امروز هم علاوه بر معرفی یک بازی به بررسی های دلایل عدم موفقیت و پتانسیل های از دست داده آن خواهیم پرداخت. بازی Goosebumps Dead of Night که در سال 2020 برای پلتفرم های نسل هشتمی Nintendo Switch , Playstation 4 , Xbox One و همچنین رایانه های شخصی منتشر شده است.

آیا بازی ترسناک و دلهره آور مخصوص کودکان نیز داریم؟ جواب دادن به آ« کاملا سخت است اما میتوانم این را بگویم که بازی های ترسناک بسیار کودکانه و ابتدایی زیادی تولید شده اند، البته نه به این منظور که مناسب کودکان باشند اما شخصیت پردازی ها و ایده های اصلی شان به شدت کودکانه بوده و منظور از این حرف سطح بسیار پایین ترسناک بودن و دیگر قسمت های بازی است، برخی بازی ها نیز با پرداختن به المان های ترسناک کودکانه گویی به دنبال راهی برای ورود این ژانر از بازی ها به دنیای کودکان هستند که از نظر من اینکار و این ایده اصلا مناسب نیست، به هر حال عناوین ترسناک مخصوصا در چند سال اخیر تلاش های زیادی برای نوآوری و جذب مخاطبان جدید انجام داده اند اما متاسفانه خروجی آن ها و عناوین موفقی که در این چند ساله وارد بازار بازی های ویدیویی شده اند بسیار کم و محدود میباشند.

بازی Goosebumps Dead of Night یک دیگر از این بازی های ترسناک بوده که با بهره گیری از داستان ها و رمان های منتشر شده و حتی فیلم های سینمایی تقریبا با همین نام و نام های مشابه سعی در جذب مخاطبان خود را دارد. نکته ی اصلی بازی اما عدم وجود داستان پردازی درست بر خلاف داشتن مجوز های لازم برای استفاده از عناوین اصلی آن بوده و این مساله تا حدودی آزار دهنده است و شاید اولین پتانسیل از دست رفته بازی همین ااستفاده ی نادرست از رمان های بازی و داستان پردازی بسیار ضعیف در درون آن است. داستان پردازی بازی اصلا مناسب با حجم گیم پلی نیست و روایت ها بسیار نا منظم هستند، آن ها به طور کلی نمی دانند که چه وقت از بازی باید ظاهر شوند و نقطه ی اوج و فرود گیم پلی بازی را نمیشناسند.

همچنین مساله ی بسیار اصلی و ناراحت کننده دیگر قیمت بسیار بسیار بالای بازی است، شاید بخشی از این بالا بودن قیمت به دلیل مجوز هایی باشد که بازی آن ها را کسب کرده و لایسنس های فیلم و کتاب بازی را خریداری کرده است، اما خب این اصلا چه فایده ای دارد؟ وقتی که از کل قسمت های آن فقط و فقط یکی از شخصیت های فیلم اقدام به صداگذاری برای بازی کرده و دیگر مساله خاصی را در بازی شاهد نبوده و تنها استفاده ی مطلوب بازی تنها همین صداگذاری آن هم برای یک شخصیت است. آیا واقعا حضور شخصیت جک بلک و صداگذاری اش در بازی 40 دلار ارزش دارد؟ باید به این هم دقت کنیم که گیم پلی بازی فقط و فقط 3 ساعت است و اگر کسی بخواهد بخاطر جک بلک هم این عنوان را با مبلغ 40 دلاری اش خریداری کند باز هم نمیتواند لذت زیادی را از بازی و صداگذاری اش برده و بازی به زودی تمام خواهد شد.

از این موارد کهع بگذریم تنوع در المان ها و شخصیت های بازی خوب بوده و در هر قسمت و اتاق بازی چیزی منحصر به فرد از ریگر قسمت های بازی انتظارتان را خواهد کشید، بازی به سه قسمت 1 ساعته تقسیم میشود که هرکدام ایده ی جداگانه ای را برای پیش روی در بازی دارا هستند اما تمامی این ایده ظاهری بوده و تاثیر خاصی در بازی نخواهد گذاشت، از حل معما در فصل دوم که بسیار راحت و حتی بدون کوچکترین خلاقیتی ساخته شده تا درگیری در قسمت سوم آن که اصلا هیجان برانگیز نخواهد بود و مخاطب را به هیچ وجه تحت تاثیر خود قرار نخواهد داد. همچنین المان های به ظاهر ترسناک بازی نیز چیزی به جز موجودات احمقی نیستند که هوش مصنوعی بسیار پایینی داشته و انگار که اصلا در بازی حضور ندارند، در حالی که بازی شما را تشویق به مخفی کاری خواهد کرد اما شما مدتی پس از تجربه بازی در می یابید که اصلا نیازی به انجام این کار نداشته و دشمنان بازی شما را به سختی خواهند دید و در صورت گذشتن چند ثانیه نیز شما را فراموش میکنند.

بازی شاید یک قسمت بزرگ داشته باشد آن هم سو استفاده از لایسنس های خود برای جذب مخاطب و توجیه قیمت بسیار بالای آن است، چون عملا هیچ قسمت مفید و مثبتی در بازی وجود ندارد و تنها صداگذاری جک بلک است که میتوان آن را مفید دانست. بازی بدون حساب لایسنس هایش باید قیمتی 5 دلاری داشته باشد و در همین زمان هم ارزش بازی بیشتر از 5 دلار نیست و شما 35 دلار بیشتر از چیزی که بازی به شما ارائه میدهد را خواهید پرداخت.

3.5

Good

  • صداگذاری جک بلک
  • تنوع موجودات بازی

Bad

  • قیمت بسیار بالای بازی
  • هوش مصنوعی بد
  • داستان پردازی بسیار ضعیف
  • گیم پلی فوق العاده کوتاه
  • عدم استفاده درست از لایسنس های گرفته شده