امروز میخواهیم با شما به بررسی یک بازی پلتفرمر با توانایی کنترل زمان بپردازیم. بازی Touhou Luna Nights ابتدا در سال 2018 برای رایانه های شخصی و سپس در سال 2020 برای پلتفرم های Nintendo Switch و Xbox One منتشر شده است.

یکی از جالب ترین و در عین حال لذت بخش ترین قدرت هایی که در دنیای بازی های ویدیویی میتوان مشاهده کرد، توانایی کنترل و دستکاری در زمان است. در واقع زمان یکی از نامفهوم ترین و کنترل آن نیز یکی از دست نیافتنی ترین آرزو های بشر است و به همین دلیل نیز بازی با مکانیزم های آن همیشه از جذابیت خاص خودش برخوردار است. هر ساله بازی های زیادی با موضوع سفر در زمان و همچنین توانایی کنترل آن منتشر میشود که به اهمیت همین مساله اشاره دارد. البته تمامی این عناوین صرفا خوب و خوش ساخت نخواهند بود اما استفاده از همین ایده ی کنترل زمان لذت بسیاری را به همراه خواهد داشت. هسته ی اصلی بازی امروز ما نیز همین توانایی کنترل زمان و آهسته کردن و در مواقعی حتی ثابت کردن آن است. مکانیزمی که خود به تنهایی به قدری خوب کار شده که بتواند جذابیت بازی را دوچندان کند.

شما به عنوان خدمت کار وفادار شخصی به نام Scarlet Devil Mansion به پیشروی در بازی خواهید پرداخت. اسکارلت شما را به دنیا و جهانی دیگر فرستاده تا در آن با موجودات دیگر مبارزه کرده و دشمن بزرگ او را به قتل برسانید. راستش را بخواهید ضعیف ترین قسمت بازی را میتوان داستان پردازی آن دانست. در بازی شخصیت پردازی منحصر به فردی وجود ندارد و دلیل برخی از کار ها و اهداف شخصیت های مختلف آن برای همیشه یک علامت سوال باقی خواهد ماند، همچنین داستان بازی هیچ از تلاشی برای درگیر کردن مخاطبان با روایت هایش استفاده نمیکند و شما با یک روند خطی از قابل پیش بینی مواجه هستید. پیچ و تاب های داستانی زیای وجود ندارد و فقط موارد روتین و تکراری شونده ای در آن تکرار خواهد شد. این قضیه وقتی بدتر میشود که بدانید بازی پتانسیل های بسیاری برای خارج شدن از یک روند و داستان کلیشه ای را در خود داشته و شخصیت های درون بازی استعداد زیادی برای پیچیده تر کردن آن دارا هستند اما عدم شخصیت پردازی درست و توجه به روند داستانی بازی این پتانسیل ها را دست نخورده باقی خواهد گذاشت.

گیم پلی بازی اما بسیار متفاوت تر از روند داستانی آن کار شده است. قدرت اصلی شما توانایی کنترل زمان است و این قابلیت به بهترین شکل ممکن در بازی جای گرفته و نقش اصلی و بسیار حیاتی را در جنگ ها و نبرد های شما ایفا میکند. شما میتوانید برای مقدار معینی زمان و همه چیز را آهسته کنید. برای این کار یک نوار اندازه گیری در بالای صفحه موجود است که در هنگام خالی شدن این توانایی را از دست داده و باید به دنبال پر کردن آن بروید. نوار سلامتی و کنترل زمان شما قابل بازیابی و پر شدن به صورت خودکار را دارا است اما این روند به صورت خودکار میتواند بسیار زمان بر باشد و شما برای پر کردن آن ها باید از ماده ای به نام Graze استفاده کنید. این ماده در هنگام جنگ ها و نزدیک شدن به دشمنان در زمین بازی موجود خواهد شد و باید حواستان باشد که همیشه نوار کنترل سرعت خود را تا انتها خالی نگذارید تا بتوانید از آن برای جمع آوری بهتر و سریع تر Graze ها در بازی استفاده کنید. مبارزه با دشمنان تنها قسمتی نیست که شما میتوانید از قدرت کنترل زمان استفاده کنید و این قدرت در پازل ها و معما های درون بازی نیز نقش اساسی و پر رنگی خواهد داشت اما مساله آزار دهنده در این قسمت از بازی این است که در صورت تمام شدن نوار کنترل زمان شما در هنگام حل پازل های باید مدتی را دوباره برای پر شدن آن و حل معما صبر کنید که این میتواند کمی زمان بر و وقت گیر باشد و همچنین سرعت بازی را نبز کاهش دهد. علاوه بر این شما حرکات مختلف دیگری را نیز در اختیار دارید که میتوانید آن ها را بروز رسانی و مهارت هایتان را نیز بالا ببرید، قابلیت هایی مانند کنترل سطوح و پلتفرم ها و یا پرش های اضافی و مرگبار.

شما نمیتوانید به بازی به عنوان یک سرگرمی اصلی نگاه کنید چون سیستم گیم پلی بازی بسیار کوتاه بوده و بازی در یک تجربه یک روزه و چند ساعته به اتمام خواهد رسید، البته این به معنی بد بودن آن نیست و در بازی مکانیزم های زیاد و لذت بخشی وجود دارد که میتواند یک آخر هفته سرگرم کنده را برایتان به ارمغان بیاورد.

7.0

Good

  • قابلیت جذاب کنترل زمان
  • حرکات و بروزرسانی های خوب و متنوع
  • سیستم موسیقی و صداگذاری قابل قبول

Bad

  • کوتاه بودن بازی
  • داستان پردازی بسیار بد