Gravity Heroes بازی جدید استودیوی Electric Monkeys که همین امسال هم عرضه شده است آمده تا یک تجربه ی جدید در سبک Shoot ‘Em Up را به ما ارائه دهد. ولی بزرگترین سوال این هست که آیا این بازی در این راه موفق بوده و یا صرفا یک بازی معمولی از سبک دو بعدی پلتفورمر هست که خیلی زود از یاد ها پاک خواهد شد. با نقد و برسی بازی Gravity Heroes همراه ما باشید تا با هم پاسخ این سوال را بیابیم و به عناصر مختلف بازی بپردازیم تا عملکردشان را مورد برسی قرار دهیم.

Gravity Heroes اصولا یک راوی برای یک داستان فوق العاده نیست و سازندگان بازی سعی کرده اند تا تمام تمرکز خود را بر روی گیم پلی بازی بگذارند و شاهد یم داستان معمولی و کلیشه ای هستیم که در بازی هم زیاد به آن پرداخته نمی شود. داستان از این قرار هست که نژاد رباتیک معروف به Synthetics تصمیم گرفته است که صلحی که  سالها میان موجودات بوده است را بشکند. کم کم شما به عنوان قهرمانان جاذبه ای متوجه ای موضوع می شوید و وار یک سفر طولانی می شوید تا با این ربات ها مسئله را حل کنید. ربات ها نیز با صحبت کردن موافقت نمی کنند و اینجاست که شما باید دست به اسلحه شید و قسمت اکشن بازی شروع می شود.

مشکل اصلی بازی از این قسمت شروع می شود و آن هم بالانس نبودن یک سری موارد در گیم پلی و مشکل دار بودن برخی مکانیزم هاست. به بخش های مختلف گیم پلی بازی اشاره می کنم تا به این ایرادات هم برسیم. گیم پلی بازی دو عنصر اصلی دارد. استفاده از سلاح های بازی ، پاور آپ ها و … و همچنین استفاده از قدرت اصلی شما که از اسم بازی مشخص است. شما با انتخاب هر یک از ۴ قهرمان بازی توانایی کنترل کردن جاذبه را به دست می آورید و باید به کمک آن به مبارزه با دشمنان بپردازید.

خود نیرو های جاذبه ای بازی به خودی خود جذاب هستند و استفاده کردن از آن ها برای شما چندان دشوار نخواهد بود ولی یک سری حرکات خاص در بازی هستند که اگر بتوانید از آن ها در برابر دشمنان و مخصوصا باس ها استفاده کنید شانس بردتان زیاد می شود و متاسفانه برخی از این حرکات هنگام زدن دچار مشکل می شوند چرا که کنترل آن ها بسیار سخت و غیر منطقی است و نحوه ی عملکردشان خیلی درست و روان نیست.

در بازی انواع و اقسام دشمنان مختلف و باس فایت های عظیم الجسه رو پیدا خواهید کرد که همگی قصد جان شما را کرده اند و وظیفه ی شماست که با آنان مقابله کنید. اشکال دوم بازی در هنگام مواجه شدن با این موجودات پدید می آید و آن درجه ی سختی غیر منطقی بازی است. برای مثال نوار سلامتی دشمنان و حتی معمولی ترین آن ها به این راحتی ها خالی نمی شود و برای شکست دادن آن ها احتیاج دارید تا حداقل یکی از دوستان خودتون رو به تجربه ی کو-آپ بازی دعوت کنید و اضافه کردن ۲ دوست دیگر هم به بازی خالی از لطف نیست.

به طور معمول در بازی های این چنینی بسته به تعداد بازیکنان وارد شده در بازی درجه ی سختی و نوار سلامتی دشمنان تنظیم می شود ولی در این بازی متاسفانه این اتفاق نیفتاده و انگار بنای بازی ساز بر این است که حداقل یکی از دوستان شما نیز در بازی حضور دارد و شما را در این مسیر سخت همراهی میکند که این موضوع خیلی منطقی به نظر نمی رسد و نرف شدن دشمنان بازی طی آپدیت های آینده ضروری است.

