امروز هم میخواهیم به بررسی یک بازی که بر اساس عناوین سینمایی خود ساخته شده بپردازیم. بازی John Wick Hex که در سال 2019 وبرای پلتفرم های نسل هشتمی Xbox One , Playstation 4 , Nintendo Switch و همچنین رایانه های شخصی منتشر شده است.

بازی های زیادی هستند که بر اساس فیلم های و یا با الهام گیری از آن ها ساخته میشوند. شاید اولین گزینه جذاب در آن ها وجود شخصیت های محبوب فیلم های مورد علاقه ما در بازی و امکان کنترل آن شخصیت است. اما این فقط شروع و ابتدای کار است، وجود صرفا شخصیت های محبوب و یا داستان هایی بر اساس آن ها دلیل جذابیت یک بازی نیست و صرفا دلیل معروفیت و محبوبیت کاذب یک عنوان است. این عناوین نیز مانند تمام بازی های دیگر باید فاکتور های خاصی را در ساخت بازی در نظر گرفته و در غیر این صورت فقط تجربه لذت بخش ما از بازی با این شخصیت ها را خراب کرده و رو به نابودی میکشانند.شاید بزرگترین مثال برای گفته هایم بازی Marvel Avengers باشد که علی رقم هزینه های سرسام آور برای ساخت این عنوان و محبوبیت بالای ابر قهرمان های مارول بازی یک تجربه ضعیف و دور از انتظار از این بازی بود. حتی شاید بتوان گفت بازی هایی که بر اساس فیلم ها ساخته میشوند به مراتب کار سخت تری را در پیش دارند، چون آن ها دائما در حال مقایسه با نسخه های سینمایی خود از طرف طرفدارانشان خواهند بود.

بازی John Wick Hex نیز یک تجربه خوب در قالب شخصیت جان ویک میباشد که با وجود برخی مشکلات در درون خود هنوز هم میتواند یک اثر جذاب و لذت بخش مخصوصا برای طرفداران فیلم باشد. شخصیت های بازی با چهره های واقعی خود که در فیلم وجود دارد در بازی حضور دارند، از خود جان ویک گرفته تا وینسنت و شارون و همچنین وجود شخصیتی به نام Hex که چهره پردازی و بازی آن توسط تروی بیکر انجام میشود، اما متاسفانه صداگذاری شخصیت ها مختص به خودشان نبوده و ایده شبیه سازی این صدا ها به بازیگران اصلی فیلم نیز برای برخی شخصیت ها مثل وینسنت بسیار بد از آب درآمده. بهتر این بود که از صدای همان شخصیت ها و یا حداقل لحن ها و صداگذاری های بهتری برای اغلب شخصیت ها استفاده میشد و یا سازندگان اصراری برای شبیه کردن لحن و صدای صداگذاران با بازیگران نداشتند.

وقایع داستانی بازی نیز کمی با فیلم ها ارتباط داشته و همچنین وجود شخصیت های موجود در فیلم شما را تا حد زیادی جذب داستان کرده و اگر از طرفداران سری فیلم های جان ویک باشید به سرعت جذب بازی و روایت های آن شده و با آن ها ارتباط برقرار خواهید کرد. اغلب قسمت های داستان نیز به صورت کات سین هایی قبل از شروع مراحل گفته میشود و در برخی اوقات نیز هنگام تجربه بازی صدای شخصیت ها و زیرنویس های صحبتشان نمایش داده خواهد شد.

شما در بازی و هنگام حمله به دشمنان با یک لیست انتخاب روبرو خواهید شد. سیستم مبارزات به صورت نوبتی بوده و شما در زمان مشخص شده خود با انتخاب دشمن باید انتخاباتی مثل شلیک به او یا پرتاب کردن اسلحه و یا در صورت نزدیک بودن به آن گیزنه هایی مثل خلع سلاح کردن و کشتن دشمن به روش های مخفی کاری را انتخاب کنید. نسبت سختی بازی آنچنان بالا نیست و شما در حین تجربه حدودا 6 یا 7 ساعته خود با چندین باس در بازی روبرو خواهید شد. همچنین پس از اتمام هر مرحله گزینه ای برای مشاهده دوباره آن برای شما در دسترس است که این بار به جای نمای از بالا که در آن بازی میکردید از نمای تقریبا سوم شخص حرکات شما به صورت یک انیمیشن نشان خواهد داد. هوش مصنوعی دشمنان نیز آنچنان الا نبوده و همین امر کمی بازی را بیش از حد انتظار آسان خواهد کرد. اما همچنان جذابیت بازی حفظ شده و شما حس و حال فیلم و درگیری های کیانو ریوز در آن را دریافت خواهید کرد.

بازی در حالت کلی تجربه کاملا ثابتی را از یک بازی اکشن نوبتی با نمای ایزومتریک یا از بالا ارائه نخواهد داد اما هنوز هم بسیار لذت بخش و در بخش هایی فوق العاده کار شده است. مخصوصا برای طرفداران سری فیلم های جان ویک که میتوانند با کاراکتر جان ویک به تجربه بازی پرداخته و خود را درگیر یک داستان و ماجراجویی دیگر با این شخصیت کنند. قسمت های داستانی بازی نیز خوب کار شده و اگر کمی در صداگذاری های بازی دقت بیشتری میشد از این نظر با یک اثر فوق العده طرف بودیم. بازی برای یک بار تجربه به ویژه برای دوست داران کیانو ریوز ارزش داشته و شما را پشیمان نخواهد کرد.

8.0

Good

  • حضور شخصیت های فیلم با چهره های واقعی
  • شخصیت پردازی تروی بیکر در نقش Hex
  • داستان پردازی قابل قبول
  • سیستم گیم پلی نوبتی سریع و روان

Bad

  • هوش مصنوعی پایین دشمنان
  • صداگذاری بد در اکثر شخصیت ها