Bzzzt یک بازی پلتفرمر به سبک عناوین قدیمی رترو با طراحی جدید و مدرن است که تقریباً به تنهایی توسط یک توسعه دهنده انفرادی به نام Karel Matejka، معروف به Ko.dll ساخته شده است و با الهام از پلتفرمرهای خاطره انگیز دهه 80 میلادی، با گرافیک پیکسلی هنری خود، شما را به یک ماجراجویی کاملا جدید می برد که با یک موسیقی متن فوق العاده همراه است. درواقع Karel Matějka محصولی قابل تحسین را با هدف مخاطب خاص خلق کرد که به شما امکان می دهد از بازیهای قدیمی این ژانر در قالب بصری و گیم پلی لذت ببرید. Bzzzt

واقعاً هر آنچه را که وعده داده است، به خوبی انجام می دهد. با این حال، جای سوال است که آیا این بازی برای کسب موفقیت در این زمان به اندازه کافی ایده های جدید ارائه می دهد یا خیر؟ زیرا در دوره ای زندگی می کنیم که رقابت به هیچ وجه کوچک نیست و بیشتر آن مبتنی بر یادآوری نوآوری هایی است که می توانند آن را متمایز کنند.

داستان این بازی در سال 4096 روی زمین رخ می دهد، جایی که مدتی است که علم روباتیک اوج گرفته و دانشمندان شروع به ساخت ربات های مختلف کرده اند. در یک آزمایشگاه علمی، یک ربات به نام ZX8000 با پتانسیل برای تحت الشعاع قرار دادن تمام ربات های ساخته شده تاکنون، زیر نظر دو دانشمند خلق شد. اما قبل از اینکه بتوان آن را به درستی آزمایش کرد، یک دانشمند شرور به نام Badbert در صحنه ظاهر می شود که می خواهد آن را از بین ببرد. ماموریت شما در Bzzzt چیزی کمتر از متوقف کردن اهداف این فرد شرور نیست و باید از تمام چیزی که دارید، استفاده نمایید تا او را از رسیدن به مقصدش بازدارید. به نظرم روایت داستانی این بازی نسبتاً بی نیاز است، اما لحظات جالبی دارد. با این حال، در اکثر پلتفرم‌های دوبعدی، نکته اصلی طرح داستان نیست، بلکه نحوه مدیریت سطوح بازی است که شما به آن‌ها فرستاده می‌شوید.

به نظر من منتقد، Bzzzt توانسته از پتانسیل بازیهای پلتفرمر دهه هشتاد میلادی به طور کامل استفاده کند، در اینجا ما مراحلی بسیار خوبی داریم که در آن برای شما چیزهای زیادی جالب خواهد بود که قالب آنها به آرامی تغییر می کند. در ماموریت های اولیه با تعداد نسبتا کمی تله مواجه می شوید و رسیدن از نقطه ظاهر شدن ابتدایی به پلتفرم تله پورت انتهای هر مرحله چندان سخت نیست. با این حال، به محض اینکه چند مورد را پشت سر گذاشتید، به دلیل وجود مهارت ها و موارد جدید که باید یاد بگیرید تا با موفقیت بتوانید کل مرحله را فتح کنید، کار سخت تر می شود. اره‌های دایره‌ای ساده ای که در مراحل اولیه وجود داشتند، با پرتوهای لیزر جایگزین می‌شوند و روبات‌های کند حرکت نیز با گذشت زمان با حریفان پویاتر جایگزین می‌شوند.

این دگرگونی دنیای بازی و مخصوصا اضافه شدن چالش های جدید است که به نظر من یکی از جنبه های برجسته Bzzzt است که واقعا قابل تحسین اند. حتی گاهی ممکن است در یکی از این موقعیت ها لبخندی بر لبانتان بیاورد، زیرا از خلاقیتی که عناصر خاصی با آن در دنیای بازی گنجانده شده اند شگفت زده خواهید شد. برای مثال، من شخصاً مجذوب ربات‌هایی شدم که کامپیوترهای آزمایشی را شکستند و سپس به دنبال ربات قهرمان داستان ما دویدند تا او را منفجر کنند. نمی‌دانم عمدی بود یا نه، اما بلافاصله یاد اولین Half-Life افتادم که می‌توانستید با موجودات مشابه کار کنید و آنها را به سمت دشمنانتان بفرستید. تنوع دشمنان رباتیکی بازی واقعا مناسب است و من تا آنجا پیش نمی‌روم که بخواهم آنها را مجموعه‌های به یاد ماندنی بنامم.

با این حال ربات های فقط به عنوان موانع اصلی محسوب نمی شوند، بلکه رقیب بعدی شما زمان خواهد بود. در هر مرحله، شما یک کرونومتر دارید که زمان ایده آل را برای تکمیل آن مرحله نشان می دهد. اگر یک مرحله را با این محدودیت زمانی کامل کنید، امتیاز اضافی دریافت خواهید کرد. همچنین برای جمع آوری تمام پیچ های موجود، امتیاز قابل توجهی دریافت خواهید کرد. در پایان هر رویداد، شما این فرصت را دارید که ببینید امتیازات شما چگونه محاسبه می شود، درست مانند پلتفرمرهای دهه 1980. زمان بازی در Bzzzt در درجه اول با سطح دشواری ای که برای بازی انتخاب می کنید تعیین می شود. فراتر از سختی اولیه، می توانید نسبتاً سریع به پایان ماجراجویی برسید. برای بازیکنانی که مهارت کمتری دارند، حدود سه ساعت طول می‌کشد. در درجه سختی ساده، شما در مجموع سه قلب یا زندگی دارید، بنابراین این فرصت را دارید که در صورت کشته شدن، مجددا از آخرین محل ذخیره بازگردید.

این واقعیت که در این بازی سعی می کنید از نظر زمان و پیچ های جمع آوری شده به بهترین نتیجه ممکن دست یابید، اغلب اشتباهات زیادی را یکی پس از دیگری مرتکب می شوید و این همان چالش مورد انتظاری است که علاقمندان سبک پلتفرمر انتظارش را داشتند.

به طور خلاصه، بازی Bzzzt یک عنوان پلتفرمر دوبعدی خوب است که از مسیرهای ژانر شناخته شده خود خیلی فاصله نمی گیرد که این مورد واقعا قابل تحسین است، اما به نظرم آن بازی ای نیست که بخواهید آن را برای مدت طولانی به خاطر بسپارید. مخاطبین اصلی Bzzzt، عاشقان نوستالژی هستند که به راحتی می توانند یک یا دو امتیاز به امتیاز نهایی خود اضافه کنند و از چالش هایی که در هر مرحله ارائه می شود، لذت می برند. اگر از علاقمندان به بازیهای پلتفرمر هستید، تجربه این عنوان مستقل کوچک زیبا را از دست ندهید.

8.0

Good

  • کنترل های بسیار دقیق و شهودی
  • موسیقی متن گوش نواز به سبک عناوین پلتفرمر کلاسیک
  • طراحی عالی مراحل بازی
  • گیم پلی سرگرم کننده و جذاب

Bad

  • برای مدت طولانی نمی تواند توجه شما را جلب کند
  • عدم ارائه برخی مکانیزمهای جنگی برای مبارزه با دشمنان

Comments

No Comments

Leave a Reply