یکی از عناوین مستقلی که اخیرا برای Xbox One منتشر شده‌است، بازی Crossroads Inn است. شما در این بازی صاحب یک مهمانخانه هستید که در دنیای فانتزی Delcrys، در مسیری بین دو قلمرو دشمن، کسب و کار خود را به راه انداخته است. این بازی که در تاریخ ۱۹ مِی سال جاری میلادی بر روی کنسول Xbox One عرضه شد، از اکتبر سال ۲۰۱۹ برروی کامپیوتر دسترس بوده‌است. با موفقیت نسبی عناوین سبک Simulation و مدیریتی در سال‌های اخیر، این‌ بازی با ایده‌ای نو و ادعایی جدی وارد میدان می‌شود، اما با اینکه بیش از یک سال از عرضه اولیه بازی بر روی کامپیوتر می‌گذرد، این بازی هنوز بحران را پشت سر نگذاشته‌است.

در بازی Crossroads Inn، شما با دنیایی از سیستم‌های در هم تنیده رو‌به‌رو هستید که بر خلاف هدف شرکت توسعه‌دهنده لهستانی این بازی Klabater، در تجربه به درستی برای مخاطب جا نمی‌افتد. این مشکلات تنها به گیم‌پلی بازی محدود نمی‌شوند. در برخی موقعیت‌های پرجمعیت، بازی با افت فرم مواجه می‌شود که نشان می‌دهد بازی با مشکلات اساسی در بهینه‌سازی روبه‌رو است و توسعه‌دهنده برای پیاده‌سازی نسخه Xbox One هنوز راه زیادی در پیش دارد. به نظر می‌رسد توسعه‌دهنده‌ها در زمینه‌های اشتباهی سرمایه‌گذاری کرده و انرژی به خرج داده‌اند، چرا که انیمیشن اینترو بازی که پیش از ورود به منو می‌بینیم، با کیفیت‌ترین بخش ارائه شده در این محصول است!

داستان بازی که در بخش Campaign قرار دارد، در دنیایی خیالی به نام Delcrys، در دوره‌ای شبیه به قرون وسطی می‌گذرد. هنگامی که بخش داستانی بازی را آغاز می‌کنید، تاریخچه کوتاهی از Delcrys و گزارشی از وضعیت سیاسی و اجتماعی بازی از طریق روایتی قوی به شما ارائه می‌شود و به نظر می‌رسد نیّت طراح این است که با اطلاعاتی که در همان ابتدا در اختیارتان قرار داده می‌شود، یک استراتژی برای بازی خود در نظر بگیرید؛ که البته اگر پیش از این وارد بازی نشده باشید تقریباً غیرممکن است که بتوانید با تحلیل و تفکر در ابتدای بازی، چنین کاری انجام دهید.
ماجرا از آن قرار است که پس از مرگ پادشاهِ سرزمین Yorevale، وضعیت Delcrys به هم می‌ریزد و جنگ قدرتی آغاز می‌شود که بخشی از آن را در روایتی کوتاه در ابتدای بخش داستانی خواهیم دید. شروع داستان متمرکز بر شخصیت اصلی بازی و عمویش Martyn است، که با دوک Rockbury به مشکل برخورده‌اند، در ابتدای بخش داستانی بازیکن با رابط کاربری بازی بیشتر آشنا می‌شود و شروع به ساختن مهمانخانه خود می‌کند.
داستان بازی مختص این بازی طراحی شده‌است و به نظر می‌رسد که زمان و انرژی زیادی صرف طراحی روایت شده‌است، با این حال تمامی آنچه در ابتدای بخش داستانی برای آن زمینه‌چینی می‌شود، در هر بزنگاه پس از انجام اهداف، بلادرنگ اتفاق می‌افتد؛ «کُنتِس الیسا»ی مرموز ناگهان سر و کله‌اش پیدا می‌شود، سپس «میلانِ نامه‌بر» را ملاقات می‌کنیم و پس از آن شوالیه‌ای به نام «السترِ دو ماهی» تصمیم می‌گیرد در مهمانخانه شما اتاقی اجاره کند!
این بازی با اینکه یک بازی روایی نیست، اما در طراحی داستان و شخصیت‌ها به نسبت بهتر از بقیه زمینه‌هاست؛ به استثنای موسیقی بازی که تقریباً هم‌سطح داستان بازی از کیفیت بالایی برخوردار است.
بازی دارای یک داستان غیرخطی‌است و شامل دوازده پایان‌بندی مختلف است، که بر اساس تصمیم‌های بازیکن در جریان بخش داستانی شکل می‌گیرد.

