بار دیگر با برسی یک بازی پلتفرمر خاص و با فضایی تاثیر گذار همراه شما هستیم. بازی Mo: Astray محصول کمپانی Archpray Inc بوده و برای پلتفرم Nintendo Switch و سیستم عامل های اندروید و ویندوز در سال 2019 منتشر شده است.

شما در یک فضای خاص و گیم پلی خاص به بازی می پردازید. اینگونه بازی های پلتفرمر طرفداران خاص خودشان را داشته و به شکل عمومی و نظیر دیگر بازی ها نخواهند بود. از آن ها نباید توقع جلوه های گرافیکی سنگین و گرافیک های فنی خاصی را داشته باشید. چون حقیقتا این گرافیک ها اصلا مناسب این سبک بازی ها نبوده و لذت تجربه آن ها نیز به همان طراحی های هنری تاثیر گذار دو بعدی و یا سه بعدی پیکسلی اشان می باشد. دنیا سازی و تنوع مکان هایی که در آن به بازی می پردازید اهمیت بسیار بیشتری داشته و خلق گیم پلی های هوشمندانه و ایده های جدید بیشتر مورد قبول و پسند در این سبک از بازی هاست. بازی امروز ما نیز از قضیه و قواعد دور نمانده و با طراحی های بسیار زیبا و گیم پلی هوشمندانه اش برای شما لحضات بسیار شیرین و سرگرم کننده ای را رقم خواهد زد و خوشبختانه بازی مثل اکثر عناوین این سبک کوتاه نبوده و با اینکه گیم پلی آن آنقدر ها هم طولانی نیست اما بهتر از دیگر بازی ها و در حدود 6 تا 7 ساعت خواهد بود.

شما کنترل موجودی عجیب و غریب به نام مو را در دست دارید. مو ساخته شده به دست انسان و در اثر آزمایشات علمی در آزمایگاه های زیر زمینی بوده و پس از فاجعه هایی در این آزمایشگاه ها آزاد شده تا همراه شما ماجراجویی مخصوص به خودش را در دنیای زیر زمین رقم بزند. داستان بازی بیشتر جنبه معرفی خود مو و همینطور مکان ها قابل بازی در آن را داشته و چیزی نیست که شما را درگیر خود کند. این گزینه میتوانست بسیار آزار دهنده باشد در صورتی که بازی در قسمت های دیگر و مخصوصا گیم پلی آن تکراری شونده به نظر می رسید اما وجود تنوع در بازی و قابلیت های مو میتوان از این قسمت کمی چشم پوشی و کرد.

بازی سعی در به کار انداختن هوش شما داشته و همچنین سعی در ارائه یک گیم پلی مثبت و رو به جلو دارد. شما در پیشروی هایتان بسیار کم پیش می آید که به مشکل خود و یا برای پیدا کردن راه خود و انجام کار خاصی در مراحل به مشکل بر بخورید. این بهترین جنبه بازی و گیم پلی آن است و به شدت از کلافه شدن شما جلوگیری خواهد کرد. البته این حرف ها به معنی آن نیستند که بازی و گیم پلی آن بسیار راحت است. بلکه در قسمت هایی نیز بسیار چالش برانگیز خواهد بود اما بازی به هیچ وجه مانع ماجراجویی و پیشروی شما نشده و به شما با طراحی سر راست نقشه و مناصق قابل بازی در آن کمک زیادی نیز خواهد کرد.

به دلیل شکل خاص شما که شبیه یک لکه و یا ماده هستید و خب طبیعتا دست و پایی ندارید باید بر روی زمین های بازی سر بخورید اما این تمام  قابلیت های حرکتی شما نیست. پس از کمی پیش روی در بازی و تقریبا در همان ابتدا به شما یک قابلیت پریدن هم اضافه میشود و شما میتوان با جهت گیری به هر قسمت از بازی و دیواره های آن جهش کرده و خود را به آن سطح بچسبانید. در بازی سیستمی شبیه به درخت مهارت نیز وجود دارد و شما میتوانید قابلیت های جدیدی را به خودتان اضافه کنید. قابلیت هایی نظیر پرش های بلند و یا سرعت بیشتری در سر خوردن و یا یکی از بهترین قابلیت ها در بازی یعنی کنترل موجودات مختلفی که در نزدیکی شما قرار خواهند داشت. شما با پرش بر روی سر آن ها کنترل مغزشان را بر عهده داشته و به جای آن ها قادر به تصمیم گیری خواهید بود و از این روش و بسیاری روش های دیگر میتوانید با دشمنانتان به مبارزه بپردازید. گیم پلی بازی بسیار متنوع بوده و این امکان را فراهم می آورد که شما تا انتهای بازی از آن لذت برده و به تجربه آن بپردازید.

بازی توانسته دنیای جذاب و پویایی را برای شما خلق کرده و شما را در آن ساعت ها سرگرم کند. تنوع مکانیزم های موجود در گیم پلی با مکان های خلق شده مناسب این عنوان را به یک بازی بسیار لذت بخش بدل کرده و شما را تا لحظه آخر و تا اتمام بازی همراه خود نگه خواهد داشت و روند مثبت در پیش روی بازی تجربه آن را زنده تر نگه خواهد داشت. شما میتوانید برای یک بار هم که شده این عنوان را تجربه و از آن لذت ببرید.

8.0

Good

  • روند مثبت گیم پلی
  • مکانیزم های مختلف برای پیش روی
  • تنوع در نبرد های بازی

Bad

  • داستان فاقد جذابیت