یکی از شاخه‌های ژانر معمایی، سبک تطبیق ساز است که جزو معروف ترین سبک ها در دهه 80 و 90 میلادی محسوب می شود که شاید باورتان نشود، ولی تا به امروز نیز همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده اند و به همین علت برخی استودیوهای بازیسازی مستقل، به سراغ ساخت بازیهای با این سبک رفته اند. یکی از این موارد استودیوی Green Sauce Games است که بیشتر با ساخت و توسعه سری بازیهای Secrets of Magic در میان گیمرها شهرت یافته است. این مجموعه جزو جدیدترین بازیهایی است که از سبک پازلی تطبیق ساز استفاده می کنند و به علت استقبال بسیار خوبی که از آن به عمل آمده، تاکنون چهار نسخه مختلفش منتشر شده است. چهارمین و جدیدترین نسخه این فرانچایز محبوب، بازی Secrets of Magic 4: Potion Master است که باری دیگر شما را در نقش کاراکتر محبوب این مجموعه یعنی ویکتوریا قرار می دهد. با نقد و بررسی این بازی در ادامه با ما همراه باشید.
در این نسخه ویکتوریا یک شاگرد جدید به نام بیتریکس دارد که هر دو آنها رویای تبدیل شدن به یک استاد معجون ساز را در سر می پروانند. به همین منظور و برای رسیدن به هدف‌شان، آنها به سختی در حال مطالعه و انجام آزمایش هستند تا با جمع‌آوری و یادگیری مواد مختلف مورد نیاز برای جادوهای خاص، به استاد معجون تبدیل شوند. از آنجایی که ترکیبات مختلف برای تهیه معجون و انجام آزمایش، فقط در جنگل ممنوعه یافت می شوند، این جنگل همان مکانی است که تمام اقدامات شما در آن انجام می شود.

قبل از ورود به بخش گیم پلی با محیط بازی روبرو می شوید که اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می کند، استفاده از رویداد هالووین است. سازندگان برای اینکه بتوانند حس و حال انجام آزمایش های مختلف برای تهیه معجون را بازسازی کنند، از موضوع هالووین استفاده کرده اند که به نظرم انتخاب بسیار مناسبی است. سپس حالت بازی کردن خود را انتخاب می کنید، می توانید حالت Relaxed، حالت Challenge (فقط می توانید تعداد مشخصی حرکت انجام دهید) و یا Timed mode را انتخاب کنید که تمامی اینها در دو درجه سختی Casual یا Expert ارائه می شوند. در حالت سختی کژوال، با موانع کمتر و قدرت‌های یا پاورآپ‌های بیشتری نسبت به حالت Expert روبرو می شوید.
پس از گذراندن مقدمات اولیه وارد بخش گیم پلی می شوید. همانند دیگر بازیهای سبک پازل تطبیقی این بازی نیز گیم پلی بسیار ساده ای دارد و یک صفحه شبکه‌ای متشکل از کاشی‌های مربعی شکل در اختیار شما قرار می گیرد که آیتم ها از بالای صفحه وارد این شبکه می شوند. این آیتم ها با موضوع هالووین هماهنگ هستند و شامل کلاه و گوی جادوگران، شمع و دیگ مخصوص آزمایش جادوگران می شوند.
مراحل بازی در محیط‌های مختلفی روی می دهند که تصویر آنها در پس زمینه نمایش داده می شوند. شما با محیط قبرستان شروع می کنید و به مرور زمان، در محیط های دیگری به حل پازل های تطبیقی می پردازید. آیتم هایی که از بالای صفحه وارد می شوند، به صورت شبکه‌های نامنظم پراکنده شده اند. شما باید از الگوی استاندارد ایجاد گروه‌هایی از سه یا بیشتر کاشی‌های مربعی تزئین شده مشابه با تعویض دو کاشی مجاور استفاده کنید، پس از انجام این کار، کاشی های گروه بندی شده و مشابه، ناپدید می شوند و جای خالی آنها، با کاشی های دیگری که به سمت پایین می افتند جایگزین می شوند.

در این میان در برخی از کاشی ها یک مانع وجود دارد که از پایین رفتن آیتم ها جلوگیری می کند. این موانع از نظر نوع متفاوت هستند و برای نابودی یا رفع آنها به اقدامات خاصی نیاز دارید. بازی برای کمک به شما در حل پازل‌ها، یک سری قدرت تحت عنوان پاورآپ در نظر گررفته که در قسمت سمت راست تصویر قرار دارند. برای مثال یکی از این پاورآپ شامل یک چکش می شود که به کمک آن می توانید موانعی که در مورد آنها صحبت کردیم را از میان بردارید. نگران تمام شدن آنها نیز نباشید، چرا که این پاور آپ ها با پیشرفت انجام شده در بازی شارژ می شوند.

صداهای سرگرم کننده، موسیقی متن خوب و همه جانبه و گرافیک روشن و زیبای بازی جزو نقاط قوت آن محسوب می شوند که به خوبی با تم بازی هماهنگ شده اند. استفاده از مکانیزم‌های خوب و جدید برای یک بازی پازل، موضوعی قابل قبول است که این موارد در بازی Secrets of Magic 4 به خوبی به کار رفته اند. اگرچه گیم پلی بازی آنقدرها هم که انتظار می رود، چالش برانگیز نیست، اما برای گذراندن زمان خوب است.

6.5

Good

  • تنوع بالای مراحل بازی
  • رابط کاربری جذاب
  • استفاده از مکانیک‌های سرگرم کننده در بخش گیم پلی
  • محتوای داستانی قابل قبول

Bad

  • یکنواختی روند گیم پلی پس از چند ساعت بازی کردن
  • تنوع پایین محیط‌های بازی
  • محتوای بازی نسبتا کوتاه است

Comments

No Comments

Leave a Reply