امروز هم میخواهیم در کنار بررسی بازی به ایده جالب و متفاوت آن نیز بپردازیم. بازی Working Zombies یک عنوان استراتژیک خاص بوده که در سال 2020 برای پلتفرم Nintendo Switch منتشر شده است.

بازی یک ایده متفاوت و البته جالب را در خود جای داده و آن نیز صلح میان انسان ها و زامبی هاست. در بیشتر عناوین و بازی ها ما شاهد جنگ های خونین و بزرگی میان انسان ها و زامبی ها هستیم. آن ها تهدیدات اصلی زندگی بشر بوده و دلیلی بر نابودی و وجود دنیای آخرالزمانی بازی هستند. به نوعی هر جایی که زامبی باشد، آخرالزمان و خرابی نیز به آنجا خواهد آمد. اما در بازی Working Zombies بر خلاف بازی های دیگر زامبی ها موجودات وحشی و بی مغزی نبوده و به هیچ وجه تشنه به خون انسان ها نیست، بلکه آن ها موجوداتی حساس و به نوعی طرد شده هستند که فرصتی برای بدست آوردن محبت انسان ها نصیبشان شده تا با خدمت و انجام کار های روزمره جای خود را در دل انسان ها باز کنند.

ایده اصلی بسیار جذاب و متفاوت است اما مشکلی که در بازی وجود دارد عدم پیشینه ای بر داستان آن است. این زامبی ها چگونه به وجود آمده اند؟ یا اصلا چرا به دنبال جذب محبت انسان ها می باشند. اگر زامبی هایی که در دنیای بازی اصلا به هر شکلی که معلوم نیست به وجود آمده اند از همان اول این احساس های انسانی و محبت را داشته اند چرا پس تا این طرد شده اند که اکنون با کار کردن باید دوباره محبوب شوند؟ یا اگر بعد از بوجود آمدنشان خرابی به بار آورده و مثل به وحشی گری میپرداختند چگونه به یکباره تغییر کرده و به نوعی شبیه انسان شده اند؟ این های سوال های بی جواب بازی بوده که کمی فکر مخاطب را درگیر و بازی را گنگ خواهد کرد.

به هر حال شما باید در نقش این زامبی ها شروع به خدمت کردن به انسان ها کنید و در مشاغل مختلفی به کار کردن بپردازید. بازی و گیم پلی از نظر تنوع بسیار خوب و راضی کننده است، البته وجود شغل های بیشتر در بازی نیز حس میشد اما همان هایی هم که در بازی هستند با یکدیگر متفاوت و جذاب هستند. شما باید در چهار شغل به خدمت کردن بپردازید.

به عنوان یک آرایشگر با مشتری هایتان به تعامل و صحبت پرداخته، مو های آنها را کوتاه کرده، شست و شو داده و مدل بدهدید. همچنین باید سرعت عمل خود را بالا برده و از مشتری های دیگری که در صف هستند نیز غافل نشوید. هر مشتری شما یک علامت قلب داشته که در صورت نارضایتی و منتظر ماندن ممکن است از سطح آن کاسته شود. شما باید با آن ها به گفت و گو پرداخته تا قلب های آن ها را دوباره پر و آن ها را راضی نگه دارید. شغل دیگر شما نگهداری از کودکان است. شما باید هنگام مراقبت از  کودکان به سرگرم بودن آنها نیز توجه داشته باشید. هنگامی که حوصله اشان سر میرود آن ها را سرگرم کرده و به آن ها اسباب بازی بدهید. پوشک های کثیف آن ها را تعویض و همچنین کودکان بی قرار را آرام کرده و بخوابانید. کار دیگر شما نیز لوله کشی است که از دیگر مشاغل متفاوت تر است. شما بهه عنوان لوله کش باید پازل های بازی را حل کرده و مشکلات لوله ها و سیستم آب رسانی را برطرف کنید و همچنین به عنوان مهماندار نیز مشغول به کار  خواهید شد که باید به مسافران نوشیدنی و غذا داده و سفارشات آن ها قبول کنید و در برخی مواقع نیز آن ها را سرگرم کرده.

بازی در حالت کلی با مشکلاتی از قبیل نداشته پیشینه و داستان پردازی خوب دست و پنجه نرم میکند اما اگر آنچنان سخت گیر نبوده و فقط میخواهید از یک بازی با ایده متفاوت و گیم پلی خاص و متنوع لذت ببرید این عنوان میتواند تا حدی انتظارات شما را برآورده کند اما ارزش چندین بار تجربه را به هیچ وجه ندارد.

 

6.0

Good

  • ایده جذاب و متفاوت درمورد زامبی ها
  • گیم پلی متنوع و مشاغل متفاوت
  • گنجاندن سبک های مختلف بازی

Bad

  • داستان پردازی ضغیف
  • عدم وجود پیشینه ای خاص برای ایده اصلی
  • صدا گذاری نامناسب برای برخی مشاغل