بازی ENOH یک عنوان اول شخص در سبک وحشت-بقا است که شما را به یک دبیرستان خصوصی تازه تاسیس می برد، جایی که اخیرا در آن حوادث غیرقابل توضیح و عجیب و غریبی رخ داده که تعجب همگان را برانگیخته و باعث تعطیلی موقت دبیرستان شده است. مدیر مدرسه به منظور بررسی و یافتن منشا حوادث مرموز رخ داده با موسسه ای در زمینه احضار روح و شیاطین تماس می گیرد و از آنها درخواست کمک می کند. این شرکت فردی به نام Takuma Toudou را برای بررسی اتفاقات به دبیرستان می فرستد. وقتی این فرد به محل مورد نظر می رسد، پس از گفت و گو با مستخدم آنجا متوجه می شود از ابتدای سال تحصیلی در نیمه‌های شب، ارواح خبیثی در گوشه و کنار مدرسه پرسه می زنند و با کینه‌ای که از انسان‌ها دارند، مردم را عذاب می دهند. آیا شما می توانید پرونده حضور این ارواح را مهر و موم کرده و برای یکبار دیگر آرامش را به مدرسه بازگردانید؟
بر اثر حوادث غیرقابل توضیحی که در این دبیرستان رخ داده، یک کارگر ساختمانی و یک معلم به طرز مرموزی کشته شده اند. همچنین یکی از دانش آموزان مدرسه نیز اخیرا ناپدید شده است و هیچ اثری از آن یافت نشده است. به نظر می رسد این وقایع به نوعی مرتبط با مساله پیدایش ارواح در این مدرسه شده باشد. شما در نقش یک احضار کننده روح یا جادوگر هستید که باید با این ارواح مقابله کنید تا بتوانید طلسم کینه‌ای که روی این دبیرستان سایه افکنده را بشکنید.

بخش داستانی دارای دو پایان متفاوت یکی عادی و دیگری خوب است و فکر می کنم جالب تر است هر دو را امتحان کنید. مدت زمان لازم برای اتمام کامل آن حدود 4 الی 5 ساعت است، البته بسته به آشنایی یا عدم آشنایی شما با بازی های ترسناک، این مدت زمان می تواند متفاوت باشد. گیم پلی بازی ENOH شامل گشت و گذار در محیط است که باید آیتم‌هایی را که پیدا می‌کنید، بررسی کرده و جزئیات یک داستان غم‌انگیز که مدت‌ها پیش در دبیرستان رخ داده است را کشف کنید.
دشمنان شما ارواحی هستند که در مدرسه پرسه می زنند و بسیار خطرناک هستند و به هر قیمتی نباید با آنها روبرو شوید، مانند آنچه در عناوین ترسناک اول شخص Poppy Playtime و Five Night at Freddy’s انجام داده اید. دو روح که همیشه در اطراف سرگردان هستند بسیار دردسرساز هستند و دائما شما را تعقیب می کنند. همانطور که از ارواح اجتناب می کنید، باید کارت‌هایی به نام “Ofuda” را در هر کلاس درس در محل‌های مشخص شده ای قرار دهید. برای یافتن محل آنها باید با چراغ قوه‌ای که دارید، به آنها نور بتابانید.

همچنین باید انواع معماهای موجود در دنیای بازی را حل کنید و ارواح موجود در هر کلاس را سرکوب کنید. هر کلاس در بازی دارای موضوعات مختلفی است، برای مثال در کلاس های درس غیر از کلاس های معمولی نکات و ترفندهایی وجود دارد که باید از آنها به نفع خود استفاده کنید. اینها شامل توضیحات و راهنمایی های ارزشمندی هستند که در جهت پیشبرد داستان به شما کمک می کنند. شاید بازی در ابتدا کمی ترسناک باشد، اما زمانی که به محیط آن عادت کنید متوجه می شوید چندان ترسناک نیست، زیرا اکثر ارواح در مکان های ثابت ظاهر می شوند.

بدون شک یکی از نقاط قوت بازی ENOH محیط‌های تاریک و ترسناک آن است که در این زمینه توانسته به خوبی المان‌های ترس را در گوشه و کنار دنیای بازی پیاده سازی کند. اکثر محیط‌هایی که در آنها به جست و جو می پردازید، کاملا تاریک هستند و فقط نور چراغ قوه است که مسیر جلویی شما را روشن می کند و از این طریق می توانید مسیر خود را تشخیص دهید. منتها از جمله نقاط ضعف بازی بافت‌های گرافیکی ضعیف و کم جزئیات محیط است که البته این مورد در نحوه مدل سازی کاراکترها نیز به وضوح دیده می شود. گرافیک و جلوه‌های بصری آن در حد و اندازه عناوین امروزی نیستند که البته این مساله شاید با توجه به در اختیار داشتن بودجه کم سازندگان در مراحل توسعه بازی قابل درک باشد. صداگذاری بازی در القای حس ترس به مخاطب عملکرد بسیار خوبی دارد و هنگامی که توسط دشمنان تعقیب می شوید، میزان هیجان و استرس بالایی را تجربه می کنید.

بازی ENOH با ارائه المان‌های ترسناک از جمله محیط‌های تاریک و موسیقی متن رعب آور خود تا حد زیادی می تواند پلیرها را بترساند، اما به علت نقص‌ها و مشکلاتی که دارد، به طور کامل نتوانسته از پتانسیل‌های بالقوه خود استفاده کند و در برخی زمینه‌ها ناکام می ماند. محتواهای ترسناک به کار رفته در این بازی شاید بتواند پلیرهای معمولی را بترساند، ولی ترس‌های موجود در این عنوان برای گیمرهای کارکشته و واقعی سبک وحشت بقا، تنها چند جامپ اسکر ساده و معمولی محسوب می شوند که در القای حس ترس به این افراد ناموفق است. در هر صورت این یک تجربه نسبتا عمیق در سبک ترسناک است که تا مدت زمان کمی می تواند شما را سرگرم سازد.

7.5

Good

  • عملکرد نسبتا عالی در القای حس ترس به مخاطب
  • گیم پلی ساده و قابل درک
  • محیط‌های تاریک و خوفناک
  • موسیقی متن محیطی ترسناک

Bad

  • بهینه سازی و عملکرد فنی ضعیف
  • افت فریم ناگهانی در بیشتر قسمت‌های بازی
  • محتوای بازی کوتاه است
  • وجود باگ‌های متعدد
  • عدم وجود سیستم ذخیره خودکار

Comments

No Comments

Leave a Reply