مدل‌ها و تکسچرهای بازی از کیفیت نسبتاً مطلوبی برخوردارند، اما بازی به‌قدری سنگین و درگیر مشکلات فنی بهینه‌سازی‌است، که روی سیستم قدرتمندی مانند Xbox One نیز به مشکل عمل‌کرد گرفتار است و با افت فرم مواجه می‌شود. علاوه بر این، گاهی اوقات مدل‌ها در موقعیت مکانی درستی قرار نمی‌گیرند و باعث رخدادهای عجیب و غریب هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ گیم‌پلی می‌شوند که در نسخه کامپیوتر نقل محافل در انجمن‌های مباحثه در رابطه با بازی شده است.
با این‌حال نمی‌توان منکر این شد که سبک گرافیکی انتخاب شده برای این بازی به آن فضای ذهنی که طراح سعی در خلقش دارد، نزدیک است.

یکی از نوآوری‌های طراحان بازی، سیستمی‌است که برای طراحی منو در بازی قرار گرفته‌است و به بازیکن این اجازه را می‌دهد تا با تنظیم منوهای متنوع، اقشار مختلف جامعه را به مهمانخانه خود بیاورد و نیاز سلایق متعدد را برآورده کند.
بازیکن می‌تواند سناریوها و بخش‌های داستانی خود را از طریق ابزاری که بازی در اختیار او قرار می‌دهد، به بازی اضافه کند؛ دسترسی به تمامی فایل‌هایی که در بازی وجود دارد نیز از طریق این ابزار امکان‌پذیر است.
هنگامی که به ادعای بازی راجع به تجربه‌ای که برای مخاطب بوجود خواهد آمد رجوع می‌کنیم، توقعمان بسیار از بازی بالا می‌رود، با این‌حال بازی برخلاف تمامی ایده‌های نو و خط‌شکنی‌هایی که در ژانر انجام داده‌است، نمی‌تواند توقعاتی که خودش بوجود آورده را پاسخ دهد.
ویژگی‌هایی که برای بازی طراحی شده خلاقانه‌است و مخاطب را هیجان‌زده می‌کند، اما این ویژگی‌ها از آنجایی که در پس یک سیستم کنترل افتضاح، یک رابط کاربری که از اساس برای کنسول طراحی نشده‌است و تلّی از مشکلات فنی نهفته‌است، در تجربه نهایی مخاطب، چنگی به دل نمی‌زند.

بدون شک بهترین وجه این بازی موسیقی آن است که برای سازهای مختلف سنتی موسیقی فولکلور در فرهنگ‌های مختلف اروپا طراحی و به وسیله همان‌ها نیز ضبط شده است. یکی از دست اندرکاران موسیقی بازی Witcher، بخش عمده‌ای از طراحی و اجرای موسیقی این بازی را انجام داده‌است که خروجی بسیار مطلوب و لذتبخشی در آش شُله‌قلمکار Crossroads Inn تلقی می‌شود.

اما یکی دیگر از ایرادات جدی این بازی به عنوان یک محصول، مربوط به نحوه خدمات‌رسانی و قیمت‌گذاری این توسعه‌دهنده است. در نسخه Anniversary این بازی که به تازگی برروی PC منتشر شده‌است، رابط‌ کاربری و بخش آموزشی را به عنوان یک ویژگی جدید در این نسخه معرفی می‌کند! با توجه به تعداد به‌روز‌رسانی‌ها و بسته‌های حل مشکلی که برای این بازی تا به امروز عرضه شده‌است، نسخه کامپیوتر بسیار بهینه‌تر از چیزی‌است که در عرضه اولیه بازی ارائه می‌شد، اما هنگامی که این بازی را بر روی Xbox One تجربه می‌کنید، وضعیت بدتر می‌شود. کنترل‌ها مشکل‌ساز هستند و سرعت بازی‌کردن شما را کاهش می‌دهند در نتیجه هر تصمیمی که برای مهمانخانه خود می‌گیرید، چند دقیقه بعد به یک سردرد تبدیل می‌شود، خصوصا اگر زمان زیادی را صرف طراحی دکوراسیون داخل مهمانخانه خود کنید.

با اینکه این بازی پر از نوآوری‌های جدی‌است، اما در پیاده‌سازی چه از نظر فنی و چه از نظر طراحی بازی، ضعف‌هایی جدی دارد. از این رو این بازی به هیچ‌وجه روی Xbox One تجربه لذتبخش و یا مفرّحی نیست.

4.5

Good

  • داستان و روایت خوب
  • موسیقی فوق‌العاده

Bad

  • مشکلات فنی متعدد
  • رابط کاربری ضعیف
  • کنترل بد
  • تجربه بد