امروز هم میخوام علاوه بر بررسی بازی به معرفی یکی از سبک های بازی های ویدیویی بپردازیم. بازی Megadimension Neptunia VII یک عنوان در سبک بازی های JRPG بوده و در سال 2016 برای کنسول Playstation 4 و رایانه های شخصی و همچنین در سال 2020 برای پلتفرم Nintendo Switch منتشر شده است.

امروزه زیر سبک های بسیار زیادی در صنعت بازی ها به چشم خواهند خورد. برای مثال بازی های استراتژی نام یک سبک عمومی هستند که زیر سبک های آن را بازی های Tower Defence یا دفاع از قلعه، استراتژی های زمان حال یا RTS یا بازی های مدیریتی و بسیاری دیگر تشکیل میدهند، و خب ژانر بازی jRPG نیز یکی از زیر سبک های ژانر بازی RPG یا نقش آفرینی میباشد که بخاطر ترکیب آن با المان های نقش آفرینی ژاپنی به این نام درآمده است. تفاوت بازی های RPG و jRPG بیشتر در جزییات و تصویر سازی هایشان خواهد بود. بازی های jRPG که زادگاهشان کشور ژاپن میباشد به شدت تحت تاثیر انیمه ها و مانگو های تولید شده توسط این کشور هستند و طراحی شخصیت ها و تصویر سازی هایشان از المان ها مانگو های ژاپنی تاثیر میگیرند، همچنین در بیشتر بازی های RPG شما توانایی ساخت و خلق شخصیت را در ابتدای بازی داشته و به نوعی با شخصیت خلق شده توسط خودتان بازی را آغاز خواهید کرد اما در بیشتر jRPG ها شما با شخصیت های از پیش تعیین شده به شروع بازی میپردازید، همچنین سیستم مبارزات در اغلب این بازی ها به صورت نوبتی بوده و عناوین محدودی وجود دارند که از این قاعده پیروی نخواهند کرد، دنیای اکثر این بازی ها جهان باز نبوده و در طراحی سطوح و لایه های بازی و همچنین دشمنان آن ها عناصر بازی های روگ لایک به چشم خواهد خورد. به طور خلاصه این سبک از بازی بسیار وابسته به صنعت گرافیکی سنتی ژاپن بوده و مانگا های تولید شده این کشور تاثیر بسیار زیادی را بر روی این عناوین دارا هستند.

بازی Megadimension Neptunia VII هم از این قضیه مثتثنی نبوده و از نظر المان های درونش، یک اثر بسیار وفادار به ریشه های سبک jRPG به حساب خواهد آمد. داستان بازی روایتی خطی و ساده را در پیش دارد. یکی از آخرین جنگخویان زمین به نام اوزومه سعی در مقابله به با نیروی های پلید و شیطانی را دارد که قصد ویرانی دنیای بشیرت را دارند و گروه شما برای کمک به اوزومه به پا خواهد خواست. بازی یک فرانچایز نسبتا قدیمی بوده و بازی Megadimension Neptunia VII دهمین عنوان از این سری میباشد، اما داستان بازی صرفا به تجربه عناوین قبلی نیاز ندارد و آنقدر ساده میباشد که شما نه تنها از آن سر در بیاورید، بلکه انتهای آن را نیز به راحتی پیش بینی کنید، بازی شخصیت پردازی های چشم گیری نداشته و روایت های آن بدون هیچ پیچ و خمی طی خواهد شد، به طور کلی شما نباید به داستان پردازی و وجود روایت های قوی و درگیر کننده در بازی دلخوش باشید.

شما در بازی یک چرخه ی مشخص دارید. در دنیای بازی قدم بزنید، هیولا هایی را که میبیند از سر راه بردارید و به غنیمت های آن ها برای بالا بردن سطحتان دست پیدا کنید، این روند به خودی خود میتواند بسیار کسل کننده باشد اما سیستم مبارزات بازی شما را تا مدتی سرگرم خود نگه خواهد داشت. تنوع در میان مبارزات و کمی نوآوری در ضربات این سیستم مبارزات را جذاب تر از حالت معمول خود خواهد کرد، شما به عنوان یک گروه میتوانید اعضای آن را تغییر داده، با پر شدن EXP ها قابلیت هایتان را بروز کرده و همچنین کمبو ها و ضربات تیمی بسیار جذابی را به نمایش بگذارید، همچنین با کمی تمرین میتوانید برخی ضرباتتان را به چندین دشمن وارد کرده و آسیب های بسیار قابل توجهی را به دشمنان وارد کنید. سیستم هوش مصنوعی بازی نیز متناسب بوده و دشمنان متنوعی با قابلیت های حدودا متنوع بر سر راه شما قرار خواهند گرفت.

جلوه های گرافیکی بازی نیز به شدت تحت تاثیر مانگا های ژاپنی بوده و شخصیت ها و طراحی هایشان جزو همین آثار هستند، جلوه های بصری بازی در سطح قابل قبولی بوده اما بهتر بود تنوع در میان آن ها کمی بیشتر باشد، کیفیت بافت های بازی اما بسیار خوب کار شده و در بازی با افت کیفیت و یا باگ های آزار دهنده ای روبرو نخواهیم بود. کات سین هایی هم در میان هر مرحله وجود دارند که بیشتر نحوه روایت داستان بازی به همین شکل و در کات سین های میان آن ها گفته خواهد شد.

نمیتوان گفت که عنوان Megadimension Neptunia VII جزو بهترین آثار jRPG در نسل هشتم بوده و همچنین نمیتوان هم برای توصیف بازی از کلمه بد استفاده کرد، بازی در حالت کلی یک عنوان متوسط میباشد که در برخی قسمت ها مانند مبارزات و سیستم های نوبتی درون آن بسیار خوب عمل کرده اما در شیوه روایت داستان و همچنین متنوع نگه داشتن مراحل مشکل دارد، در حال حاظر عناوین بسیار بهتری در تمام پلتفرم ها در سبک jRPG با صرف همین مقدار قیمت وجود دارند اما اگر شما یکی از طرفداران سرسخت این سبک از بازی ها هستید و بیشتر عناوین این سبک را تجربه کرده اید، این عنوان نیز میتواند شما را برای مدتنی سرگرم نگه دارد.

6.0

Good

  • سیستم مبارزات خوب و نوآورانه
  • طراحی خوب بافت های بازی
  • هوش مصنوعی خوب

Bad

  • داستان پردازی نسبتا ساده
  • شخصیت پردازی های کم عمق
  • تکراری و خسته کننده شدن بازی