امروز نیز با یررسی یک بازی شبیه ساز در خدمتتان خواهیم بود. بازی های شبیه ساز آشپزی برای دوست داران اینگونه عناوین جذاب بوده و هر کدام نیز از ایده های مختلف خود بهره میبرند. از سری بازی های Overcooked گرفته تا بازی Holy Potatoes که هر کدام داستان ها و سبک های مخصوص به خود را دارا هستند. اما مساله اصلی اینجاست که آنطور که باید نسبت به دیگر شبیه ساز ها و بازی های دیگر به بازی های شبیه سازی آشپزی توجه نمیشود. غالب بازی های این سبک مشکل دار و یا از جزابیت کمی برخوردار هستند. گرافیک های پر از ایراد و اشکال، گیم پلی های بدون تنوع و بسیاری از چیز های دیگر. این ها فقط بخشی از مشکلات و نقاط ضعف های این سبک از بازی ها هستند. در این میان نیز عناوین منتشر شده ای وجود دارند که ارزش یک بار تجربه را داشته و شما را تقریبا سرگرم خواهند کرد.

بازی Shakes on a Plane نیز محصول جدید کمپانی Huu Games در سال 2020 بوده و برای کنسول های Nintendo Switch , Playstation 4 , Xbox One و رایانه های شخصی منتشر شده است. شما در بازی باید در یک هواپیما مشغول آشپزی بوده و همچنین باید سفارشات مشتری هایتان را تحویل آنان دهید. البته این کار آنقدر ها که فکر میکنید آسان نبوده و شما در برخی اوقات با لغزش هایی در هواپیما مواجه شده و شما باید مراقب سفارشات خود باشید تا بر روی مسافران ریخته نشوند.

بازی از نظر گیم پلی بسیار متناوب عمل کرده و در برخی اوقات خوب و در برخی زمینه ها پر از مشکل میباشد. در ابتدای بازی شما فقط از مشتری ها سفارش آب و قهوه خواهید گرفت اما به تدریج به مراحل طبخ غذا رسیده و پس از آن نیز شروع به درست کردن دسر های میوه ای و دیگر موارد میکنید. تنوع در پخت و پز و سفارشات مشتری ها بسیار زیاد بوده و تنوع در آن ها میتواند شما را برای مدتی سرگرم نگه دارد. مشتری ها بیش از یک غذا یا دسر سفارش داده و شما نیز باید تمام سفارش ها را با یک سینی برده و در صورت لغزش هواپیما به مشکل خواهید خورد.

همچنین دو حالت همکاری و تک نفره در بازی وجود دارد که شما میتوانید بازی را به همراه یک تا سه نفر از دوستانتان به صورت همکاری بازی کرده و مراحل سخت بازی را کمی راحت و آسان تر از قبل به پیشروی خود ادامه دهید. در حالت تک نفره اما برخی از مراحل بسیار چالش برانگیز خواهند شد، مخصوصا وقتی که مشتری هایتان را بیش از حد منتظر بگذارید. همچنین وقتی مشتری هایتان از سر میز بلند شده و اقدام به رفتن خواهند کرد شما باید چمدان یا کیف های آنان را پیدا کرده و آن ها را به سمت درب هواپیما راهنمایی کنید و سپس با کشیدن یک اهرم آن ها را به پایین پرت کنید، واقعا هم سیستم جذاب و مفرحی است.

گرافیک بازی اما به شدت ضعیف و پر از مشکل است. به دلیل سبک شبیه ساز بودن بازی ما انتظار وجود جلوه های بصری فوق العاده و طراحی های هنری را نداشته اما مساله این است که شکل طراحی شخصیت ها در بازی به شدت ابتدایی و ضعیف است. گرافیک های کارتونی و پیکسلی وجود دارند که به شدت در طراحی های خود سلیقه به خرج داده و شما را شگفت زده خواهند کرد اما این بازی جزو آن گروه ها نیست و طراحی ها قالبا بد کار شده است. استفاده از یک الگوریتم و الگو خاص برای تمامی شخصیت های درون بازی که فقط تفاوت های ناچیز و بسیار جزیی با یکدیگر دارند و کیفیت بسیار بد بافت ها شما را به شدت آزار خواهد داد. بازی اصلا از کیفیت خوب و معقولی در جلوه های گرافیکی خود بهره نبرده و همین مساله نیز باعث ضربه زدن به تجربه ی اصلی بازی خواهد شد.

در حالت کلی بازی اشکالات بزرگی در قسمت های گرافیکی و حتی داستان سرایی و همینطور مشکلات کوچکتری در گیم پلی نیز برخوردار است. سخت است که بخواهید این بازی را برای تجربه انتخاب کنید چون صرفا باید به پخت و پز و همینطور دریافت سفارش مشغول باشید اما هنوز هم میتواند یک تجربه سرگرم کننده برای دوست داران آشپزی و علاقه مندان به این سبک بازی ها باشد.

6.9

Good

  • تنوع در تعداد و نوع غذا ها
  • سیستم پرت کردن مشتری ها
  • برخی مراحل چالش برانگیز

Bad

  • گرافیک بسیار بد
  • تکراری شدن بازی