بازی های ویدیویی یکی از تنها انواع رسانه هایی هستند که در آن دنباله ها معمولاً بهتر از نسخه های قبلی خود هستند. چراکه ترکیبی از سخت افزار بهبود یافته دستگاه هایی که بازی برای آن ها عرضه می شود، قابلیت های توسعه یافته ای که در نسخه های قبلی اشکالاتی به آن ها وارد بوده و بودجه ی بالاتری که بخاطر موفقیت های نسخه پیشین توسط کمپانی های بزرگ در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد، معمولاً منجر به محصول بهتری می شود که از نسخه های قبلی خودش بهتر است. با این حال، همانند تمام چیزهای دیگر در این دنیا، استثناهایی وجود دارد، استثناهایی که در آن، دنباله ها نه تنها پیشرفت نکرده اند، بلکه فقط درجا زده اند و اصلاً پیشرفتی نکرده اند و یا حتی بدتر، از نسخه های قبلی بدتر و پر ایرادتر هستند. عناوینی تکراری و غیرموفق که صرفا خواسته اند به دنباله قبلی خود چنگ زده تا اندک موفقیتی برای خود کسب کنند. شبیه ساز بولینگی PBA که محبوب ترین شبیه ساز ورزشی از این بازی محبوب است، نسخه های موفقی را در سال های گذشته عرضه کرده است. با عرضه نسخه جدید این بازی در سال جاری، یعنی نسخه ۲۰۲۳ آن، شاهد استثنای جمله بالا بودیم. در ادامه با نقد و بررسی بازی PBA Pro Bowling 2023 توسط وبسایت Gameinja همراه باشید.

این نسخه از بازی PBA Pro Bowling که در ادامه نسخه ۲۰۲۱ آن، پس از دو سال عرضه شد، دقیقا همان بازی است که دو سال پیش آن را تجربه کرده بودیم. در نگاه اول، PBA Pro Bowling 2023 ممکن است دقیقا همان بازی به نظر برسد گویی که سازندگان هیچ تغییری در آن نداده اند زیرا پس از مشاهده منوی اصلی بازی، دقیقا شما را به یاد نسخه قبلی می اندازد و البته جدا از کمی بهبود گرافیکی، تغییر دیگیری نسبت به نسخه قبلی شاهد نیستیم. مهمترین نکته ای که در همین ابتدا می توان اشاره کرد که نظر همه را به خود جلب کرده و نکته مثبتی نیز به شمار می رود، این است که این نسخه از این سری بازی ویدیویی دارای مجوز رسمی انجمن بولرز حرفه‌ ای است (بولرز، افرادی هستند که در زمینه بازی بولینگ فعالیت می کنند، از تولید کنندگان توپ گرفته تا پین های بازی و همچنین بازی بازان حرفه ای و برگذار کننده مسابقات و…) و همین موضوع برای طرفدارانی که نسبت به PBA متعصب هستند، همانطور که طرفداران فوتبال نسبت به سری بازی های فیفا هستند، بدون شک یک امتیار بزرگ محسوب می شود. همانند نسخه قبلی، تاکید اصلی بازی، بر روی حالت Pro Tour است. پس از انتخاب بازی باز خود و تغییرات شخصی سازی شده ای که به بازی می دهید، سپس منطقه ای را انتخاب می کنید تا در آن رقابت کنید. اولین رویدادهایی که در آن شرکت خواهید کرد، رویدادهای مقدماتی مسابقات قهرمانی بازیکنان PBA خواهد بود. این حالت مسابقه، شامل پنج دور از سه فریم متفاوت است که امتیاز نهایی که در طی این پنج دور کسب می کنید، تعیین می کرد که آیا شما واجد شرایط برای راهیابی به مراحل بالاتر هستید یا خیر. هر چند در اینجا چیزی کاملاً درست به نظر نمی رسید. در مجموع، امتیازاتی که کسب می کنید، انباشته شده از تمام امتیازات پانزده فریم با هم بود، نه اینکه در هر پنج دور سه فریم امتیاز جداگانه ای کسب کنید. در نتیجه، شما قبل از دور سوم و چهارم از رقابت خارج خواهید شد بدون آنکه بدانید قضیه از چه قرار بوده است و با این حال، مجبورید قبل از اینکه سرنوشتتان در این رقابت مشخص شود، تمام فریم ها را بازی کنید. این نحو از امتیاز شماری، که با نوع رقابت های اصلی این سبک در دنیای واقعی متفاوت است، می تواند بسیاری از طرفداران را ناامید کند. انواع دیگری از مسابقه موجود است که لذت بسیار بیشتری نسبت به این روش امتیاز دهی انباشته گیج کننده ارائه می دهد. بازی های به اصطلاح Match در بازی، لذت ‌بخش ‌ترین سبکی است که شما را همانند یک بولینگ باز حرفه‌ ای واقعی، 1 به 1 در مقابل حریف هوش مصنوعی قرار می‌ دهد.

