در میان بازیهای شوتر ژانری به نام تیراندازی ریلی وجود دارد که تحت عنوان on-rails shooter نیز شناخته می شود. در این گونه عناوین شما در یک مسیر تعیین‌شده قرار می گیرید و فقط اجازه دارید یا به مقدار محدودی از مسیر منحرف شوید و یا اینکه اصلا اجازه انجام چنین کاری را نداشته باشید. اصطلاح “روی ریل” یا on-rails در مورد بازیهای ماجرایی با محوریت عکاسی نیز به کار می رود که در آنها به جای استفاده از اسلحه برای از پا درآوردن دشمنان، از دوربین برای عکس‌برداری استفاده می‌کنید. بازی Pokémon Snap به عنوان بارزترین مثال در این مورد محسوب می شود که در سال 1999 منتشر شده بود. اما با وجود چنین بازی ای، عناوین بیشتری در این ژانر در Steam و کنسول‌ها ظاهر می‌شوند، چراکه چیزهای بیشتری از صرفاً یک ماجراجویی جانبی پوکمون وجود دارد. Alekon یکی از این بازی‌ها است که مفهوم عکاسی را به سطحی کاملاً جدید می‌برد و در عین حال تمام محتوایی را که انتظار دارید، به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد. با توجه به امتیازاتی فوق العاده خوبی که این بازی کسب کرد، می توان گفت توسعه دهندگان کار بسیار خوبی در آن انجام دادند.
بازی Alekon همه چیزهایی که در مورد پوکمون اسنپ از دست داده اید را شامل می شود، همراه با ویژگی فوق العاده ای که به شما امکان می دهد پس از کاوش در منطقه، خارج از مسیر داستان به گشت و گذار بپردازید و به همان اندازه که برای عکاسی و گرفتن بهترین زوایا نیاز دارید، وقت بگذارید. یک چیزی که من فکر می کنم سازندگان در ایجاد آن دقت زیادی به خرج داده اند و باید به آن بها داده شود، طراحی موجودات و هیولاهای بازی است. آنها به خوبی در جایگاهیی قرار می گیرند که هرگز با سری پوکمون اشتباه گرفته شوند، اما همچنان جذابیت خود را حفظ می کنند.

در بخش داستانی، این بازی شما را بدون تشریفات وارد سناریوی داستان می کند، حتی با شما شوخی نیز می کند که چگونه واقعاً قرار است از قبل همه این اطلاعات را بدانید. با این وجود، یک موجود کرکی نارنجی پرنده عجیب و غریب که به نام Japley شناخته می شود، وضعیت کنونی دنیای بازی را برای شما توضیح می دهد. شما اکنون در سرزمین Fictions هستید که موجودات عجیبی هستند که به خلاقیت وابسته هستند و تنها به کمک آن زنده می مانند. متأسفانه، کسالت در سراسر این زمین پخش شده است و تنها راه حذف آن این است که شما تا جایی که می توانید از این موجودات دوست داشتنی عکس بگیرید، ترجیحاً در حالت ها یا ژست های مختلف. با انجام این کار، قفل نواحی جدیدی را باز می‌کنید و در نهایت قار خواهید بود با شخصیت الکون، خود داستان خلاقیت، که در نهایت می‌تواند کاری برای کل این آشفتگی انجام دهد، ملاقات کنید.
از نظر بصری Alekon بسیار زیباست. می توان گفت مهمترین بخش این بازی از نظر طراحی، گونه های مختلف Fictions هستند و در این زمینه توسعه دهندگان کار شگفت انگیزی انجام داده اند. این موجودات از فوق‌العاده بامزه تا ترسناک متغیر هستند، اما قطعا منحصر به فرد می باشند. آن‌ها شبیه به بازی‌های پوکمون معمولی هم نیستند، که این ویژگی برای حفظ هویت بازی نیز بسیار مهم است. جزایر مختلفی که کاوش می‌کنید نیز دارای طرح‌های بسیار منظمی هستند که هرکدام تم متمایز خود را با Fictions‌هایی که می‌توانید در آنجا پیدا کنید، تطابق داده اند.

