در شهر کوچک آنتومبریا واقع در اسپانیا در سال 1997، قهرمان داستان ما که دختری به نام Iria است، یک نوار ویدئویی قدیمی از پدرش پیدا می کند. پدر ایریا کارگردان سرشناس فیلم های ترسناک بوده که آن طور که پیداست سال ها پیش ناپدید شده است. ایریا نوار را تماشا می کند و پیامی از پدر گم شده خود را کشف می کند. این پیام یک سفر کابوس‌وار پیچیده را در ذهن Iria آغاز می‌کند که در آن همه چیز همیشه آنطور که به نظر می‌رسد نیست. او باید بفهمد چه اتفاقی برای پدرش افتاده است و در نهایت در شهر و خانواده اش چه اسرار تاریکی به اشتراک گذاشته شده است. بازی TAPE: Unveil the Memories یک عنوان مستقل اول شخص در سبک ماجرایی، معمایی و ترسناک می باشد که ادای احترامی غیرقابل انکار به فرهنگ فیلم های ترسناک دهه 70 و 80 است که در آنها صحنه‏های شکنجه و قتل و خونریزی به تصویر درمی آیند. این بازی در سال 2022 برای PC منتشر شده بود و اکنون پس از گذشت یکسال برای کنسول های نسل جدید و نینتندو سوئیچ عرضه شده است.
ایریا پس از تماشای نوار و تجربه تا حدودی یک سفر بین بعدی سریع و ناخواسته، خود را در یک بیمارستان متروکه می‌یابد. اما اوضاع کاملاً درست نیست. چرا او در این مکان تنهاست؟ چرا نیمکت ها و صندلی ها در هوا شناور هستند؟ و چرا هیولایی برگرفته از فیلم های ساخته شده توسط پدرش، او را تعقیب می کند؟ پاسخ به این سوالات را با پیشرفت در داستان پیدا خواهید کرد.

قبل از اینکه در بیمارستان قرار بگیرید، با بررسی سریع خانه ایریا در می یابید که اشتیاق پدرش به وحشت به او نیز منتقل شده است و به همین علت اتاق او پر از کتاب، مجله و فیلم در این ژانر است. بازی TAPE: Unveil the Memories مملو از ارجاعات به فیلم های ترسناک‌ کلاسیک مانند Rosemary’s Baby و The Shining است. این ارجاعات همراه با برخی از ساخته های پدرش به بعدی که اکنون ایریا در آن قرار دارد نیز منتقل می شود. فیلمنامه‌ها، پوسترها و عکس های فیلم یا ویدئو و تجهیزات فیلم او در گوشه و کنار محیط پراکنده شده‌اند و این مکان را به پیوندی برای پدر و دختر تبدیل کرده‌اند.
رمز و راز پدر گم شده ایریا بسیار عمیق تر از آن چیزی بود که انتظار داشتم. من واقعا از نحوه روایت داستان لذت بردم. از طریق یادداشت‌ها، پوسترها و مکاتباتی که وقتی به‌تنهایی دیده می‌شد چندان معنی نداشت، اما همه در کنار هم قرار گرفتند تا داستانی را شکل دهند که خاطرات ایریا و رازهای پدرش را در هم می‌پیچید.
گیم پلی بازی TAPE: Unveil the Memories روی اکتشاف در محیط و حل پازل ها به کمک دوربین فیلمبرداری او تمرکز دارد. جایی که ایریا اکنون در آن قرار دارد، مدام او را به سمت حقیقت ناپدید شدن پدرش راهنمایی می کند. گاهی حتی به نظر می رسد که پدرش در واقع کسی است که او را راهنمایی می کند. همانطور که در محیط کاوش می کنید، با نوارهای بیشتری روبرو می شوید، این نوارها از پیام های یک طرفه به یک دیالوگ تغییر می کنند. حتی پدرش مستقیماً از طریق ضبط‌های خاصی به او پاسخ می‌دهد. با یافتن آیتم‌های خاصی درها باز می‌شوند و چیدمان مناطق تغییر می‌کند تا او را به قسمت بعدی پازل هدایت کند.

