امروز هم با بررسی یک بازی ترسناک روانشناختی و که با بیماری OCD نیز ارتباط مستقیم دارد در کنار شما هستیم. بازی Neverending Nightmares که برای پلتفرم های Playstation 4 , Nintendo Switch , PS Vita سیستم عامل اندروید و رایانه های شخصی منتشر شده است.

راجع به بیماری روانشناختی OTC یا همان اختلالات وسواسی چقدر می دانید، با اینگونه افراد برخورد داشته اید؟ آیا می دانید این افراد درگیر چه رنج بزرگی در زندگی ایشان هستند. این رنج آنقدر زیاد و طاقت فرسا هست که پس از گذشت مدت ها و بهبود نسبی مت گیلنباخ طراح ارشد پروژه همین بازی Neverending Nightmares داستان بازی را بر اساس خاطرات کودکی اش نوشته و و منتشر کرده است. بله، بازی از داستان ها و سرگذشت طراح ارشد بازی نشات میگیرد.

شما در نقش پسری به نام توماس بازی را شروع خواهید کرد. پسری که درگیر افسردگی و بیماری OCD است و اختلالات وسواس گونه و آزاردهنده را در مغز خود می پروراند. شما با کابوس های گاه و بی گاه توماس روبرو میشوید و همین کابوس ها باید برای شما سرنخ هایی را جمع آوری کنند. مشکلات اینگونه بیماران در بازی صراحتا به تصویر کشیده شده. از تکرار چندین باره یک کار تا آسیب رساندن به خو و فرار از دست افکار وسواس گونه. در بازی باید به توماس کمک کنیم تا بتواند از این افکار رهایی یابد.

بازی یک مفهوم بزرگ را با خود به دوش میکشد. و آن هم کمک به این گونه افراد و دست از آزار دادن بیش از حد آنان است. داستان بازی خوب و جذاب کار شده. شما و تصمیماتتان روی پایان بازی تاثیر گذار است. در بازی سه پایان مختلف وجود دارد که ارزش تکرار دوباره آن را بیشتر خواهد کرد. هر سه پایان بازی خوب نبوده و در کل پایان های ناراحت کننده و خوب در آن وجود دارد.

تجربه بازی بیش از اینکه ترسناک باشد دلهره آور و تاثیر گذار است. مانند همان آسیب رساندن توماس به خودش، صحنه خراشیدن دست توماس واقعا یکی از ناراحت کننده ترین اتفاقات بازی است. شما در بازی و در میان تجربه های خود هنگام راه رفتن در راه رو هایی ترسناک بازی تصاویری را خواهید دید که بر روی توماس تاثیرات بدی خواهند گذاشت. از دیدن یک تیمارستان که اجساد بسیاری در آن مرده و روی یکدیگر افتاده اند. عروسک هایی که به شما زل زده و شما را نگاه خواهند کرد. شما در تمام این تصاویر و همچنین کابوس های توماس باید به دنبال سرنخ هایی از دلایل و ریشه های بیماری باشید و خود را برای اتفاقات دیگری آماده کنید.

بازی از طراحی ساخت خوبی برخوردار است، تصاویر با دست کشیده بازی و جلوه های گرافیکی در آن خوب کار شده اند، ترکیب رنگ های سیاه و سفید با رنگ قرمز خون حال و هوای دلهره آوری را به بازی میدهند. اما در بازی با یک عدم تنوع آزار دهنده طرف هستیم که دلیل آن درک کردن بیشتر افراد مبتلا به این بیماری و کسانی که در این چرخه بی انتها قرار دارند از طرف سازندگان عنوان شده.

صدا گذاری ها نیز در حد معمول خود میتوانند ترس یا استرس را به مخاطب و بازیکن منتقل کنند. بازی بیشتر از ترسناک بودن آزار دهنده است و تجربه آن نیز برای هر فردی مناسب نیست. در بازی قسمت هایی برای بهتر شدن وجود داشت اما در همین زمان هم تجربه ی خوبی در آن وجود دارد. طراحی ها و سبک های هنری بازی واقعا سرد و تاثیر گزار هستند و انیمیشن های محدود بازی نیز تا حد قابل قبولی خوب کار شده اند.

در حالت کلی شما در یک چرخه استرس زا بیماریس قرار دارید و باید برای جنگیدن با آن تلاش کنید. بازی به شما کمک هایی را در این رابطه خواهد کرد اما این شما هستید که میتوانید توماس را نجات داده و به زندگی عادی تر بازگردانید. به دنبال سرنخ ها و اتفاقات گذشته باشید و سعس کنید بیشتر اتفاقات مهم بازی را در خاطرتان بسپارید. بازی از طراحی و جلوه های گرافیکی خوبی بهره مند بوده و سیستم گیم پلی آن نیز تا حد قابل قبولی ارائه شده. در بازی سه پایان مختلف وجود دارد که میتواند ارزش تجربه آن را بیشتر کند.

7.5

Good

  • داستان خوب و تکان دهنده
  • وجود پایان بندی های مختلف
  • طراحی های هنری بازی

Bad

  • عدم وجود تنوع در گیم پلی
  • ابزار های بی تاثیر درون بازی