من از طرفداران بازیهای شبیه سازی شهرسازی هستم و تاکنون در این زمینه عناوین متعددی مانند Simcity و Cities: Skyline را تجربه کرده ام. هنگامی که برای اولین بار در فروشگاه Xbox توضیحات مرتبط با بازی Flooded را مطالعه کردم که خودش را به عنوان یک “شبیه ساز شهرسازی معکوس” تبلیغ کرده بود، نتوانستم در برابر آن مقاومت کنم و به سراغ آن نروم.

مطمئنا کیفیت پایین تصاویر آن باعث می‌شود در نگاه اول شبیه یک بازی موبایل به نظر برسد، اما این ویژگی به تنهایی جذابیتی به بازی بخشیده است که می‌تواند تجربه ارزشمندی را به همراه داشته باشد و خوشحالم که تصمیم گرفتم به آن فرصتی بدهم تا شکوفا شود و به هیچ وجه از این تصمیم ناراضی نیستم، زیرا در این بازی چیزهای زیادی برای دوست داشتن وجود دارد. با نقد و بررسی این بازی در Game Inja در ادامه با ما همراه باشید.

 

Flooded یک بازی به اصطلاح شهرسازی معکوس است که توسط Artificial Disasters طراحی و ساخته شده و به وسیله کمپانی Forever Entertainment برای نینتندو سوئیچ و کنسول های ایکس باکس در 9 نوامبر 2023 منتشر شده است. البته کمی پیشتر در آوریل همین سال برای رایانه های شخصی عرضه شده بود و توانست عملکرد بسیار خوبی در زمینه عناوین شبیه ساز از خود بر جای بگذارد. این بازی داستان گروهی از معدنچیان را روایت می کند که زندگی آرام آن توسط یک سیل بزرگ مرموز در یک چشم بر هم زدن، دگرگون می شود. این افراد باید جزایر خالی از سکنه را کاوش کنند، با دیگر بازماندگان روبرو شوند، با مهاجمانی عجیبی که از سمت شمال ظهور پیدا کرده اند، مبارزه کرده و راز پنهان شده پشت وقوع سیل مرموز را کشف نمایند.

اجازه دهید علت نام گذاری کلمه معکوس را در مورد این بازی بیشتر توضیح دهم. در سایر بازیهای شبیه ساز شهرسازی شما از یک منطقه خالی شروع می کنید و به مرور زمان ساختمان های بیشتری می سازید و قلمروی خود را گسترش می دهید و اینها تا پایان بازی نیز همچنان پابرجا باقی می مانند. اما به کارگیری کمله معکوس در مورد بازی Flooded به آن معناست که ساخت و سازهایی که انجام می دهید، پس از بالا آمدن آب سطح دریاها و وقوع سیل همگی نابود می شوند و اثری از آنچه که ایجاد کرده بودید، باقی نخواهد ماند.

این یک مفهوم خارق‌العاده است که ژانر شهرسازی را متحول می کند. اکنون دیگر زمانی برای ساختن شهرهای مختلف با برنامه ریزی دقیق ندارید، به جای آن تصمیم می گیرید وسایل را جمع کنید و ساختمان های بیرونی را برای دستیابی به تدارکات اضطراری تخریب کنید. با مجموعه ای از ماموریت ها که در هر فصل باید مشخص کنید، هدف شما به سادگی انجام همه کارها قبل از رفتن به جزیره بعدی خواهد بود. معمولاً این شامل ساختن ساختارهای خاصی است، اما ممکن است از شما خواسته شود که مثلا درختان را پاکسازی کنید، یک کشتی بسازید، یا تعداد معینی از منابع را به دست آورید. با گذشت زمان، این بدان معناست که شما احتمالاً به هر وسیله ای که لازم باشد این کار را انجام خواهید داد. اغلب من از منوی مدیریت استفاده می‌کردم تا همه کارکنانم را به جمع آوری یک نوع منبع خاص هدایت کنم تا کادر مرتبط با آن را علامت بزنم. گاهی اوقات به این معنی است که ساختمان‌های کم‌اهمیت را فقط برای به دست آوردن چیزی که نیاز دارم، ویران کنم. این یک رقابتِ نفس گیر برای بقا محسوب می شود.

گیم پلی بازی در 4 دوره زمانی مختلف رو به پیشرفت جریان دارد که در آنها شما وظیفه دارید ماموریت های مرتبط با هر دوره را تکمیل کرده و سپس منابع اولیه مورد نیاز برای پیشرفت به عصر بعدی را به دست آورید. تکمیل کلی بازی منوط به رسیدن به چهارمین دوره پیشرفته است که این شامل انجام تمام ماموریت ها می شود.

در مجموع 12 ماموریت در حالت کمپین داستانی بازی Flooded وجود دارد که هر کدام حدود 20 دقیقه یا بیشتر به طول می انجامد. همچنین یک حالت سریع (Quickplay) و بی پایان (Endless) نیز وجود دارد که برای کسانی که می خواهند خارج از کمپین به کار خود ادامه دهند، می تواند سرگرمی زیادی را به همراه داشته باشد.

در کنار ماموریت های معمول، در هر مرحله دو ماموریت جانبی وجود دارد که با یک علامت الماس مشخص شده اند. تکمیل آنها برای رسیدن به دوره جدید لازم نیست، اما اگر آنها را انجام دهید، کریستال هایی به عنوان پاداش دریافت می کنید که قفل جوایز ارزشمندی را باز می کنند. در پایان لازم است تاکید کنم این بازی گیم پلی دشواری بالایی دارد و احتمالاً منجر به شکست شما در بسیاری از مأموریت‌ها در اولین بار می‌شود. بنابراین هیچ گاه نباید از تکرار مجدد آنها دلسرد شوید. کنترل‌ها نیز نسبتاً ساده هستند و در بیشتر موارد به خوبی کار می‌کنند. عملکرد فنی بازی روی کنسول های نسل جدید Xbox نیز واقعا فوق العاده است و در رزلوشن 1440p با نرخ فریم ثابت 60 و یا حتی بالاتر به بهترین شکل ممکن اجرا می شود.

در مجموع علی‌رغم دشواری شگفت‌آور، Flooded من را در تلاش برای مدیریت خرد جزیره‌ای که همیشه در حال کاهش بود و به سمت فاجعه پیش می‌رود، به خوبی سهیم کرد. ممکن است بهترین سبک هنری در میان سیار عناوین هم سبک خود را نداشته باشد، اما این گرافیک زیبا همچنان برای پیشکسوتان این ژانر سرگرم کننده خواهد بود و می تواند توجه آنها را جلب نماید.

8.0

Good

  • روایت داستانی جالبی دارد
  • گرافیک بسیار ساده و در عین حال فوق العاده جذاب
  • کنترل ها به خوبی کار می کنند و بسیار ساده و روان هستند
  • ارائه سه حالت مختلف قابل بازی

Bad

  • گیم پلی دشواری دارد
  • دیالوگ های زیادی در بازی رد و بدل می شوند

Comments

No Comments

Leave a Reply