بازی های ترسناک نیز جزء آن دسته از بازی هایی هستند که در بین فعالان حوزه گیم همیشه محبوب و پر مخاطب بوده است. این بازی که دارای المان های بازی های ترسناک می باشد ، روایت گر یک داستان خوب نیز به حساب می آید. شما در این بازی در نقش یک کوهنورد هستید و قرار است که مکان های بسیار جدید در کوهنوردی را تجربه نمایید.

تجربه کوهنوردی در این بازی بسیار متفاوت می یاشد. این که شما فرض کنید فقط وارد یک بازی شده اید که قرار است در مسیر هایی حرکت کنید ، یک انتظار اشتباه است. برای شما در این بازی حالت هایی در نظر گرفته شده که شما را متعجب خواهد ساخت. در ادامه این پست قرار است که بازی Kholat را مورد تحلیل قرار بدهیم.

در ابتدای این نقد نیز لازم است مثل بیشتر نقد ها در خصوص ارزش این بازی کمی صحبت کنیم. همیشه اولین موضوعی که در شروع کردن یک بازی برای گیمر دارای اهمیت است ، این است که آیا آن بازی ارزش تجربه کردن را دارد یا خیر. باید بگوییم که این بازی نسبت به ویژگی هایش هم می تواند تجربه ای جدید باشد و هم می تواند شما را از انجام این بازی سرخورده کند. از این رو در ادامه همراه ما باشید تا با جزئیات این بازی آشنا بشوید.

گرافیک این بازی در سطح یک نبوده و این یک ایراد برای این بازی به حساب می آید. در واقع موتور بازی سازی این عنوان خیلی قدرتمند نبوده و از لحاظ ساختار ایراداتی به این بازی وارد می باشد. این بازی که توسط یک تیم کوچک بازی ساز ، یعنی گروه IMGN . PRO ساخته شده ، هم دارای ویژگی های مثبت و خوب بوده و هم ایرادات و مشکلاتی در بازی مشهود می باشد.

متاسفانه هر چقدر هم که گروه سازنده سعی کرده تا شما را در بازی همراه خودش کند ، باز هم گرافیک معمولی آن مشکل ساز شده است. از طرفی بسیاری از خصوصیات این بازی به نظر تکراری می آید. یعنی در تمامی محیط هایی که قرار می گیرید ، کاملا حس بی روحی مشخص و واضح می باشد. البته آن چنان هم نمی توان از یک گروه کوچک بازی ساز خورده ای بیش از این گرفت اما این بازی با چنین داستانی می توانست بهتر ساخته شود.

در لا به لای پیشبرد بازی توسط شما ، گاها یک سری راز های پنهان آشکار می شوند. این راز ها گاها قابل درک بوده و گاها نیز درک آن ها دشوار می شود. در مواردی شما می توانید به خوبی متوجه بشوید که چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و در مواردی دیگر اوضاع و کنترل داستان از دست شما خارج می شود. این که گاها شما به عنوان کاربر متوجه بازی نشوید ، خیلی جالب به نظر نمی آید.

در تمام بازی شما به عنوان یک کوهنور در حال پیشروی کردن در این بازی هستید. اما شخصیت و کاراکتر شما هیچ گونه نشانه ای از یک کوهنورد را در خودش ندارد. مثلا شما در هیچ یک از مراحل این بازی کوهنوردی را تجربه نخواهید کرد. خب این یکی از ایرادات دیگری است که می توان از این بازی گرفت. واقعا فرض این که شما یک بازی کوهنوردی را تجربه کنید و شخصیت شما هیچ نشانه ای از یک کوهنور را نداشته باشد ، واقعا غیر قابل قبول می باشد.

در این بازی شما طبق نقشه و برنامه باید پیش بروید. ابزاری با عنوان قطب نما در اختیار شما قرار دارد و شما باید مسیر خود را طبق برنامه جلو بروید. اما در خصوص مسیر هایی که در این بازی طی می کنید ، باید بگوییم که گاها برخی از این مسیر ها خوب و برخی بد ساخته شده اند. در برخی از مسیر ها شما به خوبی شاهد اتفاقات تاثیر گذار هستید و در برخی از مسیر ها هیچ چیز جدید و قابل توجهی قابل مشاهده نمی باشد.

شخصیت شما همچنین به آرامی در بازی پیش می رود. همچنین در نوع مکانیزم کاراکتر بازی هیچ گونه نگرانی یافت نمی شود. شاید موسیقی بازی ترس را به گوش شما برساند اما خود بازی نمی تواند ترس را به تصویر بکشد. در نتیجه باید بگوییم تصاویر این بازی خوب از آب در نیامده اند. ایردات در این زمینه نیز به وضوح قابل درک و مشاهده هستند. پس اگر قصد داشته اید این بازی را تجربه کنید ، باید به این ایرادات نیز توجه داشته باشید.

البته دسته ای از کاربران صبور صنعت گیم که عاشق پیچ و خم داستانی در قصه هستند ، ممکن است با این بازی ارتباط خیلی خوبی برقرار کنند. اما خب صرفا این دسته از کاربران با تکیه بر داستان است که می توانند این بازی را تحمل نمایند. البته باید اینجا اشاره کنیم که نقد این بازی نسبت به نوع تعاریفی که از آن شده ، با جدیت انجام گرفته است. شاید این بازی برای کسانی که خیلی در صنعت گیم جدی نیستند ، یک اثر فوق العاده عالی به حساب بیاید.

در آخر بد نیست یک نگاه اجمالی به آنچه که در این نقد گفته شد ، بیاندازیم. اول اینکه ارزش خرید این بازی کاملا متوسط بوده و به گیمر های حساس و ریز بین اصلا توصیه نمی شود. از یک طرف دیگر این بازی توسط یک گروه بازی سازی کوچک ساخته شده ، پس نمی توان توقع زیادی از آن داشت. همچنین باید اشاره کنیم که نحوه پرداخت به کاراکتر بازی بسیار بد و غیر قابل قبول بوده و نمی تواند انتظارات را برآورده سازد.

4.5

Good

  • موسیقی قابل قبول
  • داستان چند خطی و پیچیده

Bad

  • گرافیک غیر قابل قبول
  • شخصیت پردازی بد