یکی از موضوعاتی که در بازیهای کنسول نینتندو سوئیچ اصلا به آن توجهی نشده، عناوین سبک ورزشی خصوصا فوتبالی است. در میان طیف گسترده بازیهای انحصاری این کنسول، تقریبا هر سبکی را می توانید پیدا کنید، ولی در یافتن یک عنوان ورزشی ناکام می مانید. با اینکه بازیهای بزرگی مانند سری PES و FIFA هر ساله در این ژانر منتشر می شوند، ولی این دو فرانچایز فقط برای دیگر پلتفرم ها عرضه می شوند و دارندگان کنسول سوئیچ از تجربه آنها بی نصیب هستند و به همین علت جای خالی یک عنوان ورزشی همیشه در این میان احساس می شود. بازی World Class Champion Soccer اینجاست تا خلا موجود را پر کرده و با گیم پلی هیجان انگیز خود دارندگان کنسول نینتندو را خوشحال کند. در این مقاله به نقد و بررسی این بازی پرداخته ایم.
بازی World Class Champion Soccer بر خلاف دیگر عناوین ورزشی معمول و رایج در بازار فقط دارای حالات محدودی می شود که بیشتر حالت رقابتی و تمرینی دارند. در این بازی دیگر نمی توانید با انتخاب تیم دلخواه خود در محوطه زمین فوتبال به رقابت با دیگر پلیرها بپردازید، بلکه فقط می توانید با دریبل و شوت از پیروزی های هیجان انگیز بازی لذت ببرید.

این یک بازی فوتبالی سرگرم کننده است که در آن می توانید با لمس مستقیم صفحه نمایش با بازیکنان هر کشوری از طریق ضربات آزاد و دریبل های عالی به رقابت بپردازید. در ابتدا شما می توانید ملیت خود را انتخاب کنید و برای برنده شدن در مسابقات قهرمانی تلاش کنید. بازی دارای قابلیت شخصی سازی کاراکتر نیز است و به همین علت می توانید ظاهر، لباس، تجهیزات ورزشی و دیگر موارد او را مطابق سلیقه خود تغییر دهید. کشورهای زیادی برای انتخاب وجود دارند که شما می توانید با انتخاب ملیت کاراکتر مورد نظر خود وارد رقابت های بازی شوید. محوریت اصلی گیم پلی بازی World Class Champion Soccer در مورد ضربات آزاد و تمرین دریبل است و بازی فقط دارای همین دو حالت است و شامل چیز دیگری نمی شود. هیچ گونه بخش چندنفره و یا آنلاینی در این عنوان وجود ندارد و فقط به صورت تک نفره قابل بازی است.
در قسمت ضربات آزاد می توانید به راحتی یک مسیر مشخص را روی صفحه با انگشت دست بکشید و توپ را شوت کنید. قبل از اعمال ضربه یک نشانگر در صفحه ظاهر می شود که مکان هدف توپ را نشان می دهد، با فشردن دکمه مورد نظر می توانید ضربه آزاد را به سمت دروازه هدایت کنید. در این قسمت بازی دو حالت Free Kick vs. Mode و Free Kick Single Mode را پیش روی شما قرار می دهد. در حالت اول شما به طور متناوب به سمت حریف توپ را می فرستید می کنید و البته در این حالت باید تاثیر سرعت باد را نیز در نظر بگیرید. در حالت دوم که تک ضربه آزاد نام دارد، با به ثمر رساندن تعداد زیادی گل به موقع با یک توپ، سطح خود را بالا می برید.

حالت دیگر گیم پلی بازی World Class Champion Soccer به دریبل زدن مربوط می شود و در این قسمت نیز دو حالت Dribble vs. Mode و Dribble Single Mode وجود دارد. برای دریبل زدن باید توپ را با زدن دکمه مربوطه لمس کرده و ابتدا آن را نگه داشته و سپس بلند کنید. در حالت اول موانعی شبیه آیتم های راهنمایی و رانندگی پیش روی شما قرار می گیرد که در این هنگام زاویه دوربین به نمای بالا تغییر می کند، در این حالت گیم پلی باید از موانع نام برده اجتناب کنید و طولانی تر از حریف دریبل بزنید. در حالت دوم که تک دریبل نام دارد، باید تا حد امکان از موانع به اندازه تعداد هدف تعیین شده، اجتناب کنید و با یک ضربه آزاد یک گل به ثمر برسانید.

با نگاهی ساده به تصاویر بازی به وضوح می توان دید گرافیک بازی اصلا در حد عناوین امروزی نیست و بسیار ضعیف کار شده است. بافت های محیطی و جزئیات گرافیکی نظیر حالات چهره و فیزیک توپ، اصلا عملکرد جالبی ندارند و نیاز به بهبودهای زیادی دارند. ولی موسیقی های متن خوب کار شده اند و حس ناب یک بازی ورزشی را به خوبی به مخاطب القا می کنند و باعث می شوند شما در حین تجربه آن، احساس کنید واقعا خودتان در زمین ورزشگاه حضور دارید و مشغول انجام بازی هستید.

بازی World Class Champion Soccer جزو اولین عناوینی ورزشی جدیدی محسوب می شود که برای کنسول نینتندو سوئیچ منتشر شده است و به همین علت هنوز جای کار زیادی دارد تا بتوانید پتانسیل های نهفته خود را شکوفا کند. یکی از مشکلات اساسی این بازی تنوع پایین حالات گیم پلی است که باعث شده لطمه زیادی به هیجان کلی آن وارد شود. به نظرم این عنوان هنوز جای پیشرفت و بهبود دارد و امیدوارم سازندگان با انتشار مادها و محتویات جدید به درخواست های طرفداران عمل کنند. در حال حاضر این یک بازی متوسط در سبک ورزشی است که فقط برای مدت زمان محدودی می تواند شما را سرگرم سازد.

7.5

Good

  • وجود تعداد زیاد تیم‌های کشورهای مختلف
  • سیستم شخصی سازی گسترده و متنوع
  • استفاده عالی از مکانیزم‌های سبک عرشه سازی
  • گیم پلی ساده و هیجان انگیز

Bad

  • گرافیک پایین و ضعیف
  • تنوع کم تعداد حالات بازی
  • نبود یک سیستم راهنمایی و آموزشی
  • محتوای کم بخش گیم پلی
  • طراحی نه چندان جالب چهره‌های بازیکنان

Comments

No Comments

Leave a Reply