بازیهای Survival و تلاش برای بقا را دوست دارید؟ خوب امروز با معرفی یک بازی جدید در این ژانر در خدمتتان هستیم. بازی که به تازگی منتشر شده است و از شکل و تصاویر که برای آن منتشر شده بود توقع یک بازی جانانه را داشتیم که خوب این بازی یعنی Scrapnaut تا جایی ما را امیدوار و تا جایی ما را ناامید کرده است که خوب امروز به نقد و بررسی آن در سایت Game Inja به همه جنبه های بازی سازی این گیم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

همانطور که گفتیم بازی Scrapnaut یک بازی در سبک بازی Survival است که در آن ما باید سعی کنید تا کارکتر بازی خودتان را زنده نگه دارید. در طراحی این بازی ها معمولا عواملی زیادی دست به دست هم باید بدهند تا یک بازی کاملا خوب و استانداردی را ببینیم و ساخت بازی ها در این ژانر برای بسیاری از توسعه دهندگان بازی کابوس است. در ابتدای ساخت این گونه بازی هایی مانند بازی Scrapnaut باید اول به سراغ یک نریتیو و داستان بروید که خوب در این بازی شخصیت اصلی بازی ما یک کارکتری است که از یک سقوط هواپیما جان سالم به در برده است. این کارکتر باید بتواند از همه منابعی که در اختیار دارد به صورت مناسبی استفاده کند که بتواند مراحل بازی را پشت سر بگذارد.

این ساخت های بازی منجر به توسعه ژانری دیگری درون بازی می شود و آن هم مدیریت منابع بازی است. البته خیلی از بازی های بقا اصلا به این موضوع توجه نمی کنند ولی خوب وقتی بازی خود را به شکل استراتژیک توسعه می دهیم باید بتوانیم مدیریت منابع بازی را به شکل بسیار درستی کنترل کنیم. این کلید اصلی ساخت بازی ها در این ژانر است ولی خوب در بازی Scrapnaut آنچنان به این قوانین پرداخته نشده است. مثلا باگ های در برداشت های منابع به صورت بیش از حد وجود دارد که بازی کن ها می توانند از این ایراد ها سوء استفاده کنند و بازی را به نفع خودشان و بدون زحمت تمام کنند.

در مورد بازی Scrapnaut شما ماموریت های مختلفی برایتان شرح داده میشود ولی این که چگونه از پس آنها بربیایید باید خودتان با استفاده از آیتم ها و منابعی که در بازی می بینید به فکر حل کردن مسائل و پازل های بازی باشید. به طور مثال در اولین گامی که بازی را انجام می دهید می بینید در محلی که هواپیمای شما سقوط کرده است کارکتر شما باید بتواند یک دستگاهی را درست کند که با آن به خوبی تواند در فضای آنجا نفس بکشد زیرا گاز های سمی در محیط جریان دارند و شما باید به فکر تعمیر این دستگاه ها در بازی باشید.

فضای بازی به شکل خوب وسیعی به اندازه ساخته شده است و در آن منابع مختلفی از قبیل چوب های درختان سنگ ها و طلا و … در بازی وجود دارند که با فارم کردن و ماینیگ در این بازی می توانید آنها را ذخیره کنید و با استفاده از آنها برای خود کمپ بسازید در مورد ساخت کمپ های بازی نیز باید گفت که بازی به شکل خوبی اختیار ساخت آن در هر مکانی که دوست داشته باشید را به عهده خودتان گذاشته است که خوب به جذابیت بازی Scrapnaut افزوده است.

البته در مورد گرافیک بازی باید گفت شکل و استایل کارتوی خود بازی که شبیه به یکی از فیلتر های کارتونی ساز است را می پسندیم ولی دوربین بازی بر روی شخصیت اصلی بازی به صورت فیکس از بالا قرار دارد که بعد از چند دقیقه در بازی بسیار خسته کننده می شود و ای کاش قابلیت روتیت و چرخش دوربین در بازی وجود داشت تا می توانستیم آن جور که دوست داریم و از زاویه ای که می خواهیم بازی را تماشا کنیم.

در مجموع باید گفت که بازی سازی در این ژانر همانطور که توضیح دادیم بسیار سخت است و در مورد بازی Scrapnaut هم باید گفت که با توجه به ایرادات و کاستی های گهگداری در بطن بازی می بینیم به طور کلی باید بگوییم که این بازی نمره ای تقریبا استاندارد را دریافت میکند چون تمرکز بازی بیشتر بر روی خود ساختار بازی و گرافیک بوده است و جزییات بازی بعضی مواقع مخصوصا در زمینه مدیریت منابع کمی به فراموشی سپرده شده است ولی با این حال این بازی باز هم ارزش انجام را دارد.

6.0

Good

  • استاندارد در این ژانر بازی
  • شکل و استایل گرافیکی جذاب
  • ماموریت های جذاب

Bad

  • جزئی سازی ضعیف
  • مدیریت منابع مشکل دارد