بازی Mini Motorways در ژانرهای استراتژی، شبیه سازی و معمایی بوده که دنباله ای بر نسخه قبلی خود یعنی بازی Mini Metro است. هر دو این بازی ها المان های مینیمالیستی یا واقع گرایی را به اوج خود رسانده و توانستند بازخوردهای فوق العاده مثبتی از سوی جامعه گیمرها دریافت کرده و تحسین منتقدین را برانگیزند. طرفداران سبک شبیه سازی روز به روز بیشتر می شوند و به همین علت نیز کمپانی های بازی سازی مستقل در بازیهای خود اغلب از این سبک استفاده می کنند. بازی Mini Motorways هم که در سال 2019 منتشر شد، در زمره خوش ساخت ترین بازیهای ژانر شبیه سازی حمل و نقل قرار می گیرد. با نقد و بررسی این بازی در وب سایت Game Inja با ما همراه باشید.
اگر به یاد داشته باشید، بازی Mini Metro که در سال 2015 در دسترس هواداران قرار گرفت، معما محور بود و المان های شبیه سازی کمتر در آن دیده می شد. شما نقش یک طراح خطوط مترو را بر عهده داشتید که وظیفه داشت به کمک قدرت استراتژی خود، ایستگاه های مترو و خطوط زیرزمینی را به یکدیگر متصل کند. با افزایش روزافزون جمعیت شهر نیاز به ایستگاه های بیشتری جهت حمل و نقل مسافران می شود و به مرور زمان وظیفه شما نیز دشوارتر می شود. محل مقصد مسافران با یک علامت روی نقشه نمایش داده می شود و قطارها باید در اسرع وقت مردم را به این نقاط جا به جا می کردند، اگر این کار را سر وقت انجام نمی دادید، با شکایت مردم روبرو می شدید و این موضوع شغل تان را با خطر روبرو می کرد.

این نماد روی هر ایستگاهی که باشد، نشان دهنده رضایت مردم نسبت به آن قسمت است که تعداد آن ها می تواند از یکی بیشتر باشد. اما مشکل از جایی شروع می شود که مردم را طولانی مدت منتظر مترو بگذارید که در این صورت با شکست روبرو شده و بازی را باید مجددا راه اندازی کنید. یادگیری گیم پلی بازی بسیار آسان است و در همان چند دقیقه ابتدایی کاملا در جریان داستان قرار می گیرید، اما تسلط یافتن بر آن کمی زمان نیاز دارد. با این مقدمه به سراغ نقد و بررسی بازی اصلی خود برویم :
هسته اصلی گیم پلی بازی Mini Motorways نیز دقیقا مشابه Mini Metro است که در توضیحات بالا به آن اشاره کردیم، با این تفاوت که در اینجا دیگر با دنیای زیرزمینی مترو مواجه نیستیم، بلکه وظیفه مدیریت ترافیک یک شهر در حال رشد را بر عهده داریم. در بازی مینی مترو با احداث، کنترل و اتصال خطوط زیرزمینی مترو مردم را به مقصد مورد نظرشان می رساندید، ولی در Mini Motorways باید جاده ها و مسیرهایی میان فروشگاه های بزرگ و خانه ها ایجاد کنید تا از این طریق مردم بتوانند با اتومبیل های خود به محل تعیین شده برسند. نقشه دنیای بازی به صورت رنگارنگ با پالت های رنگی متفاوت طراحی شده و برای موقعیت های جغرافیایی مختلف، رنگ های متمایزی در نظر گرفته شده است. روی نقشه بازی مجموعه ای از ساختمان های کوچک و بزرگ را مشاهده می کنید، ساختمان های کوچک که با دو رنگ مشخص شده اند، نشان دهنده خانه های شخصی و ساختمان های بزرگ معمولا نشان دهنده یک فروشگاه، محل کار، کارخانه یا انبار هستند. جزو اولین کارهای ابتدایی ای که شما باید انجام دهید، اتصال ساختمان های کوچک به بزرگ از طریق احداث جاده هاست. هر چه که بیشتر جاده ایجاد و یا متصل کنید، ساختمان های جدیدی ظاهر می شوند و به همین طریق جمعیت شهر زیاد می شود.

فقط دقت داشته باشید باید هر خانه یا ساختمان کوچک را به مقصد یا ساختمان بزرگ تر همرنگ خود متصل کنید و در اینجا حتما باید مطابقت رنگ ها را رعایت کنید، در غیر اینصورت میان آن خانه ها با مقصدشان هیچ ارتباطی به وجود نمی آید و امتیاز را از دست می دهید. با رشد جمعیت شهر، دوربین بازی در نمای بالاتری قرار می گیرد تا بتوانید روی روند بازی تسلط بیشتری داشته باشید. در این شرایط امکان احداث پل ها و همچنین تونل ها فراهم می شود و می توانید روی دریاچه ها که با رنگ آبی مشخص شده اند، پل احداث کنید تا مردم میان دو شهر مسافرت کنند. با کمی پیشرفت در بازی، روی هر کدام از ساختمان ها علامت های پین مانند ظاهر می شود که هر کدام نشان دهنده تعداد افرادیست که باید به آن مقصد برسند.

اگر اتومبیل های مورد نیاز برای جابجایی مسافران دیر به مقصد تعیین شده برسند، یک شمارش معکوس روی آن ساختمان مقصد ظاهر می شود، اگر تعداد اتومبیل های لازم برای حمل افراد تامین نشود و این زمان به صفر برسد، بازی به اتمام می رسد و باید مجددا آن را تکرار کنید. بازی به صورت هفته ای دنبال می شود و در انتهای هر هفته یک ارتقاء به همراه تعدادی بتون جدولی مخصوص ساخت جاده دریافت خواهید کرد، در انتخاب آیتم مورد نظر دقت کافی را به خرج دهید و ببینید چه چیز ضروری ای احتیاج دارید، زیرا این ها به صورت هفتگی منتشر می شوند و باید مدت زمان قابل توجهی را برای دریافت آیتم بعدی منتظر بمانید. از نظر جلوه های بصری بازی فوق العاده عمل کرده و صداگذاری آن نیز در حد عالی انجام شده است.

گیم پلی بازی Mini Motorways چالش های خاص خود را داشته و مشابه نسخه قبلی خود عمل می کند. وظیفه شما مدیریت ترافیک شهر با ایجاد پل ها، چراغ های راهنمایی و رانندگی، تونل ها و جاده هاست، طوری که با افزایش جمعیت ترافیک همچنان روان باقی بماند. بازی گیم پلی اعتیادآور و لذت بخشی را ارائه می دهد که تا ماه ها در ذهن تان باقی می ماند. اگر از طرفداران سبک شبیه سازی نیستید، با اصرار شما را به انجام بازی Mini Motorways ترغیب می کنم.

10.0

Good

  • ارائه گیم پلی ساده و فوق العاده جذاب
  • وجود المان های معمایی سرگرم کننده
  • پالت های رنگی زیبا
  • صداگذاری ملایم محیط بازی
  • رابط کاربری دلچسب و کاربرپسند

Bad

  • وجود ندارد!