امروز هم با وعرفی یک بازی معمایی و در سبک Escape Room یا اتاق فرار در خدمت شما  هستیم. بازی Heal: Console Edition که ابتدا در سال 2020 برای سیستم عامل Windows منتشر و پس از آن در سال 2021 برای کنسول های نسل هشتمی Playstation 4 , Xbox One , Nintendo و همچنین نسل نهمی Playstation 5 و Xbox Series S/X منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

عناوینی هستند که شاید در ظاهر و در ابتدا چندان ترسناک به نظر نرسند، در نگاه اول هیچ چیز ترسناکی از این عناوین به چشم نخورده و آن ها را بدون هیچ المان ترسناک واقعی بتوان به انتها رساند، اما در بطن خودشان مفاهیم و روایت های ترسناکی را بیان کنند که تا مدت ها در ذهن مخاطب ماندنی شود، واقعا زندگی معمولی و روتین انسان ها میتواند ترسناک ترین چیزی باشد که هر کسی با آن روبرو خواهد شد، به دنیا آمدن، کودکی، جوانی، میانسالی و پیری. ترس دقیقا در همین قسمت وجود دارد، یعنی پیری، دلایل بسیار زیادی نیز برای ترسیدن از آن میتوان گفت، اول از همه رسیدن به اوخر زندگی و نزدیک شدن به مرگ، دوم و شاید ترسناک تر از قسمت اول ناتوانی ها بسیار همراه با بیماری های مختلف، از ناتوانی در راه رفتن و ضعف در بینایی چیز های دیگر گرفته، تا بیماری های مانند آلزایمر و بدتر از آن زوال عقل. بیماری که در بازی امروز ما به خوبی با آن آشنا خواهید شد. آلزایمر به تنهایی به معنی زوال عقل نخواهد بود، اما یکی از بیماری هایی میباشد که این عمل را تشدید خواهد کرد. هنگام زوال عقل فرد علاوه بر از دست دادن حافظه، قدرت تشخیص خود را نیز از داده، دچار پارانویا یا بد گمانی و بدتر از آن توهم نیز خواهد شد.

در بازی شما در نقش یک مرد مسن یا همان پیرمردی قرار خواهید گرفت که از وجود یک همچین بیماری رنج میبرد، در واقع بازی به صورت مستقیم به بیماری زوال عقل اشاره نخواهد داشت، اما تمام نشانه های این بیماری در شخصیت بازی وجود دارد، از آلزایمر یا از دادن حافظه گرفته، تا همان پارانویا و همچنین توهم، شما در واقع در خانه خودتان هستید، اما به دلیل این بیماری جایی را بخاطر نخواهید آورد، در خانه خود گیر افتاده و به دلیل وجود پارانویا و توهماتتان در پی فرار از آن خانه خواهید بود، این در حالی است که مشکلات و موانع مختلفی نیز در سر راهتان قرار خواهد گرفت، موانعی که برخی از آن ها خیالی و بر اثر توهم، برخی بر اثر پارانویا و شکاک بودن شما بوده و برخی دیگر اصلا مشکل نبوده و هر فرد عادی در کسری از ثانیه از آن ها عبور میکند، اما برای فردی در این سن و این وضعیت جسمی و روحی مشکلی بزرگ محسوب خواهد شد و بازی نیز به بهترین شکل ممکن به شما خواهد فهماند که به چه دلیل اصلا این اتفاق کوچک برای شخصیت شما تبدیل به یک مشکل بزرگ خواهد شد. داستان بازی بی نظیر است.

روند داستانی بازی بی نظیر است، البته نه از آن هایی که سرگرم کننده و لذت بخش باشند، بلکه بسیار ناراحت کننده و اعصاب خورد کن است، اما به بهترین شکل بیان شده و تاثیر بسیاری را نیز بر روحیه مخاطب خواهد گذاشت، در بازی چیزی شما را تهدید نخواهد کرد، این را در همان ابتدای بازی و اولین درگیر شدن با توهماتتان خواهید فهمید، اما این شخصیت شما این را نخواهد فهمید و این توهمات تا حد بسیاری آزار دهنده خواهد بود، پازل های بازی از کیفیت بسیار خوب و بالایی بهره مند هستند، نحوه حل و تعامل با آن ها بسیار شگفت انگیز و سرگرم کننده است، ترس های درون بازی منطقی و المان های درون آن ها بسیار خوب کار شده اند، بازی مشکل چندان بزرگی را به همراه نخواهد داشت، برخی از موسیقی های درون آن بیش از حد سعی در مرموز کردن فضای بازی داشته و انیمیشن های درون آن نیز جذابیت لازم را نخواهند داشت.

اما با تمامی این اوصاف بازی Heal: Console Edition یک عنوان قابل احترام و فوق العاده است، بازی شما را با سختی های احتمالی آینده تان روبرو خواهد کرد، به شما خواهد فهماند که زندگی تا ابد شیرین نبوده و ممکن است روز های بدی نیز در انتظارتان باشد و با دیدن خاطرات گاه و بی گاه شخصیت اصلی شما را تشویق به زندگی بهتر و آزادانه تر خواهد کرد، بازی شاید یک عنوان کامل نباشد اما فاصله ی زیادی تا تبدیل شدن به آن را نخواهد داشت و ارزش بسیار بالایی برای تجربه را به همراه دارد.

9.0

Good

  • داستان خوب و تکان دهنده
  • پازل های خوب
  • المان های ترس و توهم بسیار دقیق
  • تصویر و فضا سازی بی نهایت خوب

Bad

  • موسیقی های بیش از حد مرموز
  • انیمیشن های ضعیف