تعداد بازی های شبیه ساز همانطور که می دانید این روز ها خیلی زیاد شده اند و آرزو ی خیلی از افراد را در دنیا های مجازی خود به واقعیت تبدیل می کنند. یکی از قدیمی ترین حرفه هایی که برای اولین بار در این بازی ها شبیه سازی  شد ، حرفه ی راننده کامیون بود که در آن ها به رانندگی با ماشین های سنگین و سفر به کشور های مختلف می پرداختید تا محموله های مختلف را تحویل دهید. در این بازی ها بر خلاف بازی های ریسینگ یک سری جزئیات جالب دیده می شد و برای مثال در اینگونه بازی ها وقتی وارد جاده می شدید و مسافت های طولانی را رانندگی می کردید علاوه بر جاده باید حواستون به خواب و خوراک راننده هم می بود. از بازی هایی که اون موقع خیلی به چشم می خورد میشه به بازی های euro truck و king of the road  اشاره کرد که هنوزم که هنوزه پلیر دارند و جذابیت خود را حفظ کرده اند.

در حال حاضر و در این نسل هم بازی هایی در سبک شبیه ساز ماشین های سنگین دیده می شود و بازی امروز ما هم در این دسته از بازی ها قرار دارد. On The Road The Truck Simulator یک بازی شبیه ساز ماشین های سنگین می باشد که توسط استودیویی به نام toxtronyx interactive GmbH ساخته شده است و استودیوی Aerosoft GmbH نیز وظیفه ی انتشار این بازی را برعهده گرفته است. این بازی در حال حاضر برای پلتفورم های Microsoft Windows, Macintosh operating systems,   Xbox One, PlayStation 4  موجود می باشد. با نقد و برسی این بازی همراه وبسایت GameInja باشید تا با هم به ارزیابی عناصر مختلف این بازی بپردازیم.

احتمالا تا الان حدس زده اید که بازی بخش داستانی ندارد و طبیعتا قرار هم نیست که داشته باشد. بازی با ساخت شخصیت اصلی آغاز می شود و باید با انتخاب نام و شهری که دوست دارید بازی رو از اونجا شروع کنید و در انتها یکی از کامیون هایی که بازی در اختیارتون می گذارد رو انتخاب کنید وارد محیط بازی یعنی کشور آلمان بشید. متاسفانه این بخش شخصی سازی به خوبی طراحی نشده است و رابط کاربری بسیار خشک و بی روحی دارد و خیلی نمی توان با این بخش از بازی ارتباط برقرار کرد.

بعد از این که وارد بازی شدید باید یک ماموریت قبول کنید و یک محموله را به مقصد برسونید. تنوع محموله های بازی بسیار زیاد می باشند و از حمل دام گرفته تا کانتینر های حامل کالا در بازی دیده می شوند. وقتی که بار را تحویل می گیرید و وارد جاده های بازی می شوید و نگاهتان به خیابان های بازی می خورد همانجاست که متوجه می شوید چه فاجعه ای در انتظار شماست. بازی حدود ۶۰۰۰ کیلومتر مصافت دارد و ۱۶ شهر برای آن در نظر گرفته شده است ولی هیچ یک از این محیط ها حس و حال یک شهر زنده را ندارند و انگار که دارید در خیابان های یک شهر ساخته شده از مقوا رانندگی می کنید.

وقتی که اندکی از مسیر را طی می کنید باید سوخت گیری کنید و متاسفانه این بخش از بازی هم چندان جالب طراحی نشده است و باید یک فرایند به نسبت طولانی و خواب آور را تحمل کنید تا کامیون سوخت گیری کند. ولی از حق نگذریم رانندگی در بازی چندان هم بد نیست و هر چی نباشد آرامش بخش است. بازی تمرکز شدیدی بر روی قوانین جاده گذاشته است و تخطی کردن از این قوانین عاقبت چندان خوشی نخواهد داشت. منو های بازی بسیار شلوغ هستند و گشت و گذار در این بخش و به خصوص نقشه ی بازی بسیار گیج کننده و غیر قابل قبول می باشد.

از بخش گیم پلی بازی که بگذریم وارد  بخش گرافیک می شیم که این قسمت از بازی هم عملکرد چندان جالبی از خود به جای نگذاشته است. شاید در نگاه اول محیط های بازی جذاب به نظر برسند ولی وقتی کمی بازی می کنید و در بین محیط های شهری به رانندگی می پردازید ،‌ تکسچرهای بی کیفیت بازی خودشان را نشان می دهند. گرافیک هنری بازی نیز عملکرد چندان جالبی ندارد و از نظر بصری محیط های چشم نواز چندانی در بازی دیده نمی شود. برای مثال وقتی می خواهید یک محموله ی دامی را تحویل بگیرید و چشمتان به طراحی حیوان های داخل بازی می خورد ، شک می کنید که رد حال انجام یک بازی نسل هشتمی هستید.

بازی مشکل فنی نیز کم ندارد و تا دلتان بخواهد باگ و گلیچ و موارد مشابه در بازی دیده می شود و حتی در برخی از موارد بازی کرش می کند و آنجاست که دلتان می خواهد با یک مشت محکم به مانیتور حسابی از خجالت سازندگان بازی در بیاید و بعد از اون بازی رو برای همیشه از روی سیستمتون حذف کنید. مسئله وقتی عجیب تر می شود که برای این بازی ۳۰ دلار هزینه کردید و حداقل انتظار یک بازی با کیفیت داشتید ولی در عوض یک بازی پر ایراد تحویل گرفتید.

از نظر صوتی اما بازی هزاران مایل با چیزی که هست فاصله دارد و این بخش فوق العاده عمل کرده است. موسیقی هایی که در بازی به گوش می خورد بی نظیر هستند و گوش کردن به ان ها در طول مسیر یکی از بهترین و آرامش بخش ترین لحظاتیست که در عمرتون تجربه خواهید کرد (مگر این که بازی همون لحظه کرش کنه !). از نظر صداگذاری هم سازندگان حسابی سنگ تمام گذاشته اند و در کل بازی یک تجربه ی شنیداری بی نظیر با کلی شگفتی میباشد.

On The Road The Truck Simulator متاسفانه بازی خوب یا متوسطی نیست و عملکرد ضعیفی دارد. تا دلتان بخواهد مشکل فنی دارد و چندان چیز فوق العاده ای در آن دیده نمی شود که شما را ترقیب به تهیه ی این بازی کند. پیشنهاد من این هست که اول از همه موسیقی های این بازی رو تهیه کنید و بعد با حدود یک دهم قیمت این بازی Euro truck simulator 2 رو خریداری کنید و به تجربه ی بازی بپردازید و تا ابد On The Road رو فراموش کنید. از این که با نقد و برسی این بازی همراه وبسایت GameInja‌ بودید سپاسگزاریم!

2.0

Good

  • موسیقی فوق العاده ی بازی

Bad

  • رابط کاربری گیج کننده
  • طراحی بد محیط
  • مشکلات فنی