Alekon دارای موسیقی متن مناسبی نیز است، با آهنگ‌های بسیار شادی‌بخش که با فضای روشن تر بازی مطابقت دارد. درست مانند نحوه مطابقت Fictions در تمام جزایر با تم خاص خود، موسیقی نیز بر این اساس تغییر می کند. یکی از چیزهایی که ممکن است متوجه شوید کمبود عجیب جلوه های صوتی است. حتی با وجود همه موجودات بامزه ای که در اطراف پرسه می زنند، کمبود مشخصی از صداها از آنها شنیده می شود که کمی مایه شرمساری است. همچنین هیچ گونه صداپیشگی در بازی وجود ندارد.
چیز عالی و واقعاً شگفت انگیز در مورد گیم پلی بازی Alekon این است که چقدر قابل فهم است. البته این جمله به این معنا نیست که پر از محتوای لذت‌بخش نباشد و یا اینکه پیچیدگی لازم را نداشته باشد. بله به این معناست که مکانیزم‌های گیم پلی Alekon به اندازه کافی آسان هستند تا قابل فهم باشند و به راحتی می‌توان به آنها نزدیک شد و لذت برد. در این بازی هیچ مکانیک پیچیده‌ای وجود ندارد که بتواند ذهن شما را درگیر کند. خوشبختانه، هر سیستم جدیدی که معرفی می شود، با سرعت کافی انجام می شود. اما آنچه در دسترس بازیکن است به قدری کاربردی است که مکانیک به سادگی پرتاب کردن یک دونات به سمت یک Fiction می تواند به طیف وسیعی از واکنش های مختلف منجر شود.
از لحاظ گیم پلی، Alekon یک بازی عکاسی اول شخص روی ریل است، با تعداد زیادی ماموریت جانبی متشکل از مینی‌گیم‌های کوچک که زمانی که عکس نمی‌گیرید، می توانید خود را به آنها مشغول کنید. دنیای بازی از یک سری جزیره تشکیل شده است که می توانید از آنها دیدن کنید. هر جزیره دارای تعداد انگشت شماری مسیرهای مختلف است که به عنوان مسیرهای ذکر شده عمل می کنند. شما انتخاب می‌کنید که در کدام مسیر حرکت کنید و بازی شما را به‌طور خودکار در امتداد آن با سرعت ثابت حرکت می‌دهد و به شما امکان می‌دهد به اطراف نگاه کنید و از داستان‌هایی که با آن‌ها روبرو می‌شوید عکس بگیرید. در پایان سواری، Japley به تصاویری که گرفته‌اید می‌پردازد و به شما خلاقیت می‌دهد.

تصاویری که می گیرید، بسته به چند عامل مانند زاویه و میزان قابل مشاهده بودن موجودات، امتیازبندی می شوند. همچنین این موجودات دارای فعالیت‌های مختلفی هستند که در بازی به آنها Pose گفته می‌شود، هدف نهایی شما این است که نه تنها از هر Fiction یک بار عکس بگیرید، بلکه از هر ژست احتمالی که می‌توانند انجام دهند نیز عکس بگیرید. برای کمک به انجام این کار و وادار کردن آنها، دونات هایی می گیرید که به سمت آنها پرتاب می کنید و آنها را به خوردن ترغیب می کنید که اغلب خود به عنوان ژست به حساب می آید.
برای هر گونه‌ای که عکس می‌گیرید، یکی از این موجودات به شما در منطقه اصلی بازی که شبیه یک غار است، می‌پیوندد. در اینجا می توانید با آنها صحبت کنید و ماموریت های جانبی کوتاهی دریافت کنید که معمولاً از مینی گیم های بسیار ساده تشکیل شده است.

اگر این ژانر حتی از راه دور برای شما جذابیت داشته باشد، مطمئناً Alekon اوقات بسیار خوبی را برای شما رقم خواهد زد. این ساده و شایان ستایش است، با حس طنز تازه و گیم پلی حداقلی که هنوز هم محتوای زیادی برای کشف دارد. به طور کلی، من از بسیاری از عناصر Alekon لذت بردم و قابل توجه ترین ویژگی در اینجا این است که توسعه دهندگان به وضوح از مهمترین فرنچایزهای نینتندو مانند Pokemon Snap الهام گرفته اند و در انجام این کار کاملا موفق شدند و به همین علت تجربه ای بسیار منحصر به فرد ایجاد کرده اند. این یک بازی بسیار جذاب مشابه پوکمون اسنپ با موجودات خلاق و مینی بازی های جانبی شگفت انگیز است که هر یک کدام از موجودات آن، چنان جذابیت و شخصیت‌پردازی جالبی دارند که تعامل با آنها واقعا لذت بخش است. این فوق العاده است که چقدر این شخصیت ها به طور کامل ظاهر شده اند و من توانستم همه آنها را به خاطر بسپارم.

8.0

Good

  • گیم پلی بسیار سرگرم کننده و قابل فهم
  • موسیقی شگفت انگیز یادآور دوران نینتندو N64
  • طراحی عالی موجودات عجیب و غریب بازی
  • ارائه مینی‌گیم‌های جذاب و متنوع

Bad

  • در برخی مناطق دقیقا نمی دانید به کجا باید بروید
  • هیچ گونه نفوذی برای فرآیند عکاسی یا داوری وجود ندارد
  • می توانست از جلوه های صوتی بیشتری استفاده کند

Comments

No Comments

Leave a Reply