نقد و بررسی بازی Encodya

سلام خدمت همه همراهان عزیز و همیشگی وب سایت گیم اینجا، امروز هم با یک نقد و بررسی جالب و جذاب دیگر برای یک بازی فوق العاده دیگر همراه شما عزیزان خواهیم بود. بازی ای که امروز قصد نقد و بررسی آن را داریم یک بازی پازلی و ماجراجویی است که گرافیک و گیم پلی فوق العاده ای دارد. البته فوق العاده تر از گرافیک و گیم پلی اش، داستان بازی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. Encodya یک بازی فوق العاده زیبا و قوی از همه نظر است که در تاریخ بیست و ششم ماه ژانویه سال 2021 برای پلت فرم های Microsoft Windows, Linux و Macintosh operating systems منتشر شده است. سازندگان بازی یک استدیوی بازی سازی و یک بازی ساز مسقل به نام های  Chaosmonger Studio و  Nicola Piovesan هستند. هم چنین بازی Encodya توسط شرکت توسعه دهنده ی Assemble Entertainment منتشر شده است. این بازی که لایق دریافت عنوان یکی از بهترین بازی های ماجراجویی چندین سال اخیر و مطمئنا بهترین بازی ماجراجویی سال 2021 است،علاوه بر برنده شدن جوایز زیادی که در صفحه استیم – Steam – بازی می توانید مشاهده کنید، تقریبا از هیچ کدام یک از منتقد ها هم هیچ نقد بدی نگرفته است! و این مسئله به تنهایی میتواند نمایان گر قدرت بازی Encodya و قوی بودن داستان، گرافیک، گیم پلی و موسیقی بازی باشد. اگر شما هم کنجکاو شده اید تا با این شاهکار منتشر شده در سال 2021 که حقیقتا یک اثر هنری است بیشتر آشنا شوید و بتوانید پس از شناخت و آشنایی با داستان بازی، گرافیک، نقاط قوت و نقاط ضعف، گیم پلی و موسیقی Encodya و خواندن نظر تیم نقد و بررسی وب سایت ما درباره این بازی برای خریدن یا نخریدنش بهتر تصمیم بگیرید، تا پایان این مطلب با تیم نقد و بررسی وب سایت IRG Review همراه باشید. 

بهتر است بدون تلف کردن وقت و سریع به سراغ نقد و بررسی داستان بازی برویم. اتفاقات درون بازی در آینده و در سال 2062 میلادی – که خیلی هم با الان فاصله ندارد! – می افتند. لوکیشن اصلی بازی شهری به نام برلین جدید است که توسط یک دولت خبیث و بد کار اداره می شود. به طور کلی بازی فضای سایبر پانک و Dystopian دارد و اتمسفر و فضای بازی حس و حالی شبیه به سری فیلم های Blade Runner یا Hunger Games و در کل موضوعات این چنینی دارند(خود سازنده های Encodya هم به این مسئله اشاره کرده اند). بازی دو شخصیت اصلی دارد ولی شخصیتی که شما بازی را به عنوان آن شروع می کنید دختر نه ساله یتیمی به اسم تینا – Tina – است که علاوه بر نداشتن هیچ خانواده ای، در حقیقت هیچ پول و سرمایه قابل توجهی هم ندارد. تنها دارایی تینا، رباتی که در واقع می توانیم آن را دستیار یا حیوان خانگی اش بنامیم است که سم – SAM – نام دارد و همان طور که بهترین دوست تینا است، در شرایط سخت هم از او حمایت می کند. تینا زندگی عادی و روز مره ای دارد. هر روز صبح باید بیدار شود، توی آشغال ها و خرابه ها برای خودش دنبال غذا بگردد، بعد برود و سعی کند تا از لا به لای ربات های خراب و زنگ زده برای سم هم روغن پیدا کند تا ربات عزیزش از گرسنگی نمیرد، و حواسش باشد تا خرابه و پناهگاهی که دوتایی تویش زندگی می کنند سقف پلاستیکی سوراخش را که ذره ذره از آن آب می چکد را از دست ندهد و تعمیرش کند. زندگی تینا و سم راحت و بدون اتفاقات خاصی است. هر چند که با همین زندگی ساده هم بهشان خوش می گذرد و هیچ کدام شکایتی هم ندارند، اما روزی اتفاق عجیبی می افتد و زندگی این دو نفر از این رو به آن رو می شود. بیشتر از این توضیح دادن درباره داستان را طول نمی دهیم و به سراغ نقد و بررسی گرافیک، گیم پلی و موسیقی خواهیم رفت.

گرافیک Encodya واقعا فوق العاده و حرفه ای است و با این که این بازی ساخت ژاپن نیست و ربط خاصی هم به انیمه ها ندارد، با بازی کردن و دیدن فضاها و طراحی های مختلف مطمئنا یاد انیمه های معروف ژاپنی مانند انیمه های استدیوی Ghibli خواهید افتاد – که یکی دیگر از مواردی است که سازندگان آن را به عنوان الهام بخش Encodya اعلام کرده اند – به نظر ما گرافیک Encodya یک اثر هنری بی نظیر است و حقیقتا نمی توانیم ایراد خاصی از آن بگیریم. گیم پلی بازی هم بر خلاف خیلی از بازی هایی که گرافیک و داستان خوب را فدای گیم پلی می کنند، کاملا روان، نرم و مناسب همه حرکاتی است که در بازی به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد. به هر حال Encodya یک بازی با سیستم گیم پلی Point n Click است که هر جوری به آن نگاه کنیم سیستم گیم پلی ای که سازندگان رویش پیاده سازی کرده اند بهترین و مناسب ترین انتخاب برایش خواهد بود. یادتان هست که گفتیم گرافیک بازی شبیه انیمه هاست؟ خب دقیقا همین مسئله درباره موسیقی بازی هم درست است. موسیقی Encodya یک ترکیب فوق العاده از شادی های کودکانه و تراژدی های دنیای واقعی است.

و در انتها بهتر است بگوییم که Encodya برای طرفداران هر نوع سبکی مناسب است. طنز خلاقانه و به ظاهر کودکانه اما عمیق بازی تا مدت ها گوشه ذهنتان را قلقلک می دهد و طراحی های بصری خوب به همراه گیم پلی هماهنگ و روان هم چیزی نیست که در بازی های هرروز بتوان پیدا کرد. Encodya با قیمت حدود 25 یورو در وب سایت Steam به فروش می رسد.

9.8

Good

  • گیم پلی روان و خوب
  • داستان درگیر کننده

Bad

  • کوتاه بودن بازی

Comments

No Comments

Leave a Reply