمی تصورات هیجانی وجود داشت و صرفا وجود چندین پایان بندی در بازی جذاب بود، این جذابیت صرف نظر از اینکه اصلا این پایان های چه تاثیری بر بازی گذاشته و یا اصلا به چه علت در آن گنجانده شده و همچنین از چه روشی به دست خواهند آمد برای بازیکنان خوش آیند بود اما با مرسوم تر شدن اینگونه بازی هایی توجهات نیز به روش های داستانگویی درون آن ها و تاثیرات آن ها بر روی پایانبندی های مختلف بیشتر شد. در واقع دیگر مهم نیست که یک بازی صرفا چندین پایان مختلف را دارا است، بلکه مهم اینجاست که این پایان ها چگونه به دست خواهند آمد و همچنین تاثیری در روند کلی بازی خواهند داشت و چیز بیشتری را به مخاطب خواهند رساند؟ برای بازی Firework جواب بله است. این بازی دقت بسیار زیادی در این مساله داشته و جزییات ریز و دقیقی را در پایان بندی های خود دارا است.

شما به عنوان یک نگهبان از یک سری گوی های هوشمند که انگار درک و فهم کاملی از وقایع را دارا هستند بازی کرده و وظیفه ی نگهداری از آن ها را دارید. این گوی های ممکن است در اثر ضربه و یا ساییدگی و عوامل مختلف ترک خورده و یا حتی ترکیده و از بین بروند. پس از چندین پیچش کوتاه شخصیت ما در پی کنجکاوی هایش به زیرزمینی خواهد رفت و با یک دیوار آتش روبرو خواهد شد، یان در اثر برخورد با این دیوار و غرق شدن در آن قدرت های خاصی را خواهد گرفت که میتواند به وسیله آن ها با پادشاه و سه ژنرالش که به منطقه شما حمله ور شده اند مقابله و از افراد دیگر آن منطقه محافظت کند.

داستان در بازی خطی و بسیار سطحی به نظر میرسد، همچنین ترکیب آن با گیم پلی این را بیشتر از قبل به بازیکن القا خواهد کرد، اما همه چیز اینگونه نیست، شما پس از هربار تجربه و به اتمام رساندن بازی، سوالاتتان در مورد داستان و مواردی که ناگفته مانده ایت کمتر خواهد شد، مثلا اینکه پادشاه از جان شما چه میخواهد و اصلا برای چه به شما حمله کرده است؟ گوی های سیاهی که از آن ها مراقبت کرده اید در واقع چه هستند؟ و از این دست سوالات که شاید بهترین قسمت بازی هم همین باشد.

شما در بازی قابلیت های مختلفی داشته و با پیشروی در بازی نیز آن ها را میتوانید تغییر دهید، این تغییرات در حد قابل قبولی گسترده خواهند بود و از این نظر شما را آزرده نخواهند کرد، وظیفه اصلی شما در بازی، بیشتر از کشتن دشمنان زنده ماندن در آن و همچنین شکست دادن ژنرال ها و سپس خود پادشاه است، گیم پلی بازی آنچنان که فکر کنید از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست اما تنوع در سیستم های مبارزه و دشمنان درون آن به خوبی رعایت شده.

اگر عاشق بازی های پیچیده و خاص هستید بازی Firework میتواند انتظارات شما را تا حد زیادی بر آورده کند، پایان های مختلف درون آن شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد و با هر پایان و شروع دوباره بازی شما به اطلاعات بیشتری از این بازی دست پیدا خواهید کرد و همین امر نیز میتواند شما را تا حد زیادی جذ خود کند، بازی ارزش خرید و چندین بار تجربه را دارا خواهد بود و از این نظر شما را پشیمان نخواهد کرد.

7.5

Good

  • داستان پردایز خوب
  • پایان بندی های عالی
  • گیم پلی متنوع

Bad

  • برخی طراحی های یکنواخت
  • هوش مصنوعی دشمنان