امروز نیز میخواهیم به بررسی یک عنوان ساخته شده بر اساس یک بازی نوستالژی قدیمی بپردازیم. بازی The Snake King که در سال 2020 برای کنسول دستی Nintendo Switch منتشر شده است.

دلایل زیادی برای ساخت عناوین جدید بر اساس عنوان های گذشته و قدیمی وجود دارد. القای حس نوستالژی و خاطره انگیز آن بازی ها، جذب  طرفداران قدیمی آن ها، الگو برداری از ایده های ناب اینگونه بازی ها و بسیاری از دلایل دیگر، اما واقعا تمامی آن ها ارزش بازی کردن و صرف هزینه را دارا هستند؟ جواب دقیقا مشخص نیست، چون جواب این سوال بسته کیفیت ساخت بازی ها و فاکتور ها و المان های بکار گرفته شده در بازی های جدید بستگی دارد، اما ساخت بازی صرفا بر اساس ایده های یک بازی و نداشتن فاکتور های جدید و درخشانی در عنوان جدید آن نمی تواند آن چنان جالب و جذاب از کار در بیاید. بازی های زیادی هستند که با کپی برداری از عناوین دیگر در پی فروش بیشتر و همچنین معروفیت بیشتر در عناوین خود بوده اند. متاسفانه بازی امروز ما نیز از کیفیت بالایی برخوردار نیست و فقط به عنوان یک بازی کپی شده از عنوان قدیمی خود محسوب میشود.

بازی داستان خاصی نداشته و شما برای پیشروی در بازی باید شروع به خوردن سیب های درون بازی کنید. نقشه بازی به شکل چندین اتاق بوده و در هر اتاق آن تعدادی سیب وجود دارد. شما باید بازی خوردن سیب های درون هر اتاق در های آن اتاق را باز کرده و به اتاق بعدی بروید. شما با خوردن هر سیب یک واحد به طول مارتان اضافه شده و همین نیز بازی را سخت تر خواهد کرد. شما در هنگام حرکت در بازی و فضای آن نباید به موانع و دیوار ها برخورد کنید و همچنین هنگام دور زدن نیز نباید به دم خود برخورد کنید. مار شما به صورت اتوماتیک شروع به حرکت خواهد کرد و شما فقط میتوانید جهت های حرکت آن را عوض کنید و در هنگام تمام شدن سیب ها یک پورتال باز شده و شما با رفتن به درون آن به مرحله بعدی خواهید رفت. گیم پلی بازی به خودی خود خوب است اما این بازی و این گیم پلی را بار ها در بازی های دیگر و عناوین کوچکتر و ارزان تر و بعضا رایگان تجربه کرده ایم و بازی هیچ دلیل خاص و هدف دیگری را برای انجام بازی به مخاطبان خود ارائه نخواهد داد و قیمت 8 دلاری برای بازی بسیار گران تر و بالاتر از ارزش خود بازی است.

بازی از لحاظ کنترل ها بسیار ساده و از لحاظ حرکتی نیز بسیار خوب و روان کار شده است و شما در این قسمت مشکلی را نخواهید یافت. اما سازندگان بازی هیچ هدف و تنوعی را در بازی که ارزش قیمت آن را داشته باشد قرار نداده اند و شما باید فقط و فقط در بازی سیب ها را خورده و در هارا باز کنید، حالا هرچفدر هم سخت یا آسان باشد. مهم این است که شما  کاری بیشتر از این در بازی نخواهید کرد. بازی از 5 جهان مختلف و مجموعا 150 مرحله را دارا میباشد که از لحاظ طولانی  بودن بسیار خوب ولی از نظر تنوع آن چنان جالب نیست. تنوع رنگ ها در هر جهان خوب بوده و هر کدام از آن ها نیز دارای موسیقی پس زمینه مخصوص به خود هستند اما موسیقی های بازی ضعیف تر از آن هستند که بتوانند در طول تمام مراحل آن دنیا شما را سرگرم خود کرده و به سرعت حالت تکراری به خود خواهند گرفت.

شاید اگر بازی با برچسب 1 یا 2 دلاری عرضه میشد میتوانست برای مدت های کوتاه و اوقاتی که در انتظار چیزی هستید و یا سوار ماشین و در حال مسافت های کوتاه هستید، بازی به دردتان خورده و شما را برای مدت کوتاهی سرگرم خود کند اما در حال حاظر بازی های بسیار بهتری را میتوانید با صرف هزینه 8 دلاری تهیه کرده و در همین مدت زمان ها و یا حتی به عنوان یک بازی اصلی به تجربه آن بپردازید. در حالت کلی قیمت بازی بسیار بیشتر از ارزش واقعی خود میباشد.

4.0

Good

  • استفاده از رنگ های متنوع
  • طولانی بودن نسبی مراحل

Bad

  • نبود تنوع در گیم پلی
  • موسیقی های خسته کننده
  • قسمت بسیار بالای بازی