اگر از گیمرهای دهه 80 یا 90 میلادی باشید، حتما با کنسول دستی Game Boy آشنایی دارید و همچنین خاطرات زیادی را با آن تجربه کرده اید. این کنسول برای اولین بار توسط شرکت نینتندو در سال 1989 وارد بازار شد و اولین کنسول دستی موفق و همچنین پایه‌گذار سری کنسولهای موفق گیم بوی امروزی محسوب می شود. صفحه نمایش تک رنگ سبز این کنسول با پردازشگر 8 بیتی حتی در سال انتشار خود نیز قدیمی و از مد افتاده به حساب می آمد. ولی بازیهایی روی این کنسول منتشر شدند که حتی تا به امروز نیز به نیکی از آنها یاد می شود و پایه گذار برخی عناوین مستقل امروزی هستند. چیزی که من در سال 2023 انتظار نداشتم این بود که یک بازی به سبک Gameboy را در For A Vast Future بازی کنم. این یک بازی نقش آفرینی لذت بخش است که من را به یاد بازی های قدیمی کنسول گیم بوی می اندازد و از همان سبک گرافیکی کلاسیک به همراه موسیقی زیبا استفاده می کند. برای مطالعه مقاله نقد و بررسی این بازی از وب سایت Game Inja با ما همراه باشید.
بازی For A Vast Future که توسط استودیوی Retreaux Games ساخته شده است، یک بازی نقش آفرینی الهام گرفته از عناوین خاطره انگیز کنسول Game boy است که در آن شما در نقش نوجوانی به نام Chel که در یک دنیای دیستوپیایی پس از جنگ زندگی می کند، بازی می کنید که به طور تصادفی با یک توطئه بزرگ دولتی روبرو می شود. در سبک نقش آفرینی کلاسیک، شما در نبردهای زمانی فعال بازی شرکت خواهید کرد، از یک سیستم ساخت و ساز آیتم جدید استفاده کرده و همراهانی را در ماجراجویی خود استخدام خواهید کرد.

همانطور که گفتیم، از نظر زیبایی شناسی، این یک بازی Gameboy است. مطمئناً، شما طیف وسیعی از پالت‌های رنگی را برای انتخاب دارید. اما پیشنهاد می کنم برای دریافت حس نوستالوژی بیشتر، با کنتراست گیم بوی اصلی بازی کنید. در بخش صدا، البته ما چیپ‌تون‌های 8 بیتی داریم و صدای آن‌ها فوق‌العاده است. همچنین ذکر این کته قابل توجه است که کنترل‌های گیم‌پلی شبیه به Game Boy است، زیرا هیچ دکمه اکشنی وجود ندارد و تنها چهار جهت برای حرکت وجود دارد.
وقتی برای اولین بار وارد نبردهای For A Vast Future می شوید، به صورت خیلی مختصر و بسیار ساده ظاهر می شود. هرچه بیشتر بازی کنید، با تفاوت های ظریف و استراتژی هایی که یادگیری آنها ضروری است، بیشتر آشنا می شوید. همه شخصیت ها یک گزینه مبارزه دارند که به کمک آن می توانند با اسلحه به دشمنان شلیک کنند. تشخیص اینکه بفهمید کدام مهمات باید شلیک شوند تا بیشترین آسیب را به دشمن وارد کنید، به شما بستگی دارد. این مهمات می تواند باعث انفجار، سوزاندن دشمنان، بیهوش کردن آنها و حتی کور کردن موقت آنها شود.
علاوه بر این مورد، همه اعضای شما به Wargear دسترسی دارند که معادل همان “آیتم ها” در سایر بازیهای RPG سنتی است. Wargear یا پیدا می‌شود یا ساخته می‌شود (هنگامی که شما طرح مربوطه را پیدا کنید) و از مواد منفجره گرفته تا کمک‌های اولیه تا ایتم های اثربخش را شامل می‌شود. به عنوان مثال، می‌توانید از یکی از اعضای گروه خود بخواهید که اگر نقطه ضعف یک دشمن، آتش و مواد منفجره باشد، بشکه نفت را به سمت دشمن پرتاب کند. سایر اعضای گروه نیز می توانند مهمات را بسوزانند یا فقط یک کوکتل مولوتف پرتاب کنند. با طیف وسیعی از گزینه های موجود، اکثر نبردهای بازی را می توان به شیوه های مختلف انجام داد.

باز هم تاکید می کنم زیبایی‌شناسی به سبک Game Boy، از جمله محیط های خیره‌کننده و موسیقی چیپ تون یا 8 بیتی فوق‌العاده یک امتیاز بزرگ برای بازی محسوب می شود. بخش مورد علاقه من در مورد گرافیک بازی این است که به شما اجازه می دهد پالت رنگ متناسب را طبق سلیقه خودتان انتخاب کنید که این ویژگی به نوبه خود واقعا منحصر به فرد است.

در پایان می توان گفت اگر تا به حال موفق نشده اید یکی از بازی‌های RPG کلاسیک متعلق به کنسول قدیمی Game Boy را تجربه کنید و به آن علاقه داشته‌اید، For A Vast Future فرصت خوبی را فراهم می کند تا بتوانید گذری بر خاطرات آن دوران داشته باشید. هیچ مشکلی ذاتاً در کلیت بازی وجود ندارد: موسیقی متن چیپ‌تون (یک کلاس کامل از موسیقی های قدیمی که تحت عنوان موسیقی 8 بیتی نیز مشهور است) آن کاملا مناسب است، اما کمبود قابل توجهی از جلوه‌های صوتی وجود دارد که من را در مورد مبارزات، نبردها یا حتی تعاملات بازی هیجان زده نگه دارد. همچنین مکانیک ارتقای سطح سلاح ها ضعیف و کم عمق است، به این صورت که شما باید با اسلحه ای که پیدا کرده اید به شهر برگردید و به کاراکتر شما اجازه می دهد در مورد یک ارتقا یا انجام کاری دیگر تصمیم گیری کند. این مشکلات چندان عمده محسوب نمی شوند و تاثیر چندانی روی گیم پلی نمی گذارند. این یک RPG کامل است و همه چیز آن کاملا فکر شده و کامل به نظر می رسد و با وجود کوتاه بودن بخش داستانی، بسیار لذت بخش است که نباید نادیده گرفته شود.

8.5

Good

  • سطح دشواری بازی از یک روند منطقی پیروی می کند
  • سیستم منحصر به فرد مبارزه و افزایش سطح
  • تنوع بسیار زیادی از سلاح ها وجود دارد
  • گرافیک 8 بیتی الهام گرفته شده از آثار کلاسیک کنسول Game Boy
  • موسیقی گوش نواز به سبک چیپ‌تون

Bad

  • سبک بازی برای افراد تازه وارد جذابیت ندارد
  • کمبود جلوه های صوتی

Comments

No Comments

Leave a Reply