قهرمان داستان ما، Molinike در یک موقعیت سخت قرار گرفته و بدجوری گرفتار شده است. تنها چیزی که او می‌خواست این بود که یاد بگیرد چگونه بهترین مجسمه‌ساز تاریخ باشد، اما در عوض، مارهایی در موهایش روییده که خاصیت نفرین شده دارد و به همین علت هر کسی را که به او نزدیک می‌شود به سنگ تبدیل می‌کند. بازی Molly Medusa: Queen of Spit با مفهومی واقعا جالب شروع می‌شود، اما پس از مدتی در تمام جنبه ها، در برابر جاه‌طلبی‌های خود تلاش می‌کند و همین بلندپروازی های بیش از اندازه سازندگان، کار دست بازی می دهد، چرا که این بازی مملو از تصمیمات افتضاح در گیم پلی، پازل های ضعیف و کنترل های تهوع آور دوربین است.

بازی Molly Medusa توسط شرکت Neckbolt ساخته شده که توسعه‌دهنده انفرادی بازی Yono And The Celestial Elephants نیز محسوب می شود. لحظات اولیه‌ای که در این بازی سپری می‌کنید جذابیت زیادی دارد. Molinike که به اختصار Molly نامیده می شود، یک شاگرد مجسمه ساز است که استادش، او را برای خرید یک ابزار خاص پیش یک فروشنده دوره گرد می فرستد تا بتواند مجسمه فعلی خود را تمام کند. مولی، مانند بسیاری از هنرمندان جوان، می‌خواهد در حال حاضر بدون یادگیری ابزارهای ضروری این حرفه، هنری بزرگ بسازد. مرد فروشنده به او این فرصت را می دهد که قفل جادوگر بدنام، Circe را باز کند که او تنها کسی است که می تواند یک آرزو را برآورده کند. این جادوگر همانطور که اغلب آرزوها را برآورده می کند، خواسته مولی را تغییر می دهد و او را نفرین کرده و موهایش را به مار تبدیل می کند که باعث می شود هر چیزی را که به او نزدیک می شود تبدیل به سنگ کند. شروع بازی واقعا شگفت آور بوده و در زنده کردن این نفرین وحشتناک بسیار مؤثر است.

یکی از ضعف های اصلی بازی این است که مولی نسبت به اینکه دچار یک نفرین شده، هیچ واکنشی نشان نمی دهد. حتی زمانی که او به روستای زادگاهش بازمی گردد و ناخواسته مادر و دوستانش را به سنگ تبدیل می کند، بازی هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه مولی تحت ‌تاثیر این‌ها قرار گرفته، به شما نشان نمی دهد. نه صحنه کوچکی وجود دارد که در آن مولی سعی می کند آنچه را که در حال رخ دادن است توضیح دهد و نه از وضعیت اسفناک خود ابراز تاسف کند. مهمتر از آن، هیچ نشانه ای از نحوه رفع آن وجود ندارد. در مورد داستان سرایی ظریف بازی Molly Medusa چیزی می توان گفت، اما این عنوان به خصوص در لحظات آغازین، کمی بیش از حد دست و پا بسته عمل می کند. جدا از پذیرفتن یک سنگ صخره خانگی به نام آقای راک فیس، به نظر می رسد که مولی از نفرینی که گریبانگیرش شده، ناراحت نیست و فقط سعی می کند با آن کنار بیاید.
برای نابودی نفرین سیرس، مولی باید یک کشتی شنی را بدزدد و از تپه های شنی بیرون روستای کوچکش عبور کند. این لحظات به همراه گرافیک هنری عالی بازی به گونه ای طراحی شده است که بهترین حالت ممکن بازی The Legend of Zelda: The Wind Waker را یادآور می شود. این تأثیرات به همین جا ختم نمی شود، مولی باید به یک سری سیاهچال سفر کند که هر کدام نقشه، باس و آیتم کلیدی خود را برای جمع آوری دارند و اولین موردی که به دست می آورید اساسا یک قلاب مخصوص به نام Hookshot است.
ترفند اصلی سیاه چال ها توانایی مولی در راه رفتن روی هر سطحی است. متاسفانه توضیح داده نشده که چگونه مولی به این قابلیت مجهز است. شما یاد می‌گیرید که پس از ورود به اولین معبد بازی از آن استفاده نمایید. این یک مکانیزم جالب است، ولی نقص هایی دارد که کاوش در سیاه چال ها را بیش از آنکه لذت بخش کند، خسته کننده می کند.

بیشتر معماهای این بازی نسبتاً ساده هستند و بر استفاده از آخرین مورد به دست آمده یا توانایی عجیب مولی در راه رفتن روی دیوارها و سقف ها برای پیشرفت تمرکز دارند. لحظات مبارزه کمی در بازی وجود دارند، زیرا اکثر دشمنان وقتی به مولی نزدیک می شوند به سنگ تبدیل می شوند. من در طول بازی خود با تعدادی اشکال مواجه شدم، مانند پرواز مولی در محوطه مبارزه با اولین باس به داخل یک فضای خالی، که من را مجبور به راه اندازی مجدد سیاهچال کرد. مایه شرمساری است که بازی اینقدر ضعیف اجرا می شود زیرا مفهوم اصلی آن عالی است. به نظرم فقط به کمی زمان طولانی تر برای توسعه و کمی نقشه بیشتر برای حمایت از آن نیاز داشت.

در پایان باید گفت بازی Molly Medusa: Queen of Spit از یک ایده عالی در محتوای داستان و گیم پلی خود استفاده می کند و متأسفانه نمی تواند آن را به طور کامل محقق کند و به همین علت در ارائه یک محصول مورد قبول ناکام می ماند. سیستم دوربین بازی از مشکلات متعددی رنج می برد و به اصلاحات بسیار بیشتری نیاز دارد و در نتیجه این به نوبه خود باعث می شود کنترل های بازی شلخته و ناهموار به نظر برسند. عدم واکنش مولی به نفرینی که بر او سایه افکنده، هرگونه انگیزه یا تأثیر عاطفی را از طرح داستان می‌گیرد. با اینکه بازی Molly Medusa می تواند مانند یک جواهر در میان عناوین مستقل در نظر گرفته شود، اما علیرغم تعداد انگشت شماری از ایده های الهام گرفته شده، احساس می شود پس از مدتی جذابیت خود را از دست می دهد و این ایده ها کهنه می شود. به همین همین مشکلات عمده، توصیه بازی به همه بازیکنان حداقل در حالت فعلی بسیار دشوار است.

6.0

Good

  • طراحی عالی صحنه و شخصیت ها
  • لحظات قایقرانی در میان تپه های شنی به طرز شگفت آوری سرگرم کننده است
  • ارائه پازل های متنوع و سرگرم کننده برای حل

Bad

  • دوربین بازی منبع اصلی ناامیدی آن است
  • طرح سناریو به دلیل داستان سرایی ناهموار فاقد بار عاطفی لازم است
  • تغییر در سبک های موسیقی می تواند توجه بازیکنان را از بازی دور کند
  • تعداد انگشت شمار اشکالات و باگ های بازی باعث می شود پیشرفت خود را از دست بدهید

Comments

No Comments

Leave a Reply