با توجه به اینکه گرم شدن کره زمین یکی از مسائل اصلی جامعه امروزی است، به نظر می رسد این موضوع ساده ترین توضیح برای وقوع سیل در سراسر جهان باشد و بازی Flooded دقیقا از همین ایده استفاده کرده است. این یک بازی شبیه سازی استراتژی و ساخت و ساز بلادرنگ (RTS) همراه با عناصر سبک Roguelite است که توسط Artificial Disasters ساخته شده است. پس زمینه داستان در دنیای آینده رخ می دهد که در آن، وقوع سیل از گرم شدن کره زمین ناشی می شود و سطح آب دریاها و اقیانوس ها در حدی بالا آمده که اکثر سکونتگاه ها و خشکی ها را فراگرفته و تنها چند مکان کلیدی در سرتاسر کره زمین وجود دارد که قابل سکونت هستند. در این محل ها تعدادی بازمانده یافت می شوند که تلاش می کنند در اوضاع نابسامانی که به وجود آمده، زنده بمانند. شما در نقش این افراد باید بر مشکلات مختلف غلبه کنید و برای زنده ماندن تلاش کنید.

Flooded دارای یک حالت داستانی و یک حالت سندباکس است که در حالت داستانی می توانید به تدریج با گیم پلی بازی آشنا شوید و کلیات آن را یاد بگیرید. هر بار که به جزیره جدیدی می روید باید تمام تلاش خود را برای توسعه به کار ببرید تا زمان کافی برای رفتن به مکان های بالاتر آن را بدست آورید. هر اجرای شما خیلی سریع انجام می شود که برای ایجاد یک گیم پلی سریع به سبک سایر عناوین امروزی بسیار مناسب است، زیرا پایه و زیربنای ساختمان هایی که می سازید، فاصله نزدیکی با ساحل دارند و سه یا چهار موج جزر و مد، به راحتی می تواند پایه را زیر آب ببرد و این باعث می شود بازی به پایان برسد. بنابراین شما باید منابع کافی را جمع آوری کنید، شرایط سیستم را کامل کنید و در نهایت به مکان های دورتر بروید.

در حالت داستانی، 6 فرمانده و 12 آیتم برای انتخاب وجود دارد که با پیشرفت بازی به تدریج قفل آنها باز می شود. هر شخصیت و آیتم مرتبط به انها، مهارت ها و عملکردهای منحصر به فرد خود را دارد. در حال حاضر 12 مرحله در حالت کمپین داستانی وجود دارد و زمان تکمیل آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. هر جزیره دارای ویژگی های خاص خود است، از جمله کمبود آب، موانع زیاد، خطرات محیطی نظیر ابرهای فشرده که باعث کار نکردن پنل های خورشیدی، زلزله و غیره می شود. شما باید به شیوه ای هدفمند اقدام به ساخت تجهیزات جزیره کنید. دیگر حالات بازی شامل Quickplay (Skirmish) و Endless Mode می شود. جالب‌تر این است که حتی در حالت مبارزات انتخاباتی یا Quickplay، جزیره‌ها به‌طور تصادفی و در یک مرحله تولید می‌شوند.

اگرچه Flooded یک بازی داستان محور است، اما شامل عناصر Roguelite نیز می شود. به لطف ویژگی ساختار جزایر بازی که به صورت تصادفی تولید می شوند (مهم ترین شاخصه عناوین روگ لایت، تولید مراحل به صورت تصادفی است)، هر بازی متفاوت خواهد بود، در حالی که به فرماندهان و آیتم های جدید با پیشرفت در بازی دسترسی پیدا می کنید، به شما امکان می دهند استراتژی های مختلفی را اعمال کنید. سناریوی خود را در Quickplay ایجاد کنید یا حالت Endless را امتحان کنید، که در آن هر بار که وارد دوره جدیدی می‌شوید، سطح آب کاهش می‌یابد، بنابراین مقداری زمین به شما باز می‌گردد.

به طور کلی از نظر گیم پلی این بازی روی توسعه ساختمان ها و قلمروی شما تمرکز دارد و به دنبال آن عناصر حمله و دفاع قرار می گیرد، با این حال هیچ صحنه ای از مبارزات دیوانه وار مانند بازی Red Alert وجود ندارد. از نظر توسعه فناوری، فناوری های ساخت و ساز بسیار مفید هستند، اما به نظرم بیشتر فناوری های پژوهشکده و بیشتر تزئینات ساختمان ها بی فایده است.

پنج نوع منبع در بازی وجود دارد، آب، آهن، مس، سرب و الکتریسیته که راه به دست آوردن آنها نیز بسیار ساده است، کافی است ساختمان های مربوط به تولید آنها را بسازید. بالا آمدن سطح آب اصلی ترین خطری است که همواره شما را تهدید می کند، با کوچک شدن منطقه، برخی از معادن زیر آب می روند و به همین علت باید با دقت بیشتری برنامه ریزی کنید. همچنین در طول بازی خود بارها با خطر حمله دزدان دریایی روبرو می شوید که برای مقابله با آنها باید از ساخت و سازهای دفاعی استفاده نمایید یا اینکه تعداد زیادی کشتی جنگی تولید کنید تا به طور رو در رو با آنها مقابله کنید.

سبک گرافیکی بازی واقعا قابل توجه بوده و حالتی پیکسلی مانند دارد که ممکن است برای برخی بازیکنان چندان جالب نباشد، اما برای من یک ویژگی برجسته بود. تماشای جزئیات محیطی دنیای بازی واقعا لذت بخش است و یک موسیقی متن فوق العاده نیز این لذت را تکمیل می کند.

در پایان باید گفت بازی Flooded یک شهرساز معکوس عالی با عناصر RTS است که در آن نقشه هر چند دقیقه یکبار، به دلیل وقوع سیل کوچک می شود. گیم پلی فوق العاده استرس زا، اما همچنین بسیار رضایت بخشی دارد و از نظر گرافیکی نیز واقعا عالی است. به طور کلی، این یک بازی مستقل قوی است که مقدمات خود را به خوبی ارائه می دهد و با وجود نقص های جزئی، واقعاً سرگرم کننده است.

9.0

Good

  • حالت داستانی عالی و بسیار جذاب
  • ارائه تجهیزات منحصر به فردی که می توانید قفل آن را باز کرده و انتخاب کنید
  • شرایط تغییر آب و هوایی واقعا روی گیم پلی بازی تاثیر می گذارد
  • موسیقی متن قابل تحسین
  • گرافیک پیکسلی دوست داشتنی

Bad

  • بسیار دشوار است و بازیکنان تازه وارد به این سبک را ناامید می کند
  • در حالت بی پایان قابلیت سیو وجود ندارد

Comments

No Comments

Leave a Reply