در بازی یک بخش pvp هم وجود دارد که در آن می توانید با دوستانتان وارد نبرد شوید که البته مثل بخش داستانی بازی چندان هیجان انگیز نیست و بعد از مدتی تجربه ی این بخش حوصله ی تان سر خواهد رفت و پیشنهاد می کنم که اگر قصد دارید با دوستانتان بازی کنید به سراغ همان بخش کو-آپ بروید که هم محتوای بیشتری دارد و هم بیشتر سرگرمتان خواهد کرد تا اینجوری وقتتان سر بخش pvp بازی حیف نشود.

بازی در بخش گرافیکی فوق العاده عمل میکند و پیکس آرت بازی بی نظیر است و امکان ندارد که اگر از بازی های پیکسلی خوشتان می آید با ظاهر بازی ارتباط برقرار نکنید و تا مدت ها ظاهر شخصیت های بازی ، مپ ها ، دشمنان بازی و باس های غول پیکر بازی یادتان خواهد ماند. افکت های بصری و آیتم های درون بازی نیز طراحی بسیار خوبی داشته اند و در آن ها هیچ نقص و یا ایرادی دیده نمی شود و از این رو باید به سازندگان بازی یک آفرین ویژه گفت.

موسیقی بازی اما خیلی بد نیست ولی آن را نمی توان شاهکار نیز نامید و یادآور بازی های ۲۵ سال گذشته است ولی می تواند شما را راضی نگه دارد و نه می توان آن را بخش مثبت دانست و نه منفی پس خیلی به موسیقی بازی و صداگذاری در بازی گیر نمی دهیم و همین جا با این بخش از بازی خداحافظی میکنیم.

در کل اگر بخواهم این بازی را در چند جمله خلاصه کنیم باید بگویم که Gravity Heroes یک بازی بد و یا متوسط نیست بلکه بازیی هست که بخاطر بی تجربگی سازندگان ، گرفتار یک سری از مشکلات فنی در گیم پلی شده است و باعث می شود گیم پلی بازی خیلی روان نباشد و این اتفاق در بخش چند نفره ی بازی نیز دیده می شود. اگر بنا را بر این بگذاریم که شما به این سبک از بازی علاقه دارید و تعداد دوستانتان هم که به این بازی علاقه دارند کم نیست ، خرید این بازی را به شما توصیه میکنم چرا که حداقل می توانید با هم دیگر از بخش کو-آپ بازی استفاده کنید و به حق این بخش لذت بخش است.

ولی اگر به این سبک علاقه ندارید و یا اینکه دوستی پایه که با شما این بازی رو انجام بدهد موجود نیست بیخیال این بازی شوید چرا که صرفا خودتان را با این کار عذاب خواهید داد و بازی هم نمی تواند شما را در ارائه ی یک بازی تک نفره ی خوب راضی نگه دارد چرا که آنقدر بی منطق عمل می کند که تحمل کردن آن به تنهایی کار ساده ای نیست و حتما به یک بازیکن دیگر نیاز پیدا خواهید کرد.

این بازی برای ایکس باکس های نسل هشت و نه ، پلی استیشن ۴ و ۵ ، رایانه های شخصی و نینتندوسوییچ با قیمت ۱۰ دلار در دسترس می باشد. از این که با نقد و برسی این بازی همراه وبسایت گیم اینجا بودید سپاسگزاریم و امیدوارم که از نقد و برسی این بازی لذت برده باشید.

6.5

Good

  • گرافیک و پیکسل آرت بسیار خوب
  • تجربه ی رضایت بخش به همراه دوستان
  • خلاقیت های جالب در زمینه گیم پلی

Bad

  • مشکلات کنترل برخی حرکات در بازی
  • نبود منطق در سختی دشمنان
  • بی کیفیت بودن بخش pvp