اگر از جمله کاربران کنسول های ایکس باکس و یا رایانه های شخصی باشید، حتما تا به حال نام “دسترسی زودهنگام” یا “Early Access” را شنیده اید. ایده بازیهای دسترسی زودهنگام از سال 2013 توسط استیم شکل گرفت و تا به امروز نیز همچنان مورد استفاده قرار می گیرند. البته طی چندین سال گذشته، این گونه عناوین که زودتر از موعد انتشار در دسترس کاربران قرار می‌گیرند، نسبت به گذشته تکامل بیشتری پیدا کرده اند و در واقع بیشتر از گذشته صیقل خورده اند و به همین علت مرز بین نسخه تکامل یافته یا نهایی بازی با نسخه ای که در فاز آلفا یا بتای توسعه به سر می برد، بسیار کم رنگ تر شده است.

بازیهای دسترسی زودهنگام با قیمتی پایین تر از قیمت نسخه نهایی خود به بازار عرضه می شوند و به مرور زمان و با بهره گیری از بازخورد مخاطبان، کامل تر می شوند. این روش تجاری فروش به توسعه دهندگان عناوین مستقل اجازه می دهد تا سرمایه مورد نیازشان را حین توسعه هرچه بیشتر بازی به دست آورند. بازی Song Of The Prairie نیز که در ژانر شبیه سازی زندگی و کشاورزی قرار دارد، در حال حاضر به صورت مرحله Early Access منتشر شده و با اینکه هنوز کامل نیست، یکی از خوش ساخت ترین و بهینه سازی شده ترین بازیهای دسترسی زودهنگام را به علاقمندان تحویل می دهد.

Song Of The Prairie به عنوان یک بازی جدید شبیه سازی مزرعه، کیفیت بسیار خوبی دارد و در میان دیگر بازی های مشابه، به دلیل ویژگی های خاص خود مورد تحسین قرار گرفته است. داستان این بازی در روستای Prairie رخ می دهد و در مورد این واقعیت است که قهرمانی که یک پادشاه شیطان را شکست داده، اکنون قصد دارد زندگی جدیدی در آرامش داشته باشد. بهترین چیز در مورد طرح این بازی موقعیت قهرمان داستان است. قهرمان داستان یک مرد بزرگ با ارزش کامل است. او از جنگ و کشتار در رودخانه ها و دریاچه ها خسته شده است و بنابراین تصمیم می گیرد هویت و قدرت خود را پنهان کند. تمام شکوه گذشته برای قهرمان داستان مانند یک لحظه زودگذر است. او به روستا می آید تا از زندگی آرام خود لذت ببرد. این یک موضوع بسیار نادر در بازی های مشابه است و نوعی دژاووی رمان های سبک ژاپنی در آن به کار رفته است. در ابتدای بازی شما قابلیت شخصی سازی کاراکتر مورد نظر خود را دارید که تنظیمات این شخصیت بر تعادل و گیم پلی بازی تاثیر می گذارد. اگرچه قهرمان داستان زمانی یک رئیس با قدرت کامل بوده است، اما در این بازی تمام مهارت های زندگی او در سطح 1 هستند، بنابراین حتی اگر او یک قهرمان باشد، وقتی به مزرعه می آید باید همه چیزها را از صفر بیاموزد.
آداب و رسوم مردم در شهر Prairie ساده است و در این شهر روستایی ما می توانیم هر کاری که بخواهیم انجام دهیم. در همه جای بازی مواد مختلف وجود دارد و منابع را می توان از طریق چیدن، قطع درختان، ماهیگیری، کشاورزی، دامپروری و غیره به دست آورد و سپس می توانیم تولیدات مربوطه را در آهنگری ها و کارگاه های صنایع دستی، ارتقاء خانه، دکوراسیون و … انجام دهیم. گسترش مزارع، بازسازی و پخت و پز و غیره راهی برای ایجاد یک دنیای پویا محسوب می شوند. گفت و گو و تعامل با NPCها نیز جزو ارکان اصلی گیم پلی Song Of The Prairie محسوب می شوند. به مرور زمان به ناقط بیشتری از نقشه بازی دسترسی خواهید داشت و خوشبختانه برای جابجایی میان آنها می توانید از قابلیت Fast Travel استفاده نمایید که بسیار عالی است. پس از برداشت محصولات باید آنها را برای فروش آماده کنید تا از این طریق بتوانید درآمد کسب نمایید. از پول حاصل شده در جهت خرید تجهیزات و ارتقای ابزارها استفاده می کنید.

به نظرم مهمترین ویژگی منفی این بازی مربوط به بخش ترجمه متونی می شود که از زبان ژاپنی به انگلیسی انجام شده اند. این بخش واقعا به اصلاحات زیادی نیاز دارد، زیرا ترجمه بیشتر متونی که میان کاراکترها رد و بدل می شود به حدی ضعیف است که درک برخی از دیالوگ ها واقعا دشوار است و شما را از جریان گیم پلی خارج می کند. همچنین، برخی از اقدامات کلیدی دارای کلماتی می باشند که گمراه کننده هستند. به عنوان مثال. هنگامی که می خواهید اقلام خود را بفروشید، از کلمه “بازیافت” استفاده شده و یا زمانی که می خواهید یک ماموریت را بپذیرید، کلمه “جمع آوری” به کار رفته است. دومین نکته منفی مهم این است که بازی نیاز به بهینه سازی و جلا دادن با جزئیات بیشتری دارد. زیرا بسیاری از ویژگی های عجیب و غریب وجود دارد که باعث می شود بازی کمی ناهموارتر از آنچه باید باشد، به نظر برسد.

به طور کلی، اگر به دنبال بازی هستید که تجربه‌ای فوق‌العاده بهینه سازی شده باشد، می توانید منتظر بمانید تا Song Of The Prairie از دسترسی اولیه خارج شود تا بتوانید تصمیم نهایی خود را در مورد بازی کردن این عنوان بگیرید. در غیر این صورت، اگر به بازیهای شبیه ساز کشاورزی/زندگی علاقه دارید و می‌خواهید برای مدتی با یک بازی سر و کار داشته باشید و جذابیت و کارهایی که باید پس از پشت سر گذاشتن چیزهای عجیب و غریب اولیه انجام دهید را تجربه کنید، این بازی برای تبدیل شدن به یک خرید ارزشمند کافی است. این عنوان یک بازی خوب و آرامش بخش است و اگر عنوانی مانند Stardew Valley و هر بازی کشاورزی دیگری که آرام و جذاب است را دوست دارید، این بازی را توصیه می کنم.

8.5

Good

  • گرافیک بازی برخلاف برخی دیگر از عناوین شبیه ساز کشاورزی بسیار پر جنب و جوش است
  • تمام NPCها شخصیت پردازی شده اند، در دنیای بازی زندگی می کنند و به انتخاب های شما واکنش نشان می دهند
  • برخی از دیالوگ ها و انیمیشن ها بسیار خنده دار هستند
  • موجودی آیتم های شما در اوایل بازی دردسرساز نیست
  • قابلیت Fast travel بازی یک افزونه بسیار عالی است

Bad

  • رابط کاربری و برخی مکانیک های گیم پلی به بهبود نیاز دارند
  • ترجمه متون دیالوگ های بازی واقعا نیاز به کار دارد
  • موسیقی جذابیت خاصی دارد اما تا حدی عمومی است و به تنوع بیشتری نیاز دارد

Comments

No Comments

Leave a Reply