یکی از بزرگترین تفاوت ها در PBA Pro Bowling 2023 درجه سختی آن است. اکنون و در این نسخه بازی بولینگ بسیار سخت ‌تر به نظر می ‌رسد و شما مجبورید توپ های کمتری را به هدر بدهید چرا که بازی به شما توپ های اضافه تری نمی دهد. توپ های اضافی و پیشرفته تر را می توانید در فروشگاه حرفه ای پیدا کنید و با صرف هزینه ای آن ها را خریداری کنید. شما با دو تا از بدترین توپ ها شروع می کنید و هر پنج سطح یک بار، یک مجموعه جدید از توپ ها باز می شود. همه اینها را می توان با بلیط های به دست آمده از عملکرد شما و تکمیل چالش های درون بازی ارتقا داد. برای موفقیت و پیشرفت واقعی در بازی، خرید و کسب کردن توپ های جدیدتر و بهبود یافته کاملا ضروری هستند. خوشبختانه و یا متاسفانه بسته به اینکه در کدام سمت زمین بازی می کنید، هیچ ریز تراکنشی برای تسریع روند امتیاز گیری و پیشرفت در بازی، همانند نسخه قبلی وجود ندارد. پین های طلا به طور کامل از این برداشته شده اند و با سیستم سخاوتمندانه اعطای بلیط جایگزین شده اند. همچنین اصلاح کننده های توپ نیز از بین رفته اند. این موارد در PBA Pro Bowling 2021 سرگرم‌ کننده بودند و تکرار پذیری بازی را افزایش می دادند هر چند که آنها گاهی اوقات حالت Career را کمی آسان تر می ‌کردند، اما خوب بود که آنها را در مسابقات چند نفره محلی و یا آنلاین نگه داشته می شدند چرا که همین موضوع می توانست مخاطبان بیشتری را به سمت بازی بکشاند و حذف کامل آن ها از بازی، یک قدم رو به عقب محسوب می شود. همه حالت ‌های دیگری که در نسخه قبلی وجود داشتند، در این نسخه هم هنوز وجود دارند. بازی سریع، حالت چند نفره محلی و آنلاین و مسابقات و تورنومنت های آنلاین. هرچند باید گفت که در هیچ کدام از این حالت ها، یک چالش واقعی وجود ندارد که شما را مجاب کند بارها و بارها به تجریه بازی در این حالت ها بپردازید.

پیشرفت بازی هرچند در زمینه فنی و گرافیکی مشهود است. گرافیک بصری بازی نسخه قبلی یکی از بهترین گرافیک ها در بازی های شبیه سازی بود که در اینجا بسیار پیشرفت کرده است و شاهد یک گرافیک تمام عیار هستیم. مشکلاتی که در زمینه مکان های تکراری و طراحی طرفداران حاضر در اطراف زمین وجود داشت، در این نسخه کاملا برطرف شده است و دیگر هیچکدام از مکان ها شبیه به یکدگیر نیستند. کیفیت بافت و طراحی طرفداران نیز پیشرفت کرده است و به ندرت شاهد طرح های تکراری در گوشه و کنار های زمین هستیم.‌ موسیقی و صداگذاری هم به بهترین شکل عمل کرده است و صدای تشویق با کیفیت طرفداران در گوشه و کنار زمین همراه با موسیقی هیجان انگیز بازی، بسیار شنیدنی است.

علیرغم حذف برخی ویژگی ‌های خوب و بد به بازی، فقدان هر گونه افزودنی جدید و موردی که باعث شود تا بازی تجربه بهتری به ما عرضه کند، به این معنی است که PBA Pro Bowling 2023 تا حد زیادی شبیه به نسخه 2021 است. در این نسخه شاهد یک بازی بولینگ کمی دشوارتر از نسخه قبلی خواهید بود، اما تنها همین موضوع برای بهتر کردن و قرار دادن تمایز بین این دو نسخه کافی نیست. افراد سخت گیری که عاشق بازی بولینگ هستند، ممکن است از اضافه شدن بازیکنان حرفه ای واقعی به این نسخه قدردانی کنند، اما کسانی که به دنبال یک بازی بولینگ حرفه ای هستند می توانند در هر تعداد بازی با بولینگ به عنوان یک مینی بازی شرکت کنند و تقریباً همان تجربه را کسب کنند. اگر عدم وجود تغییرات زیاد در بازی را نادیده بگیریم، PBA Pro Bowling 2023 می تواند یک تجربه سرگرم کننده برای کسانی که دوست دارند به بولینگ بازی کردن بپردازند، به شمار می رود.

7.0

Good

  • گرافیک بصری جذاب
  • وجود حالات مختلف مسابقه ای
  • صداگذاری شنیدنی
  • داشتن لاینسس از بولرز
  • سخت تر شدن گیم پلی و نزدیکی آن با بولینگ واقعی

Bad

  • عدم پیشرفت چندان نسبت به نسخه قبلی
  • حذف شدن بسیاری از حالات و نکات مثبت از گیم پلی نسبت به نسخه قبلی
  • نبود یک چالش واقعی برای بالا بردن تکرار پذیری