ابزار شما برای حل معماهای بازی یک دوربین فیلمبرداری قدیمی است که زمانی متعلق به پدر Iria بود. ممکن است این یک دوربین قدیمی معمولی در دنیای واقعی بوده باشد، اما در اینجا، قدرت بسیار جالبی دارد. می تواند اشیاء خاصی را در طول زمان به حلات منجمد درآورد و به جلو و عقب حرکت دهد. این یک مکانیک جالب است که در ابتدا به نظر می رسد می تواند منجر به خلق لحظاتی از گیم پلی مبتکرانه بازی شود.
پازل های زیادی در بازی TAPE: Unveil the Memories وجود دارد که اغلب به طرز ناامیدکننده ای ساده و سرراست هستند. شما باید چند چیز را به عقب برگردانید تا دریچه ای را باز کنید، یا یک آیتم شکسته مورد علاقه را کنار هم بچینید. اما خوشبختانه با پیشرفت بازی، پازل‌ها کمی جالب‌تر می‌شوند. اگرچه پازل‌ها بخش خوبی از گیم‌پلی را تشکیل می‌دهند، اما مقدار نسبتاً آرام و یکنواختی نیز وجود دارد. قبلاً اشاره کردم که در حین کاوش در این دنیای رویایی ایریا، یک موجود عظیم از دیوارها بیرون می‌آید و به آرامی در اتاق‌ها گشت می‌زند تا کمی خطر و استرس را برای جستجوی شما فراهم کند. در این لحظات باید از مخفی کاری استفاده کنید و از پرتوهای قرمز رنگ آن برای انجام کار خود اجتناب کنید. این موجود با احساس ساده پازل های ضعیف تر مطابقت دارد و اساسا می توانید همانند اشیا او را به جلو و عقب ببرید که اجتناب از آن را بسیار آسان می کند. در نتیجه، هر احساس ترسی که ممکن است در ابتدا داشته باشید، به سرعت ناپدید می شود.

همانطور که عمیق تر در این راز فرو می روید، چیزی که به عنوان یک بیمارستان شروع شد به سرعت شکل دیگری به خود می گیرد. سوراخ‌های دیوارها و کف بیمارستان با لبه‌های سوخته شده باعث می‌شود که کاغذ دیواری و فرش‌ها از بین بروند، زیرا خاطرات Iria شروع به همپوشانی می‌کند. این‌ها لحظات بصری جالبی را ایجاد می‌کنند و در ترکیب با دوربین بازی، سبکی شبیه فیلم Inception به خود می‌گیرند. جلوه های بصری، اگرچه در ابتدا چشمگیر نبودند، قطعاً لحظات برجسته ای داشتند. به خصوص در پایان داستان.

TAPE: Unveil the Memories یک بازی معمایی و ترسناک با ایده‌های جالب است، اما متاسفانه کمی کوتاه است. در حالی که داستان و پازل های خلاقانه در ابتدا شما را به ادامه بازی ترغیب می کنند، اما در پایان تا حدودی به یک کار طاقت فرسا تبدیل می شوند. با کمی تنوع بیشتر در گیم پلی، و پازل های پیچیده اضافی، این بازی قطعا می توانست برنده بزرگی برای من باشد. واضح است که توسعه دهنده اسپانیایی BlackChiliGoat توجه و تلاش زیادی را برای ساخت این بازی به کار گرفته است و محصول نهایی یک بازی ماجراجویی ترسناک با محوریت بقا است که علیرغم برخی کنترل‌های ضعیف، روایت خوبی را ارائه می‌کند. از بین تمام عناوین ترسناکی که طی چند ماه گذشته روی کنسول نینتندو سوئیچ خود تجربه کرده ایم، این بازی قطعاً در صدر فهرست قرار دارد.

7.0

Good

  • داستان با مضمون تاریک و جذاب
  • مخفی کاری بسیار آسان است
  • مکانیک جالب دستکاری زمان
  • جلوه‌های بصری انتهای بازی دیوانه کننده هستند
  • وجود چندین پایان بندی داستانی مختلف

Bad

  • دشمن اصلی بازی کسل کننده است
  • گیم پلی می تواند تکراری شود
  • پازل‌ها به اندازه کافی خلاقانه نیستند

Comments

No Comments

Leave a Reply