Whateverland یک بازی ماجراجویی غیرخطی با گیم پلی اشاره و کلیک است که در آن شما نقش Vincent را بر عهده دارید، یک دزد حیله گر که گردنبندی را می دزدد که از قضا متعلق به یک جادوگر به نام بئاتریس است. پس از این واقعه او به یک دنیای عرفانی به نام Whateverland منتقل می شود و در آنجا باید بین خیر و شر یکی را انتخاب کند و نحوه فرار از آن را بیابد. وینسنت در میان انبوهی از وسایل نابود شده در حالت گیجی از خواب بیدار می شود و خود را در یک دنیای مانند زباله دانی می یابد. او پس از مدتی کاوش در این دنیای زندان مانند، نیک را ملاقات می کند. نیک نویسنده ای نسبتاً جذاب اما به طرز عجیبی دوست داشتنی است و به عنوان راهنمای Whateverland عمل می کند. او توضیح می دهد که این یک بعد عجیب است که در آن جادوگر بئاتریس افراد و چیزهایی را که می خواهد ناپدید کند، در آنجا زندانی می کند. این زندان اثرات عجیب و غریب خاصی بر اسیرکنندگان دارد. مردم نمی توانند بمیرند و پیر نمی شوند، اما می توانند تغییر کنند. لازم به ذکر است که این بازی در سال 2022 برای PC منتشر شده بود و اکنون در 25 اوت 2023 برای کنسول های نسل جدید ایکس باکس منتشر می شود.

تاثیرگذارترین ویژگی در مورد بازی Whateverland این است که چگونه پازل ها و داستان به خوبی در هم تنیده شده اند و دنیای منحصر به فرد و شخصیت های آن نیز فوق العاده هستند. مینی گیم ها و پازل های جذاب جزء جدایی ناپذیر این بازی هستند که چاشنی بسیار خوبی را به محتوای کلی این بازی افزوده اند.

Whateverland با یک سکانس انیمیشن دوست داشتنی شروع می شود. شما در ابتدا مقداری پیش زمینه داستانی به دست می آورید و بلافاصله وارد یک ماجراجویی در یک دنیای زیبای با دست نقاشی شده می شوید. به سرعت مشخص می شود که این یک ماجراجویی ساده نیست، بلکه باید بین مسیرهای خیر و شر یکی را انتخاب کنید. آیا به شهروندان دمدمی مزاج هر سرزمین کمک می کنید یا از مهارت های دزد خود استفاده می کنید و از آنها سرقت می کنید؟ انتخاب با شماست.

در اغلب بازی های ماجراجویی، برای انجام حل پازل ها، باید مسیرهای تکراری طولانی را از یک منطقه به منطقه دیگر طی کنید یا شاید روی یک پازل گیر کنید و مجبور شوید قبل از پیشرفت بیشتر آن را تکمیل کنید. اما در بازی Whateverland اوضاع از این قرار نیست. دنیای این بازی به قسمت های مختلفی تقسیم شده و هر یک از مکان‌ها دارای شخصیت‌های منحصربه‌فردی برای تعامل، گفت‌وگوهای خنده‌دار و شوخ‌آمیز و نوعی مینی‌بازی/پازل است که باید آن‌ها را حل کنید. اما هر یک از این مناطق عمدتاً مستقل از سایر مناطق هستند، بنابراین شما می توانید هر ترتیبی را که دوست دارید برای تکمیل بازی انتخاب کنید.

شما همچنین به کتابی دسترسی دارید که انتخاب‌های شما را نشان می‌دهد و نکاتی در مورد کارهایی که هنوز باید با شخصیت‌ها انجام دهید را نشان می‌دهد. برخی از پازل ها سخت تر از بقیه هستند، اما در کل چیزی که نتوانید آن را طی مدت طولانی تکمیل کنید، وجود ندارد. مینی بازیهای هر منطقه سرگرم کننده و جالب هستند و به خوبی می توانند توجه شما را تا انتهای بازی مشغول نگه دارند.

همچنین یک بازی استراتژی نوبتی به نام Bell and Bones وجود دارد که برای پیشرفت در داستان باید چندین بار آن را بازی کنید. خوشبختانه توسعه دهندگان در صورتی که منبع خاصی را در اطراف بازی جمع آوری کنید، گزینه “Skip” را تعبیه کرده اند. اگر دوست دارید بازی را انجام دهید، می توانید این ویژگی را نادیده بگیرید و آن را تکمیل کنید. کل بازی حدود 12 ساعت طول کشید تا بازی کنم. شما باید دو بار بازی کامل را انجام دهید تا تمام دستاوردها را به دست آورید و داستان را با مسیرهای خوب و بد امتحان کنید. من کاملاً توصیه می کنم این کار را انجام دهید زیرا بسته به مسیری که انتخاب می کنید بازی کاملاً متفاوت است.

سبک هنری بازی Whateverland واقعا زیبا و بسیار شگفت انگیز است و هر چیزی در آن یک تم بسیار مرموز و تاریک دارد. تمامی چیزهایی که در بازی مشاهده می کنید، همگی با دست طراحی شده اند و از سبک گرافیکی بسیار منحصر به فردی استفاده می کنند که جزو نقاط قوت بازی محسوب می شوند. همچنین موسیقی پس زمینه بازی نیز در واقع توسط نوازندگان واقعی ساخته شده. صدای موسیقی به سبک های شاد، پولکا و فولک وجود دارد که در حین کاوش در جهان بازی پخش می شود و مطمئنم شما را شگفت زده می کند. این موسیقی واقعاً حال و هوای آنچه را که روی صفحه می بینید ایجاد می کند و این دنیای عجیب واقعاً با موسیقی متن زنده می شود.

Whateverland یک بازی ماجراجویی شگفت انگیز و در عین حال عجیب است که مملو از صداگذاری شخصیت ها، موسیقی و انیمیشن شگفت انگیز است و از بسیار جهات واقعاً شما را به یاد بازی‌های ماجراجویی قدیمی می اندازد که این سبک را بسیار عالی کرده اند. محتوای داستان سرگرم کننده و جالب است و تعداد زیادی دیالوگ های خنده دار و لذت بخش در سراسر بازی وجود دارد. همچنین چند اشتباه املایی نیز وجود دارد و اینکه بازی می توانست از چند اسلات ذخیره بیشتر استفاده کند، اما اینها واقعا مشکلات جزئی هستند. من از زمانم در دنیای این بازی کاملاً لذت بردم و توصیه می کنم اگر از بازی های ماجراجویی مدرسه قدیمی لذت می برید آن را امتحان کنید.

9.0

Good

  • ارائه پازل ها و مینی گیم های بسیار متنوع و جذاب
  • سبک هنری منحصر به فرد و خیره کننده
  • موسیقی متن قابل تحسین
  • صداپیشگی شخصیت ها واقعا عالی انجام شده است

Bad

  • تعداد اسلات های سیو کافی نیست
  • وجود چندین اشتباهات تایپی در برخی قسمت ها

Comments

No Comments

Leave a Reply